علل ترک نوک پستان

ترک نوک پستان، ترک یا زخمی دردناک است که بر روی پوست نوک پستان و آرئولا ایجاد می شود. ترک های نوک پستان در دوران بارداری و شیردهی رایج هستند، اما ممکن است در بعضی از ورزشکاران در اثر اصطکاک با لباس ایجاد شود.

افرادی که ترک نوک پستان را تجربه می کنند باید با آنها مراقب باشند، زیرا ممکن است این ناحیه آلوده شود.

درمان های خانگی می تواند در بسیاری از موارد، کمک کننده باشد، هر چند در هنگامی که نیاز به مراجعه به دکتر اهمیت داشته باشد. جلوگیری از ترک نوک پستان قبل از وقوع آن بهترین راه برای جلوگیری از علائم و عوارض است.

علل ترک نوک پستان
دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ترک نوک پستان رخ می دهد:

بارداری و شیردهی
تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند سبب شود که سینه بزرگتر شود. کشش اضافی می تواند پوست و نوک پستان را تحریک کند که ممکن است باعث ایجاد ترک شود.

زنانی كه در شیردهی به نوزاد خود مشکل دارند، ممكن است فرسايش نوك سينه ايجاد كنند. اگر کودک به درستی سینه را نگیرد، ممکن است روی پوست نوک پستان و آرئولا، حساسیت بیش از حدی ایجاد شود.

ترک نوک پستان نیز ممکن است نشانه ای از تورم باشد که یک عفونت قارچی را در پی دارد.

رطوبت بیش از حد نیز ممکن است مسئول این علائم باشد. ممکن است ترک نوک پستان ممکن است به دلیل شیردهی بیش از حد طولانی باشد یا نوک پستان ها را برای یک دوره طولانی، پماد زده باشید و یا از دستمال مرطوب به مدت زیاد استفاده کرده باشید.

در حالی که ترک های نوک پستان اغلب در زنان باردار و شیرده ایجاد می شود، ترک ها می توانند در هر فرد رخ دهند.

اصطکاک
اصطکاک بیش از اندازه ممکن است ناحیه نوک پستان را تحریک کند. به عنوان مثال، در مسابقات دو که دونده مدت طولانی مشغول دویدن است، مالش سر سینه با لباسش، ایجاد اصطکاک می شود که در نتیجه ترک نوک پستان را به دنبال خواهد داشت.

اصطکاک نوک سینه با پارچه ای مثل یک پیراهن شل و یا یک سینه بند نامناسب، نیز می تواند نوک سینه را حساس کند و باعث ایجاد اختلال، ترک و حتی خونریزی شود.

واکنش آلرژیک
ترک های نوک پستان نیز ممکن است به علت واکنش آلرژیک به چیزی است که پوست را لمس می کند. این آلرژن ها می توانند مواد شیمیایی یا عطر در محصولاتی مانند:

پودر لباس شویی
نرم کننده پارچه
شامپو یا تهویه مطبوع
صابون یا ژل حمام
لوسیون یا مرطوب کننده
عطر
باشد.

اگر سوزش و ترک نوک پستان پس از استفاده از محصول رخ می دهد، ممکن است پوست شخص حساس به مواد شیمیایی یا عطرهای آن محصول باشد. بهتر است آنها را با مواد دیگری جایگزین کنید.

علائم ترک نوک پستان
بسته به علت، ترک نوک پستان می تواند در یک یا هر دو نوک پستان ایجاد شود. علائم ممکن است از فرد به فرد متفاوت باشد، اما نشانه ها و علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

پوست خشک
ترکهایی که ممكن است خونریزی داشته باشند و باز شود
قرمزی
درد و سوزش
پوست پوسته پوسته شدن
درمان خانگی ترک نوک پستان
بسیاری از مردم متوجه می شوند که مرطوب نگه داشتن و چرب کردن نوک پستان آسیب دیده و پوست اطراف آن، با روغن طبیعی یا مرطوب کننده، اولین گام ضروری برای درمان است.

یک تحقیق که به مجله علوم مراقبت ارائه شده است نشان داد که لانولین، روغن نعناع و کرم های دکسپانتنول، می تواند به درمان ترک نوک سینه تان کمک کنند. با این حال، برخی از افراد نگران استفاده از هر کرم و ماده ای برای نوک پستان میباشند.

مهم است که به یاد داشته باشید که رطوبت بیش از حد ممکن است علائم را بدتر کند.

در طول بارداری، غدد اطراف نوک پستان، یک روغن طبیعی را ترشح می کند که باعث می شود باکتری های مضر از بین بروند. هنگام شستن این منطقه، زنان باید تنها از آب تمیز استفاده کنند که این محافظت طبیعی را از بین نبرند.

زنان شیرده می توانند از حمام کردن با آب گرم و استفاده از فشرده های گرم برای تسکین هر گونه تحریک پس از تغذیه کودک خود، کمک بگیرند.

برخی از افراد ممکن است از طریق استفاده از روغن نارگیل رقیق شده به نوک پستان آسیب دیده بین دفعات تغذیه نوزاد، ترک نوک سینه خود را درمان کنند.

ورزشکاران اغلب می توانند با جلوگیری از پیراهن های شل، خشن و یا خراشنده، از زخم ها و ترک نوک سینه جلوگیری کنند.

بهترین زمان برای ورزش در طول روز چه موقع است؟

عوارض جانبی ترک نوک پستان
اگر نشانه ها درمان نشوند، ترک نوک پستان می تواند به عوارض جدی مانند التهاب یا عفونت منجر شود. عفونت های پستان ممکن است موجب ایجاد آبسه ها شود که ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک ها، انسداد و زهکشی داشته باشد.

کودکان مبتلا به سرخجه ممکن است میکروب ها را از دهان خود به شیر مادر منتقل کنند. مخمر کاندیدا که باعث ایجاد تورم می شود می تواند در محیط گرم و تاریک داخل کانال های شیری رشد کند و احتمالا منجر به عفونت شود. بسیاری از زنان متوجه می شوند که تمیز کردن نوک پستان با آب گرم پس از تغذیه می تواند کمک کند که میکروب های مضر را پاک کرده و سطح پستان تمیز شود.

جلوگیری از ترک نوک پستان
راه های متعددی وجود دارد که فرد می تواند ایجاد ترک نوک پستان را کاهش دهد:

ورزش ها
اگر ترک نوک پستان از طریق اصطکاک در طول ورزش ایجاد شود، فرد می تواند سعی کند که نوع پارچه ای که می پوشد را تغییر دهد یا باند ضد آب را بر روی نوک پستان بگذارد تا به کاهش اصطکاک و جلوگیری از ترک ها کمک کند.

شیردهی
در حالی که شیردهی در ابتدا ممکن است موجب ناراحتی شود، مهم است که هر دو مادر و نوزاد در هنگام شیردهی راحت باشند. اگر کودک به طور صحیح قرار نگیرد و نتواند ینه را به درستی بگیرد، می تواند موجب سوزش سر سینه شود.

هر دو مادر و کودک باید آرام باشند و کودک نباید سر و بدن خود را در هنگام تغذیه حرکت دهد، زیرا می تواند در نوک پستان بچرخد و آن را بیشتر تحریک کند.

واکنش آلرژیک
اگر ترک نوک پستان از یک واکنش آلرژیک ایجاد شود، بهتر است به متخصص مراجعه کنید تا به تشخیص علل و ماده ای که به آن آلرژی دارید بپردازد و درمان های موثر را تجویز کند.هلو دکتر

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا