اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

قرص دزولست؛ موارد مصرف، تداخل دارویی و عوارض آن

قرص دزولست یک قرص پیشگیری از بارداری است که در مواقعی به دستور پزشک به جهت کاهش کیست‌های تخمدانی و منظم ساختن دوره قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از عوارض مصرف این قرص می‌توان به سردرد‌های میگرنی و فشار خون بالا اشاره کرد.
قرص دزولست؛ موارد مصرف، تداخل دارویی و عوارض آن

قرص دزولست دارویی متعلق به نسل سوم قرص‌های جلوگیری از بارداری است که در کارخانه داروسازی آتی فارمد ایران تولید شده و ترکیبی از دزوژوسترول و اتینیل استرادیول است. مصرف این دارو شب هنگام و درست پیش از خواب، از عوارض گوارشی دارو می‌کاهد و همانند تمام قرص‌ ضد بارداری می‌بایست در یک دوره مشخص، هر روز در یک ساعت معين مصرف شود تا از بارداری ناخواسته جلوگیری کند. در ادامه به معرفی بیشتر قرص دزولست می‌پردازیم. با ما همراه باشید.
در این مطلب بخوانید:
معرفی کلی قرص دزولست
مقدار و نحوه مصرف قرص دزولست
موارد منع مصرف قرص دزولست
مزایای قرص دزولست
معرفی کلی قرص دزولست
قرص دزولست از جمله داروهای ضدبارداری ترکیبی است که از ترکیب از دزوژوسترول واتینیل استرادیول و به ‌صورت قرص خوراکی تولید می‌شود. این دارو علاوه بر خاصیت پیشگیری از بارداری، در درمان اختلالات هورمونی خانم‌ها مانند آکنه وولگاریس، خونریزی دیسفانکشنال رحمی، دیس‌منوره، اندومتریوز و کیست تخمدانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو تحت تکنولوژی گروه CHEMO اسپانیا توسط شرکت داروسازی آتی فارمد ایران تولید شده و ممکن است در بسته‌های ۲۸ عددی حاوی ۷ قرص دارونما روانه بازار داخلی شود.

ترکیبات و نحوه مصرف
ترکیبات این دارو حاوی ۰/۱۵ میلی‌گرم دزوژوسترول و ۳۰ میکروگرم اتینیل استرادیول است
نحوه مصرف ‎معمولاً این قرص در دوره‌ی ۲۱ روزه مصرف می‌شود که طی ۲۱ روز، روزی یک قرص را در ساعت مشخصی مصرف می‌کنید و پس از اتمام ۲۱ عدد قرص، ۷ روز استراحت می‌دهید، که در این بازه ی ۷ روزه قاعدگی اتفاق می افتد؛ اما بهتر است مصرف این دارو تحت نظر پزشک متخصص و بنا به دستورات او انجام شود.

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی
نام‌های تجاری دزوسپتیو، مارولون
موارد مصرف ضد بارداری، كاهش کیست‌های تخمداني، درمان بيماري خوش‎خيم فيبروكيستيك پستان، منظم ساختن دوره قاعدگي (درمان خانگی)، كاهش حجم خونریزی قاعدگي و كاهش دفعات قاعدگي دردناك
عوارض جانبی سردرد‌هاي ميگرني، فشار خون بالا، تغییر آزمون تحمل گلوكز، تغییر نتايج آزمايشگاهي مربوط به ارزيابي هورمون‌های تيروئيد، گلوكوكورتيكویيد‌ها و هورمون‌های جنسي، استفراغ يا اسهال شديد به دليل كاهش جذب گوارشي دارو و احتمال كاهش اثربخشي آن
تداخل‌های دارویی برخي از تركيبات ضد باکتری مثل ريفامپين، تركيبات ضد صرع مانند كاربامازپين، فنوباربيتال، فنی توئین و پريميدون و تركيبات ضد قارچ مانند گريزئوفولوين، دارو‌هاي ضد انعقاد خوراكي مثل وارفارین، سيكلوسپورين

موارد منع مصرف قرص دزولست
خانم‌های سیگاری بالای ۳۵ سال
خانم‌هایی مبتلا به نارسایی کلیه
خانم‌هایی که در معرض خطر بالای ایجاد لخته خون (ترومبوز) در شریان‌ها و وریدها هستند
مبتلایان سرطان سینه و یا دیگر سرطان‌های مربوط به ارگان‌های جنسی و خونریزی رحمی
خانم‌های مبتلا به بیماری کبدی یا تومور کبد
خانم‌های مبتلا به دیابت شدید با رگ‌های خونی آسیب‌دیده
خانم‌های مبتلا به فشار خون یا چربی خون بسیار بالا
خانم‌های مبتلا به بیماری‌های پیشرفته دریچه‌های قلب
سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی
سابقه زردی انسدادی در دوران بارداري يا در طول مصرف داروهای ضدبارداری
بیماری‌های صفراوی

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *