فواید خانه تکانی عید برای سلامتی

عصبانی شدن انسان‌ها در بعضی از موقعیت‌ها طبیعی است، اما به‌جای این‌که خشم‌تان را بر سر همسر یا فرزندتان خالی کنید، بهتر است که از تمیز کردن خانه برای مدیریت خشم کمک بگیرید. درواقع، تمیزکاری خانه به‌عنوان یکی از راه‌های خلاقانه و مثبت برای خلاص شدن از شرّ خشم و ناامیدی محسوب می‌شود.

درهم‌ریختگی خانه می‌تواند جنبه‌های مختلفی از زندگی روزمره ما را مختل کند و حتی نظم اعضای خانواده را هم به‌ هم بریزد. بنابراین، تردیدی نیست که تمیز کردن خانه می‌تواند این درهم‌ریختگی را برطرف کند و نظم را به خانه بازگرداند. با این‌ حال، کسب آشنایی بیشتر با فواید تمیز کردن خانه می‌تواند ما را نسبت به این کار بیشتر از قبل ترغیب کند.

۱. پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها

وقتی که از محصولات ضدعفونی‌کننده برای تمیز کردن خانه استفاده می‌کنید، عناصر مخرب و بیماری‌زا مانند میکروب‌ها، ‌ویروس‌ها، قارچ‌ها و کپک‌ها را از بین می‌برید. این عناصر، ‌ظرفیت بالایی برای مبتلا کردن شما به بیماری‌های مختلف دارند و مقابله با آن‌ها را باید جدی گرفت. به همین دلیل هم متخصصان می‌گویند که ضدعفونی کردن قسمت‌های خاصی از خانه مانند توالت، حمام، پیشخوان آشپزخانه و قسمت‌های پُراستفاده دیگر، باید به یکی از اولویت‌های ماهانه تبدیل شود. تمیز کردن خانه از این طریق می‌تواند از شما در مقابل پاتوژن‌های مخرب محافظت کند.

۲. سوزاندن کالری‌ها

شاید کمتر کسی تمیز کردن خانه را با فعالیت‌های ورزشی مشابه بداند، اما تحرکات بدنی مختلف در حین تمیز کردن خانه به سوزاندن حدودا ۲۰۰ کالری در هر ساعت منجر می‌شوند. بعضی از این تحرکات و فعالیت‌ها که با کالری‌سوزی بیشتری همراه هستند، عبارت‌اند از تمیزکاری باغچه یا گلخانه، گردگیری کردن، شستن و خشک کردن ظرف‌ها و پاک کردن سطوح مختلف با فشار دست.

۳. کاهش استرس

زندگی کردن در یک خانه تمیز و منظم ذاتا احساس خوبی به انسان‌ها می‌دهد، اما فرآیند تمیزکاری خانه نیز این توانایی را دارد که سطح استرس و اضطراب را کمتر کند و در نتیجه آرامش خوبی را در شما به‌ وجود بیاورد.
طبق گزارش منتشرشده در British Journal of Sports Medicine، ۲۰ دقیقه فعالیت بدنی برای تمیزکاری خانه، استرس و اضطراب را حدود ۲۰ درصد کاهش می‌دهد.

۴. کمک به مدیریت خشم

عصبانی شدن انسان‌ها در بعضی از موقعیت‌ها طبیعی است، اما به‌ جای این‌که خشم‌تان را بر سر همسر یا فرزندتان خالی کنید، بهتر است که از تمیز کردن خانه برای مدیریت خشم کمک بگیرید. درواقع، تمیزکاری خانه به‌عنوان یکی از راه‌های خلاقانه و مثبت برای خلاص شدن از شر خشم و ناامیدی محسوب می‌شود.

۵. تقویت تمرکز

آشفتگی و درهم‌ریختگی خانه حتی می‌تواند تمرکز را هم از ما بگیرد. مطالعات علمی نشان می‌دهند که اگر خانه به اندازه کافی منظم و تمیز باشد، ما می‌توانیم تمرکز بیشتری داشته باشیم و خیلی بهتر برای انجام کارهای مختلف‌مان تمرکز کنیم.

۶. کنترل آلرژی‌ها

خانه‌ای که به‌طور منظم تمیز می‌شود، میزان آلرژن‌های کمتری را هم در خود جای می‌دهد. آلرژی‌ها به‌ واسطه باکتری‌هایی شکل می‌گیرند که چشم‌ها، ‌گلو و بینی را تحریک می‌کنند. این در حالی است که غبارزدایی از خانه و تمیز کردن آن به‌طور منظم، میزان این آلرژن‌های مخرب را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد.منبع: سلامتیسم

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا