فواید قرص اسپرین برای گیاه و نکات استفاده از آن

به طور کلی یکی از موضوعات بسیار مهم در روند نگهداری از گیاهان آپارتمانی مسئله رشد آن ها خواهد بود و نکته جالب این است که امروزه قرص اسپرین به دلیل خواص بی شماری که دارد برای انواع گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

قرص اسپرین برای گیاه

بهتر است بدانید که اسپرین معمولا برای رفع درد و التهاب در انسان مورد استفاده قرار می گیرد اما ماده اصلی آن در ابتدا در گیاهان کشف شده و آن ها اولین استفاده کنندگان آسپرین خواهند بود. در واقع گیاهان در هنگامی که به دلیل های مختلفی از جمله کمبود آب و خشکی آب دچار استرس می شوند به صورت خودکار و طبیعی اسید سالیسیلیک تولید خواهند کرد تا بتوانند با این استرس به خوبی مقابله کنند.

خواص قرص آسپرین برای گیاه

این همان عاملی است که موجب تقویت گیاه می شود تا در نهایت سیستم ایمنی آن بهتر عمل نماید. بر اساس ادعایی که در دانشگاه رود ایسلند به اثبات رسده باغدارانی که از اسپرین استفاده کردند قطعا گیاهان سالم تری داشته اند و به مراتب نسبت به دیگر گیاهان کمتر دچار آفت شده اند.

بر اساس تحقیقات انجام شده اسید سالیسیلیک موجب می شود تا واکنش ایمنی در گیاهان خانواده تاجریزی به شدت تقویت شود تا گیاه در مقابل حمله های میکروبی و حملات آفات مقاوم شود. همچنین اسید سالیسیلیک موجود درون آسپرین نیز باعث می شود تا ترشح هورمون هایی که موجب مرگ گل می شوند متوقف گردد.

توجه داشته باشید که گل های چیده شده در هر حال پس از این که چیده شوند از بین خواهند رفت. اما با وجود آسپرین این اتفاق دیرتر می افتند یعنی این که عمر گل های چیده شده مانند گل های شاخه ای رز، نرگس و ارکیده بیشتر خواهد شد.

فواید قرص آسپرین برای گیاه

به صراحت می توان گفت که قرص اسپرین برای رویش انواع گیاه آپارتمانی مزیت های فراوانی داشته و ما در ادامه به بیان کاربردی ترین و رایج ترین این فواید پرداخته ایم.

علل استفاده از محلول آسپرین برای گیاهان

  • بهبود فرآیند جوانه زنی:

توجه داشته باشید که دوز کم آسپرین یعنی ۱.۵ قرص در ۲ گالن آب می تواند به طور قابل توجهی روند جوانه زنی بذرها را بهبود ببخشد. در واقع بر اساس مطالعه انجام شده گیاهان تیمار شده با آب آسپرین ۱۰۰ درصد جوانه زنی داشتند در حالی که گیاهانی که تحت درمان قرار نگرفتند نتایج متناقض تری داشتند.

  • سریع تر شدن رویش گیاه:

بر اساس مطالعات انجام شده استفاده از قرص اسپرین می تواند سرعت رویش گیاهان را دو چندان نماید و به شما در کاشت و نگهداری گل های آپارتمانی کمک نماید. بسیاری از باغبانان برای کل کل دوره رشد گیاهشان هر سه هفته یک مرتبه آن ها را با محلول آب آسپرین کوددهی می کنند.

بر اساس گزارش های انجام شده گیاهان اسپری شده با محلول آسپرین برای گیاه اغلب بزرگ تر بودند و میوه و گل بیشتری نسبت به گیاهان مشابه داشتند. البته از این نکته غافل نشوید که استفاده بیش از حد از آسپرین موجب نابودی گیاهتان خواهد شد.

اگر به صورت روزانه در فضای باغ مشغول کشت هستید و چنانچه دچار یک گزش توسط زنبور عسل شدید می توانید یک قرص آسپرین را درون مقداری آب خرد کنید و برای تسکین گزیدگی فورا بر روی محل گزش بمالید.

افزایش سرعت رشد گیاه با آسپرین

  • زنده ماندن گل های بریده شده:

جالب است بدانید که آسپرین به گل های بریده شده کمک می کند تا مدت زمان بیشتری زنده بمانند. به همین خاطر توصیه می شود که نصف قرص آسپرین را درون گلدانی با گل های بریده شده تازه قرار دهید.

  • آسان شدن روند رشد گوجه فرنگی ها:

از آنجایی که آسپرین رشد گوجه فرنگی های سالم را آسان می کند بایستی شما گیاهان گوجه فرنگی را در ترکیبی از آب و آسپرین پیش از کشت در زمین آماده نمایید تا در نهایت گیاهانی سالم و مقاوم در برابر بیماری ها داشته باشید.

  • درمان قارچ های موجود در خاک:

توصیه می شود که برای جلوگیری از بیماری های قارچی گیاهتان را با ترکیب آسپرین و آب اسپری نمایید. علاوه بر این همان محلول می تواند به درمان بیماری زخم بر روی گیاهان نیز کمک نماید. در واقع بر اساس گزارشی که از دیلی میل به دست آمده شما تنها بایستی گیاهتان را در اولی علامت بیماری اسپری نمایید تا موثر باشد.

از این نکته غافل نشوید که استفاده از آسپرین از نظر فنی یک راه حل ارگانیک نیست و با این حال یک گزینه ایمنی بوده که حاوی مواد شیمیایی بسیار کمتری نسبت به اغلب محصولات فروشگاهی خواهد بود.

تاثیر محلول آسپرین بر رفع آفات گیاه

مراحل آماده سازی محلول اسپرین

برای آماده کردن محلول آسپرین به منظور رویش گیاهان بایستی مراحلی را طی نمایید که در ادامه به بیان آن ها به صورت کامل پرداخته ایم.

در ابتدا بایستی سه عدد قرص آسپرین را درون ۴ گالن آب حل کنید و اجازه دهید تا به مدت چندین دقیقه درون اب بنشیند. دقت کنید که پودر باید به صورت کامل درون آب حل شود نه اینکه تنها درون آب معلق باشد. سپس مقدار کمی مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید و سپس به خوبی ترکیب نمایید.

در این مرحله بایستی ترکیب آماده شده را درون سمپاش و یا اسپری باغبانی بریزید. همچنین اگر متوجه شدید که هنوز به صورت کامل با یکدیگر حل نشده اند بایستی کمی صبر کنید و سپس در سمپاش را ببندید.

در گام سوم نیز بایستی هر یک از پوشش ساقه ها و بر های گیاهتان را با محلول آسپرین هر ۲ الی ۳ هفته یک مرتبه اسپری نمایید. از این نکته غافل نشوید که فرآیند اسپری باید پیش از طلوع آفتاب صورت بگیرد.

دستورالعمل تهیه محلول آسپرین برای گیاهان

نکات مهم در استفاده از آسپرین برای گیاهان

توصیه می شود که در استفاده از آسپرین نهایت دقت را به کار بگیرید زیرا در صورتی که از این محلول به روش درست استفاده نشود عوارض بدی را برای گیاهتان به همراه خواهد داشت.

در استفاده از محلول قرص اسپرین برای گیاه افراط نکنید زیرا آسپرین بیش از حد موجب می شود تا گیاهتان دچار لکه های قهوه ای شود و در نهایت بسوزد.

بهتر است اسپری پاشی گیاهتان را پیش از طلوع آفتاب انجام دهید تا با این کار حشرات گرده افشان با اسپری کردن اذیت نشوند. معمولا این حشرات و زنبورها پس از طلوع خورشید کار خود را شروع می کنند و اگر شما پیش از طلوع آفتاب اقدام به اسپری نمایید هیچ ضرری متوجه حشرات گرده افشان نخواهد شد.

به طور کلی به خاطر متفاوت بودن نتایج این روش بر روی گیاهان مختلف در ابتدا بهتر است بر روی یک یا دو برگ از گیاهتان تست کنید. اگر پس از یک روز مشکلی از جمله زرد شدن یا سوختن در برگ ها دیده نشد می توانید از این آب استفاده نمایید.

نکات مهم در روند استفاده از محلول آسپرین

همچنین در ادامه پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب خواص کود آهن و همچنین خواص هیومیک اسید نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا