علل موخوره و روش های ساده پیشگیری و درمان آن

موخوره و یا چند شاخه شدن تار های مو یعنی اینکه موها خشک و شکننده شده اند و تغذیه ی مناسبی ندارند. استفاده از سشوار و شانه های نامناسب و تیز، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استفاده از شامپوهایی که بیش از حد اسیدی یا قلیایی اند و شستشوی زیاد و نا مناسب موها از دلایل موخوره می باشند که دغدغه ی زندگی بسیاری از خانم ها و حتی آقایان است. یا رعایت چند نکته ی ساده و استفاده از چند ماسک های خانگی و کم هزینه می توان از از موخوره پیشگیری و آن را درمان کرد.

 علل موخوره و آسیب دیدگی مو:

تار های مو با لایه ای به نام کوتیکول پوشیده شده این لایه که از جنس کوتین است از لایه های درونی تار مو در مقابل آسیب محافظت میکند و رطوبت مو را در حد ممکن حفظ میکند. اگر رطوبت داخلی نارهای مو کم شود موها شکننده و آسیب پذیر میشوند. استفاده از مواد شیمیایی مانند شامپو های مختلف و اسپری ها و و فرایند های حرارتی مانند استفاده از اتو مو و سشوار و دستگاه های حالت دهنده ی مو، فر زدن موها ی صاف، صاف کردن مو ها و دکلره کردن از علل موخوره و آسیب به پوست هستند.

ساده ترین روش ها برای پیشگیری و درمان موخوره :

علل موخوره و روشهای پیشگیری

اولین کار برای پیشگیری و درمان موخوره چیدن انتهای موها می باشد. بهتر است هر ۶ هفته یکبار سر موهای خود را قیچی بزنید اینکار نگرانی شما را برای موخوره گرفتن موها بسیار کم می کند. بهتر است ابتدا دلایل موخوره را از بین ببرید و بعد به فکر درمان آن باشید. استفاده از شامپو های بدون الکل که حاوی ترکیبات طبیعی هستند و همچنین خشک کردن طبیعی موها و دوری از گرما دلایل اصلی موخوره را از بین می برد.

روش های درمان موخوره با ماسک های طبیعی:

علل موخوره و درمان آن

ماسک تخم مرغ + عسل + روغن زیتون:

زرده ی تخم مرغ و ۳ قاشق سوپ خوری روغن زیتون و یک قاشق سوپ خوری عسل را باهم مخلوط کنید. به آرامی این ماسک مو را روی موها مخصوصا انتهای مو ماساژ دهید به طوری که کل مو را در بر بگیرد.بگذارید ۱۵ دقیقه روی موهایتان بماند و آن را با شامپو ملایمی بشویید.

جوشانده ی گل ختمی و بابونه:

از این جوشانده هر ماهی یکبار استفاده کنید

شستن موها با عسل :

عسل یکی از نرم کننده های طبیعی  موها است. دو قاشق سوپ خوری عسل را در ۴ فنجان آب گرم بریزید و مخلوط بدست آمده را بعد از شستشوی کامل روی مو ریخته به نرمی ماساژ دهید. اینکار باعث نرم شدن موها می شود و از شکنندگی موها و کمبود رطوبت آن جلوگیری می کند.

علل موخوره و روش های درمان

استفاده از انواع روغن ها:

برای درمان موخوره ماساژ ملایم مو از بهترین روش ها است. برای ماساژ می توان از روغن نارگیل و روغن بادام و روغن زیتون و دیگر روغن ها استفاده کرد. بعد از ماساژ ۱۵ دقیقه ای انتهای موها با روغن موها را با شاپو ملایم شستشو دهید.

امید است با شناخت علل موخوره و روش های ساده ی پیشگیری و درمان سلامت مو های خود را تضمین کنید.

منبع : آرگا

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا