قرص اکسی بوتینین کلراید و عوارض احتمالی آن

این قرص اسپاسم های عضلانی مثانه و مجرای ادراری را کاهش می دهد. از این دارو برای درمان علائم مثانه بیش از حد فعال استفاده می شود. نام تجاری این دارو دیتروپان است. برای آشنایی بیشتر با قرص اکسی بوتینین و کسب اطلاعات دارویی آن با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

موارد مصرف قرص اکسی بوتینین

از این قرص برای درمان تکرر ادرار، بی اختیاری در دفع ادرار، بی ثباتی عصبی مثانه و شب ادراری استفاده می گردد.

مکانیسم اثر :

قرص اکسی بوتینین مسدود کننده گیرنده های موسکارینی کولینرژیک است و سبب شل شدن عضلات صاف مثانه و دستگاه ادراری می شود.

مقدار مجاز مصرف قرص اکسی توبینین در کودکان

فارماکوکیتینگ:

این دارو از راه خوراکی به سرعت جذب می شود و متابولیسم آن در کبد اتفاق می افتد و از طریقه کلیه دفع می گردد.

مقدار مجاز مصرق قرص اکسی توبینین در سالمندان

موارد منع مصرف :

از قرص اکسی بوتینین در اشخاص مبتلا به انسداد یا از بین رفتگی تون روده، کولیت السراتیو شدید، مگا کولون سمی، انسداد عمده در مجرای خروجی مثانه، گلوکوم و میاستنی گراویس نباید استفاده کرد و منع مصرف دارد.

عوارض جانبی قرص اکسی بوتینین

هشدارهای مصرفی:

در سالمندان، اشخاصی که نارسایی کبد و کلیه دارند، پرکاری تیروئید، بیماران قلبی که افزایش ضربان قلب برایشان مطلوب نیست، افرادی که هیپرتروفی پروستات، فتق هیاتوس به علاوه رفلاکس ازوفاژیت و پورفیری دارند، این دارو را باید با احتیاط مصرف نمود.

توصیه های پزشکی در رابطه با مصرف قرص اکسی توبینین

عارضه های جانبی اکسی توبینین:

از عوارض جانبی این دارو می توان به خشکی دهان و پوست، تاری دید، تهوع، ناراحتی شکم، برافروختگی صورت مخصوصا در کودکان، مشکل در دفع ادرار، سردرد، گیجی، اسهال، آریتمی و تشنج اشاره کرد.

موارد منع مصرف قرص اکسی بوتینین

تداخلات دارویی اکسی توبینین:

از این دارو به طور همزمان به همراه دیسوپیرامید، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مهار کننده های مونو آمینو اکسیداز، آنتی هیستامین ها، فنوتیزین ها، آمانتادین، متوکلوپرامید، سیاساپراید و نیترات های زبانی استفاده نفرمایید.

موارد مصرف قرص اکسی بوتینین

توصیه هایپزشکی اکسی توبینین:

عوارض جانبی این دارو بسیار بالاست و مخصوصا در سالمندان باید حتما به همان مقدار دقیق تجویز شده مصرف گردد.

مقدار مصرف قرص اکسی توبینین در بزرگسالان

مقدار مصرف اکسی توبینین:

در بزرگسالان اندازه ۵ میلی گرم دو تا سه بار در روز و در صورت لزوم چهار بار در روز باید مصرف شود.

در سالمندان ابتدا ۲/۵ تا ۳ میلی گرم دو بار در روز تجویز می گردد و بر اساس تحمل و پاسخ بیمار تا ۵ میلی گرم دو بار در روز قابل افزایش می باشد.

در کودکان بالای پنج سال برای بی ثباتی عصبی مثانه ۲/۵ تا ۳ میلی گرم دو بار در روز که تا ۵ میلی گرم دو بار در روز می توان افزایش داد که حداکثر ۵ میلی گرم سه بار در روز است. در درمان شب ادراری برای کودکان بالای هفت سال ۲/۵ تا ۳ میلی گرم دو بار در روز که تا ۵ میلی گرم دو تا سه بار در طول روز قابل افزایش می باشد. و بهتر آن است که آخرین بار دوره مصرف روزانه قبل از خواب انجام شود.

هشدار های جدی در مصرف اکسی توبینین

لطفا هیچ دارویی را بدون تجویز و مشورت پزشک مصرف نکنید و بدانید که رده بندی این دارو در بارداری و شیردهی گروه B می باشد و برای مصرف در دوران بارداری و شیردهی به علت ترشح در شیر مادر باید با احتیاط مصرف شود.

نکاتی که در مورد اکسی بوتینین باید بدانید

۱. در صورتی که به اکسی بوتینین یا دیگر دارو های مشابه آن حساسیت دارید حتما به پزشک تان اطلاع دهید.

۲. قبل از مصرف دارو در مورد سوابق پزشکی تان با پزشک مشورت کنید.

۳. از اشتراک گذاشتن این دارو با دیگران خودداری کنید.

۴. مصرف این دارو سبب گیجی و خواب آلودگی می شود لذا از انجام کارهایی که نیاز به دقت و هوشیاری دارند باید خودداری نمایید مانند : رانندگی، کار با ماشین آلات و…

۵. در زمان مصرف این دارو از مصرف الکل و ماری جوآنا پرهیز نمایید زیرا، سبب تشدید عوارض آن خواهد شد.

۶. قبل از مصرف اکسی بوتینین لیستی از تمام دارو هایی که استفاده می کنید را تهیه و در اختیار پزشک تان قرار دهید زیرا، ممکن است این دارو با دیگر دارو هایی که مصرف می کنید تداخل داشته باشد.

نکاتی در مورد اکسی بوتینین

۷. پیش از انجام هر گونه عمل جراحی پزشک تان را در جریان استفاده از این دارو قرار دهید.

۸. در صورتی که در دوران بارداری یا شیردهی به سر می برید و یا قصد باردار شدن دارد قبل از مصرف دارو به پزشک تان اطلاع دهید.

۹. اگر مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کرده اید به محض به یاد آمدن آن را مصرف کنید اما اگر زمان نوبت بعدی نزدیک است دوز فراموش شده را مصرف نکنید و همچنین از دو برابر کردن دوز دارو نیز پرهیز نمایید.

۱۰. مصرف این دارو در سالمندان به نسبت دیگر افراد حساسیت بیشتری از خود نشان می دهد بنابراین باید در این دسته از افراد با احتیاط مصرف شود.

۱۱. دارو را دور از دسترس کودکان و در جای خشک و خنک نگهداری نمایید.

اطلاعات دارویی اکسی بوتینین

در این مطلب قصد داشتیم شما عزیزان را با داروی اکسی بوتینین آشنا کنیم تا در مورد آن اطلاعات کافی به دست آورید، به منظور آشنایی با دیگر دارو می توانید بر روی اطلاعات دارویی کلیک نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا