عوامل مهم در داشتن تناسب اندام ایده آل

ساعت ها در باشگاه وقت گذراندن به این معنی نیست که لزوما اندام خوبی دارید. تناسب اندام داشتن به عوامل زیادی بستگی دارد که هیچ ربطی به وزن ندارند.
آیا تناسب اندام دارید یا نه

باید توجه داشت که در سلامت بدن موارد بسیار زیادی دخیل است و تنها لاغر بودن ملاک سلامت نمی باشد و موضوع این که چه کسی سالم تر است بسیار پیچیده تر از آن است که گفته شود تناسب اندام یعنی لاغری. طبیعی است که امروزه افراد به دلایل زیبایی شناسی علاقه مند هستند که تا حد امکان در محدوده سالم وزن قرار گیرند، ولی همیشه این سۆال باقی است که چه اندامی متناسب است. باید در نظر گرفت که ترکیب و موقعیت استخوان ها، عضلات و بافت چربی عمده ترین مواد مۆثر در شکل گرفتن اندام افراد می باشد.
ساعت ها در باشگاه وقت گذراندن به این معنی نیست که لزوما اندام خوبی دارید. تناسب اندام داشتن به عوامل زیادی بستگی دارد که هیچ ربطی به وزن ندارند. انعطاف پذیری بدن، ضربان قلب و توانایی انجام کارهای روزمره، تنها چند مورد هستند که برای تعیین سطح فیتنس تان باید آنها را به حساب بیاورید. دانستن علائم تناسب اندام می تواند به شما کمک کند میزان سلامت خود را بسنجید و اگر مشکلی وجود دارد به دنبال راه حلش بروید.
شاید فکر کنید سطح فیتنس شما بستگی به این دارد که چقدر می توانید بدوید، چه وزنه ای را می توانید بلند کنید یا چند جلسه تمرینی تان صبح زود است. اما وقتی پای این به میان می آید که آیا تناسب اندام دارید یا نه، این فاکتورها قابل اعتماد نیستند. واقعیت این است که شاخص های دیگری وجود دارند که از دست آوردهایی چون حد توانایی تان در پرس نیمکت مهمتر هستند.
توانایی انجام کارها، بدون اینکه لازم باشد از کسی کمک بخواهید، نشاندهنده ی این است که به اندازه ی کافی قدرت عملی دارید. داشتن قدرت عملی کافی به شما کمک می کند بدون نیاز به کمک بتوانید از پس کارهای خود بربیایید. این معیار نه فقط برای سنجش سطح فیتنس و سلامت تان مهم است بلکه به شما این اطمینان را می دهد که می توانید چمدان خود یا کیسه های خریدتان را حمل کنید.
بدن ما، ماشینی هوشمند است که برای حرکت کردن طراحی شده؛ اگر تمام عضلات ما انعطاف پذیر و قوی باشند، می توانند تمام نقش خود را به خوبی ایفا کنند، درست مانند ماشینی که به خوبی کار می کند.تناسب اندام

عوامل مهم در داشتن تناسب اندام ایده آل

می توانید انگشتان پای خود را لمس کنید
انعطاف پذیری ممکن است آن چیزی نباشد که در تمرینات خود مرتبا روی آن کار کنید، اما جزء مهمی از سلامت عمومی و تندرستی است. حرکات کششی که انعطاف پذیری را تقویت می کنند، برای کشیدن عضلات، پیشگیری از آسیب و دور ماندن از درد مفید هستند. شما مجبور نیستید در انعطاف پذیری مثل یک حرفه ای باشید، اگر می توانید انگشتان پای خود را بدون خم کردن زانو لمس کنید، یعنی انعطاف پذیری بدنی نسبتا خوبی دارید. صاف بایستید، از کمر خم شوید و سعی کنید انگشتان پای خود را لمس کنید. همین حرکت ساده به شما کمک می کند بفهمید انعطاف پذیری بدن تان در چه حد است. شاید لازم باشد حرکات کششی را بیشتر تمرین کنید.
ضربان قلب تان بعد از پایان تمرین فورا به حالت نرمال برمی گردد
واکنش بدن تان بعد از پایان تمرین چیست؟ آیا تا مدتها بعد از تمرین، نفس تان بالا نمی آید و بسیار خسته و ناتوان می شوید؟ یا اینکه خیلی زود به وضعیت نرمال برمی گردید؟ کسانی که وضعیت سلامت شان خوب است، بعد از تمرین و پس از سرد کردن بدن، به راحتی به شرایط طبیعی برمی گردند اما افرادی که احتمالا دچار مشکلاتی در سلامت خود هستند یا هنوز به ورزش کردن عادت نکرده اند، همچنان نفس نفس می زنند و به سختی نفس می کشند.
البته اگر یک جلسه ی تمرین سخت و شدید را پشت سر گذاشته باشید و از سرد کردن بدن هم فرار کرده باشید، به احتمال زیاد نفس کشیدن تان با سختی روبرو خواهد شد. اما اگر بدن تان را به خوبی سرد کنید و ضربان قلب تان به حالت تندتر از زمان استراحت برگردد، معیار نسبتا خوبی است که نشان می دهد سالم هستید.
در شکم و ران های تان چربی زیادی ندارید
فعلا به ظاهر یک شکم پُر از چربی کاری نداریم! اما بین چربی زیادی بدن و سطح سلامتی و فیتنس، ارتباط وجود دارد. چربی جمع شده در شکم و ران ها، علائم اولیه ی سندرم متابولیک هستند که یک بیماری جدی است. سندرم متابولیک، یعنی فشار خون بالا، قند خون بالا، کلسترول بالا و چاقی که همان چربی شکم برای مردها و چربی ران ها برای زنها محسوب می شود.
نداشتن این لایه ی چربی در شکم یا ران ها می تواند نشاندهنده ی مناسب بودن سطح فیتنس تان باشد، حتی اگر ساعت ها روی تردمیل وقت صرف نکنید.

 

بدن تان به راحتی حرکت می کند
حرکات کوچک اما بدون درد می توانند تفاوت های بزرگی در کیفیت زندگی تان ایجاد کنند. ما از بدن مان به عنوان یک واحد استفاده می کنیم و انتظار داریم تمام حرکات روزمره مان بدون درد یا نگرانی باشد. اگر قادر هستید یک حرکت فیزکی را بدون پیامد منفی بدنی انجام دهید، علامت بسیار خوبی از سلامت و فیتنس بدن شماست. اینکه به راحتی بتوانید از جای تان بلند شوید یا بدون درد و ناراحتی به یک پیاده روی طولانی بروید، شاخص های کوچکی هستند که اعلام می کنند بیشتر از آنچه فکرش را بکنید سالم هستید.
با انجام یک فعالیت خیلی زود عرق می کنید
شاید فکر کنید زود عرق کردن تان به محض شروع یک فعالیت به این معنی است که سالم نیستید، اما برعکس است! افرادی که راحت تر عرق می کنند، از سلامت بهتری برخوردارند. بنابراین اگر با دوست تان به پیاده روی می روید و شما قبل از او شروع به عرق کردن می کنید، علامت این است که بدن تان به تحرک و ورزش بیشتر عادت کرده است و سریع تر آن را تشخیص می دهد و درست به همین علت، زودتر عرق می کنید، نه اینکه مشکلی داشته باشید.
پژوهش منتشر شده در نشریه ی Applied Physiology، دریافته زنان ورزشکاری که مرتب ورزش می کردند، نسبت به آنهایی که منظم ورزش نمی کردند، زودتر شروع به عرق ریختن کرده بودند. این زنان در معرض دمای بسیار بالا قرار گرفتند؛ آنهایی که بیشتر عرق می کردند، در این شرایط هم زودتر تعریق شان شروع شد و توانستند بدن شان را خنک کنند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به محض شروع یک فعالیت عرق می کنید، علامت خوبی است، اما هیدراته نگه داشتن بدن تان را فراموش نکنید.
از پس تمام کارهای روزمره تان بر می آیید
شاید خیلی مهم به نظر نرسد اما اگر می توانید تمام کارهای لازم روزانه ی خود را با تمام حرکاتی که شامل می شوند بدون نیاز به کمک کسی انجام دهید و احساس ناراحتی هم نکنید، پس در وضعیت خوبی از سلامت قرار دارید. اگر برای بعضی از کارها نیاز به کمک دارید، پس احتمالا آسیب یا بیماری دارید که می تواند تحت تاثیر سطح فیتس تان یا مرتبط با آن باشد.
وضعیت بدنی تان درست است
وضعیت یا ژست بدنی خوب، مانند انعطاف پذیری بدنی، لازمه ی ایمنی بدن در برابر آسیب است، چه در حال ورزش کردن باشید، چه در محل کارتان و چه نشسته روی کاناپه! وضعیت بدنی خوب و درست به معنی تعادل خوب است که اگر یک ورزشکار باشید به راحتی می توانید به آن برسید. داشتن وضعیت بدنی درست نشاندهنده ی قوی بودن عضلات میانه تنه و عضلات پا است که یک امتیاز بسیار مهم محسوب می شود که با صاف ایستادن یا صاف و درست نشستن، بهره اش را خواهید برد.
ورزش و بازی کردن برای تان مفرح است
شاید مرتبا تمرین نکنید اما اگر مثلا هنگام والیبال بازی کردن با دوستان تان مشکلی ندارید و می توانید ادامه دهید، پس سالم تر از آنی هستید که فکر می کنید. انجام فعالیت هایی چون دویدن، پریدن و چیزهایی از این دست، بسیار سخت تر از تمرینات عضلات دوسربازو هستند و قلب تان هم سخت تر می تواند این حرکات بزرگ را تحمل کند. لازم نیست خیلی جدی بازی کنید یا حرکات سنگین و بزرگ انجام دهید، بلکه حتی اگر گهگاه بازی می کنید و مشکلی ندارید هم نشاندهنده ی این است که از سلامت خوبی برخوردارید.
اهل تمام روز یکجا نشستن نیستید
حتما زیاد شنیده اید که نشستن های طولانی مدت برای سلامتی مضر است. طبق پژوهش های انجام شده، هر چه بیشتر بنشینید، ریسک مُردن در اثر بیماری ها بالاتر خواهد رفت. کمتر از 30 دقیقه یکجا نشستن و سپس از جا بلند شدن و کشش بدن و کمی حرکت کردن، بهترین نتیجه را برای پایین آوردن ریسک مرگ زودرس دارد. اگر عادت دارید مرتبا از جای خود بلند شوید و قدمی بزنید یا در محل کارتان از میز ایستاده استفاده می کنید، پس سالم تر هستید.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا