قانون جدید پرداخت مهریه و چگونگی پرداخت بیش از ۱۱۰ سکه

مهریه مهر زن بر گردن مرد می باشد که هیچ قانونی خاصی برای آن وجود ندارد و هر چیزی که ارزش مالی و اعتبار اجتماعی داشته باشد طبق توافق طرفین می تواند به عنوان مهریه تعیین شود. قدیم ترها در بحث ازدواج مهریه را سبک می گرفتند و در این مورد سخت گیری نمی کردند, نه به این علت که رسم نبود یا برای فرزندانشان ارزش قائل نبودند بلکه به پایداری زندگی ها امید داشتند و خوشبختی را بر پایه مادیات نمی دیدند و مهر زن بر گردن مرد محبت و عشق او بود. امروزه با این آمار وحشتناک و سرسام آور طلاق مهریه به عنوان یک پشتوانه مادی برای زن تلقی می شود و مرد خواسته یا ناخواسته در هر شرایطی موظف و موکلف به پرداخت آن می باشد. مجله آرگا از قوانین جدید پرداخت مهریه و شرایط آن می گوید. در صورتی که به راهنمایی در این زمینه نیازمندید این مقاله را از دست ندهید و در ادامه همراه ما باشید.

در ابتدای این بحث لازم است که از تفاوت بین مهریه عندالمطالبه و عندالستطاعه سخن برانیم و بعد به سراغ دیگر مباحث مربوط در این زمینه بپردازیم. مهریه عندالستطاعه به این منظور می باشد که اگر مرد توانایی و شرایط پرداخت مهریه را داشته باشد و زن این توانایی و استطاعت مالی را به اثبات دادگاه برساند می تواند در هر زمانی که مرد توان پرداخت مهریه را دارد ادعای اخذ مهریه بکند و اگر عدم استطاعت مالی مرد در این زمینه مشخص بشود نه تنها زوجه نمی تواند ادعایی درباره مهریه بکند بلکه حکم حبس نیز برای این اشخاص ملغی می شود. در مورد مهریه عندالمطالبه نیز لازم است بدانید که این مهریه در هر زمانی حتی در طی زندگی مشترک می تواند از سمت زن مبنی بر پرداخت آن از طرف مرد, تقاضا شود و مرد موظف به پرداخت آن می باشد.

قوانین مطالبه و پرداخت مهریه

در این چند سال اخیر به دلیل ازدیاد زندانی هایی که در زندانها فقط بخاطر عدم توانایی پرداخت مهریه در حبس بودند, در سال ۹۱ قانون جدید با این مضمون به ثبت رسید که: پرداخت مهریه به تعداد ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی قانونی و اخذ بیشتر از این تعداد با اثبات ملائت مالی مرد لحاظ می گردد. بر این اساس بر طبق گفته وکیل پایه یک دادگستری دادگاه فرض را بر این قرار گذاشته است که زوج توانایی پرداخت این تعداد سکه را چه به صورت نقدی و چه به صورت اقساط دارد و اگر در پرداخت آن کوتاهی کند حکم حبس برای وی صادر می گردد. وقتی دادگاه در قانون جدید پرداخت مهریه, پرداخت این تعداد سکه یعنی ۱۱۰ عدد را لازم الاجرا می داند دیگر نیازی به اثبات زوجه مبنی بر توانایی مالی مرد نمی باشد بلکه زوج در صورت عدم توانایی پرداخت این تعداد باید نداشتن این استطاعت مالی را به اثبات دادگاه برساند. و این باور به اشتباه جا افتاده در مردم که تعداد سکه بیشتر از ۱۱۰ عدد را نمی توان گرفت را رد می کند.

قانون پرداخت مهریه برای تعداد بیشتر از 110 سکه

مدارک لازم برای مطالبه اخذ مهریه در قانون جدید پرداخت مهریه:

  1. به همراه داشتن اصل سند ازدواج
  2. به همراه داشتن اصل شناسنامه
  3. به همراه داشتن اصل کارت ملیقانون جدید پرداخت مهریه

طرق اقدام برای وصول مهریه:

  1. ارسال اظهار نامه از طرف زوجه به زوج
  2. اجرای ثبت
  3. اقدام دادگاه برای دریافت مهریهمدارک لازم برای مطالبه مهریه

زمان تجدید نظر بیست روز می باشد و در طی این مدت زوجین می توانند به رای دادگاه اعتراض کنند, بعد از گذشت این تایم و تثبیت آن بر طبق ماده دو قانون این حکم لازم الاجرا است و اگر مرد در صورت داشتن توانایی مالی از پرداخت مهریه سر باز بزند به زندان می رود و در حالی که عدم توانایی وی در این باره تایید شود دادگاه مهریه را برای او قسط بندی می کند. در قانون جدید پرداخت مهریه در شرایطی که زوج بتواند و از پرداخت مهریه خودداری کند, زن می تواند مهریه اش را به اجرا بگذارد و به ظرف مدت ده روز اموال مرد را به دادگاه معرفی کند. اگر تنها دارایی مرد حقوق او باشد و همسر دیگری نداشته باشد تا پایان پرداخت مهریه ماهانه یک چهارم آن به زن تعلق می گیرد. اما اگر مرد دارایی های دیگری داشته باشد, دادگاه آنها را می فروشد و مهر زن را می دهد. مرد تا زمانی که مهر زن را به طور کامل پرداخت نکند حق خروج از کشور را ندارد. و در آخر بدانید که افرادی که هیچ جوره توان پرداخت مهریه ندارند, زن می تواند با مراجعه به دادگاه خانواده و ارایه داد خواستنی مبتنی بر استرداد مهریه به دادگاه بدهد و دادگاه بعد از بررسی اگر زن محق دریافت مهریه باشد حکمی مبنی بر پرداخت مهریه به او صادر می کند.

راه های دریافت مهریه در قانون جدید پرداخت مهریه

خوب است ما هم بر طبق آیین پیشینیان خود مهریه را طبق عرف حاکم بر جامعه و بر اساس توانایی مالی مرد در نظر بگیریم و قبل از اقدام به ازدواج برای تداوم زندگی با شناخت بیشتری نسبت به این مهم اقدام کنیم.

منبع : آرگا

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا