قصر شیروان شاه عمارت تاریخی باشکوه در باکو

قصر شیروان کاخی باشکوه در شهر تاریخی باکو است. این قصر ویژگی های معماری برجسته ای دارد و شما می توانید از زیبایی های بی نظیر آن دیدن کنید. این کاخ به عنوان یک میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است. شما در این بخش با ویژگی های مهمی از قصر شیروان شاه آشنا می شوید.

معرفی کاخ شیروان

معرفی قصر شیروان شاه

این کاخ بنایی متعلق به قرن ۱۵ بوده و به وسیله سلسله شروان شاهان بنا شده است. این کاخ تاریخی از اهمیت گردشگری بالایی برخوردار بوده و یک اثر تاریخی بسیار ارزشمند محسوب می شود. شما نام این بنا را در میراث جهانی یونسکو نیز خواهید شنید. این بنا شامل بخش های مختلفی بوده و هر یک از بخش های آن از ویژگی های خاصی برخوردار هستند. این بنا از مکان های دیدنی آذربایجان می باشد.

کاخ شیروان شاه

بررسی تاریخچه:

این بنا از تاریخچه بسیار ارزشمندی برخوردار می باشد. در قرن ۱۵ بعد از یک زلزله ویرانگر در شهر شماخی ابراهیم پادشاه یکم تصمیم گرفت تا پایتخت را از شماخی به باکو انتقال دهد. او با این کار کاخی بسیار زیبا برای خود بنا کرد. بعد از آن سلسله صفوی در سال ۱۵۰۱ باکو را به فتح خود درآورد. این کاخ در سال ها بعد مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. در حال حاضر نیز به عنوان یک موزه شناخته می شود.

قصر شیروان شاه

بررسی معماری:

این قصر به دلیل برخورداری از یک معماری باشکوه و زیبا شناخته شده است. بنای اصلی این کاخ در سال ۱۴۱۱ به وسیله شیروان شاه شیخ ابراهیم اول بنا شد. ساختمان این قصر دو طبقه بوده و ۵۰ بعد دارد. قسمت های بیرونی در این بنا نیز دارای ۳ راه پله هستند. راه پله های پیچ در پیچ در این بنا از زیبایی منحصر به فردی برخوردار می باشند.

کاخ دیدنی شیروان

دروازه بزرگ که یکی از بخش های این قصر بوده مستقیما به یکی از حیاط ها راه دارد. در راهرویی کوچک و هشت ضلعی شما می توانید، نمایی بسیار زیبا از این قصر را نظاره گر باشید. حالا با یکی دیگر از بخش های این قصر که دیوان خانه است، آشنا می شوید. دیوان خانه غرفه ای کوچک و سنگی بوده که دروازه های ورودی آن با کتیبه هایی عربی تزئین شده اند.

کمی جلوتر می توانید، مقبره شیروان شاه را مشاهده کنید. قبه ای شش گوش بر روی این بنا قرار دارد که مشاهده می کنید. مسجد سید یحیی نیز یکی دیگر از بخش های دیدنی در قصر شیروان شاه است. بازدید از بخش های مختلف در این کاخ با تجربه های بکر و بی نظیری برای گردشگران همراه می باشد. بررسی معماری قدیمی و نوع زندگی آن ها می تواند، برای گردشگران بسیار جالب باشد.

کاخ باشکوه شیروان

این بنا امروزه یکی از دیدنی های باکو برای گردشگران است و هر ساله علاقمندان زیادی را به سوی خود می کشاند. شما در لینک می توانید با بهترین مکان های دیدنی باکو آشنا شوید. این شهر دارای سازه های تاریخی بسیار زیادی است که این قصر جزو  آن ها محسوب می شود.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا