علل ، علائم و راههای درمان افتادگی دریچه میترال

افتادگی دریچه میترال با ضربان قلب تند و نامنظم و سرگیجه و خستگی خود را نشان می دهد و نام دیگر آن سندروم کوبیدن ناگهانی است.
علل ، علائم و راههای درمان افتادگی دریچه میترال
افتادگی دریچه میترال (MVP) زمانی رخ می دهد که دریچه های میترال به داخل محفظه چپ بالایی قلب (دهلیز چپ) افتاده شود، مانند چتر نجات در طول انقباض های قلب. افتادگی دریچه میترال گاهی اوقات منجر به خونریزی به عقب دهلیز چپ می شود، وضعیتی که به نام برگشت دریچه میترال شناخته می شود.افتادگی دریچه میترال

چنانچه در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند در اغلب افراد، افتادگی دریچه میترال تهدید کننده حیات نیست و نیازی به درمان یا تغییر شیوه زندگی ندارد. اما برخی از افرادی که مبتلا به افتادگی دریچه میترال هستند، نیاز به درمان دارند.

علائم افتادگی دریچه میترال :
اگرچه افتادگی دریچه میترال معمولا یک اختلال مادام العمر است، اما بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری هرگز علائمی ندارند.هنگامی که تشخیص داده شود، ممکن است افراد فکر کنند که مشکلات قلبی دارند. هنگامی که علائم و نشانه ها رخ می دهد، ممکن است به این علت باشد که خون از طریق دریچه به عقب نشت پیدا می کند (رگورژیت).

علائم افتادگی دریچه میترال می تواند به طور گسترده ای از یک نفر به فرد دیگر متفاوت باشد و آنها اصولا معتدل و کم باقی می مانند و به تدریج توسعه می یابند ؛ علائم می تواند شامل این موارد باشد:

ضربان قلب نامنظم یا تند (آریتمی)
سرگیجه یا سبک سری
تنفس دشوار یا تنگی نفس، اغلب هنگامی که دراز کشیدن و یا در طول فعالیت بدنی
خستگی
درد قفسه سینه که توسط یک حمله قلبی یا بیماری عروق کرونر ایجاد نمی شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:

اگر فکر می کنید که یکی از علائم بالا را دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.بسیاری از شرایط دیگر باعث علائم مشابه افتادگی دریچه میترال می شود، بنابراین فقط بازدید پزشک می تواند علت علائم شما را تعیین کند.

اگر درد قفسه سینه دارید و مطمئن نیستید که آیا ممکن است یک حمله قلبی باشد یا خیر، بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید.اگر قبلا افتادگی دریچه میترال برایتان تشخیص داده شده، و اگر علائم شما بدتر شد، به پزشک خود مراجعه کنید.

علل افتادگی دریچه میترال :
هنگامی که قلب به درستی کار می کند، دریچه میترال به طور کامل در طول انقباض بطن چپ کاملا بسته می شود و از جریان خون به داخل محفظه چپ قلب (دهلیز سمت چپ) جلوگیری می کند اما در برخی افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال، یک یا هر دو فلپ دریچه میترال بافت های اضافی برامده ای دارد، مانند چتر نجات داخل به دهلیز چپ.

برامدگی می تواند دریچه را از محکم بسته شدن دور نگه دارد. هنگامی که نشتی خون از دریچه عقب می آید، برگشت خون دریچه میترال دریچه نامیده می شود. اگر مقدار کمی از خون به داخل اتاقک های قلب برسد، باعث مشکلات بزرگی نمی شود. اختلال شدید برگشت خون دریچه میترال می تواند علایمی مانند تنگی نفس، خستگی یا سرگیجه را ایجاد کند.

نام دیگر افتادگی دریچه میترال، سندرم کوبیدن ناگهانی است. هنگامی که یک پزشک با استفاده از استتوسکوپ به قلب شما گوش می دهد، ممکن است صدای کیبورد را بشنود، همانطور که ورق های دریچه از آن بیرون می آیند، و بعد از آن سر و صدا که ناشی از جریان خون به دهلیز است، شنیده می شود.

افتادگی دریچه میترال به چه عللی رخ می دهد؟
نامهای دیگر برای توصیف پرولاپس دریچه میترال عبارتند از:
سندرم بارلو
سندروم دریچه فلاپ
سندرم موج دریچه میترال
بیماری دریچه میترال میکسوماتوس
نام های افتادگی دریچه میترال

نام های مختلف بیماری افتادگی دریچه میترال
عوامل خطر افتادگی دریچه میترال :
افتادگی دریچه میترال می تواند در هر فردی در هر سنی ایجاد شود ؛ علائم جدی افتادگی دریچه میترال اغلب در مردان بالای 50 سال دیده می شود.افتادگی میترال ممکن است ارثی باشد و ممکن است با چندین مشکل دیگر در ارتباط باشد، مانند:

سندرم مرفان
سندرم الرس دانلوس
ناهنجاری ابستین
دیستروفی عضلانی
بیماری گریوز
اسکولیوز

چه عواملی مارا تهدید به افتادگی دریچه میترال می کنند؟
عوارض جانبی افتادگی دریچه میترال:
اگرچه اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال هیچ مشکلی ندارند، اما ممکن است عوارضی برایشان رخ دهد. و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

بازگشت خون دریچه میترال. شایع ترین عارضه ای است که در آن دریچه خون را به داخل دهلیز سمت چپ می ریزد (دریچه میترال).
مرد بودن یا داشتن فشار خون بالا، خطر ابتلا به اختلال سوراخهای میترال را افزایش می دهد.
اگر برگشت خون شدید باشد، به منظور بهبودی ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید، عمل جراحی برای تعمیر یا تعویض دریچه.
مشکلات ریتم قلب (آریتمی). ریتم های نامنظم قلب اغلب در محفظه های بالا قلب رخ می دهد.
آنها ممکن است مزاحم باشند، اما معمولا تهدید کننده زندگی نیستند.
افرادی که دارای بازگشت خود دریچه میترال شدید یا انحراف شدید دریچه میترال خود هستند، در معرض خطر ابتلا به مشکلات ریتمیک هستند که می تواند جریان خون را از قلب تحت تأثیر قرار دهد.
عفونت قلب (آندوکاردیتیس):داخل قلب توسط یک غشای نازک به نام اندوکارد پوشانه شده. اندوکاردیتیس عفونت این پوشش داخلی است. یک دریچه میترال غیر طبیعی باعث افزایش احتمال ابتلا به اندوکاردیتیس از باکتری ها می شود که می تواند بیشتر به دریچه میترال آسیب برساند.
افرادی که در معرض خطر ابتلا به اندوکاردیتیس هستند ممکن است قبل از برخی از اقدامات دندان پزشکی و پزشکی، تجویز آنتی بیوتیک بگیرند تا خطر عفونتشان کاهش یابد.
جلوگیری از افتادگی دریچه میترال :
شما نمیتوانید از افتادگی دریچه میترال جلوگیری کنید با این حال، می توانید شانس خود را برای پیشرفت عوارض مرتبط با آن را با اطمینان از مصرف داروهای خود کاهش دهید.

راه تشخیص افتادگی دریچه میترال:
پزشکان می توانند افتادگی دریچه میترال را در هر سنی تشخیص دهند.پزشک شما افتادگی دریچه میترال را در هنگام گوش دادن به قلب با استتوسکوپ در طول معاینه فیزیکی تشخیص می دهد. آزمایش های دیگر که ممکن است برای ارزیابی قلب شما مورد استفاده قرار گیرد عبارتند از:

اکوکاردیوگرام :

اکوکاردیوگرام معمولا برای تایید تشخیص و تعیین شدت بیماری انجام می شود. اکوکاردیوگرام یک ارزیابی سونوگرافی غیرمخرب از قلب است. این آزمایش از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از قلب استفاده می کند و این کمک می کند که پزشکان جریان خون را از دریچه میترال ببینند و میزان نشت خون را اندازه گیری کنند.

فرستاده اکوکاردیوگرام:

در این آزمایش، پزشک شما یک لوله انعطاف پذیر را با یک دستگاه کوچک (مبدل) متصل به گلویتان قرار داده و به مری شما وارد می کند. از آنجا، مبدل را می توان برای گرفتن عکس های دقیق تر از قلب استفاده کرد.

اشعه ایکس ری به قفسه سینه:

اشعه ایکس قفسه سینه تصویری از قلب، ریه ها و عروق خونی شما را نشان می دهد و می تواند به تشخیص پزشک کمک کند. می تواند نشان دهد که قلب شما بزرگ شده است یا نه.

تشخیص افتادگی دریچه میترال با اشعه ایکس ری
الکتروکاردیوگرام (ECG):

در این آزمایش غیر تهاجمی، تکنسین پروب ها را روی سینه شما قرار می دهند تا ضربات الکتریکی را که موجب ضربان قلب می شود را ضبط کنند.سیگنال های الکتریکی را ثبت می کنند و می تواند به پزشک شما کمک کند بی نظمی ها را در ریتم و ساختار قلب، از جمله افتادگی دریچه میترال را تشخیص دهند.

تست استرس:

پزشک شما ممکن است یک آزمایش استرس را برای بررسی اختلال در عملکرد دریچه میترال تجویز کند. در آزمون استرس، شما ورزش می کنید و یا داروهای خاصی را برای افزایش ضربان قلب و سخت تر کار کردن قلب را می خورید. اگر پزشک شما سعی در تعیین وضعیت دیگری مانند بیماری عروق کرونر دارد، ممکن است آزمایش استرس برایتان تجویز شود.
آنژیوگرافی عروق کرونری:

این نوع با استفاده از اشعه ایکس تصویربرداری می کند تا عروق خونی قلب شما دیده شود. معمولا برای تشخیص افتادگی دریچه میترال استفاده نمی شود، اما برای مشکلات مشکوک دیگر استفاده می شود. در یک روش کاتتریزاسیون قلبی، پزشکان یک کاتتر را در یک شریان در کشاله ران (سرخرگ ران) یا در مچ دست قرار می دهند و سپس کاتتر از طریق رگ های خونی به قلب وارد می شود.

درمان افتادگی دریچه میترال :
اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال، به ویژه افراد بدون علائم، نیاز به درمان ندارند.اگر شما دارای بازگشت خون دریچه میترال هستید اما نشانه ای ندارید، پزشک ممکن است پیشنهاد کند به طور منظم برای معاینات مراجعه کنید با این حال، اگر علائمی دارید و اگر برگشت خون قابل توجهی از طریق دریچه میترال دارید، ممکن است بسته به شدت بیماری داروها یا جراحی توصیه شود.
عمل جراحی افتادگی دریچه میترال
اگرچه اکثر افراد مبتلا به افتادگی دریچه میترال نیازی به عمل جراحی ندارند، اما اگر شما دارای اختلال شدید دریچه میترال با یا بدون علائم هستید، ممکن است پزشک شما درمان جراحی را پیشنهاد کند.

مشکل شدید بازگشت خون دریچه میترال می تواند در نهایت سبب نارسایی قلبی شود و باعث جلوگیری از پمپاژ قلب شما می شود. اگر بازگشت خون بیش از حد طول بکشد، قلب شما ممکن است برای عمل جراحی ضعیف باشد.

اگر پزشک شما عمل جراحی را پیشنهاد کند، ممکن است پیشنهاد تعمیر یا جایگزینی دریچه میترال را بدهد.

تعمیر و تعویض دریچه ممکن است با عمل جراحی قلب باز یا جراحی کم تهاجمی انجام شود. جراحی کم تهاجمی شامل برش های کوچکتر است و خونریزی کمتر و زمان بهبودی سریعتر از جراحی باز را دارد.
تعمیر دریچه برای افتادگی دریچه میترال:
تعمیر دریچه میترال جراحی است که دریچه شما را حفظ و تعمیر می کند ؛ دریچه میترال شما شامل دو فلپ با اندازه مثلثی است که برگچه نام دارد. برگچه های دریچه میترال از طریق یک حلقه به نام آنولوس به عضله قلب وصل می شوند.

جراح می تواند دریچه اصلی را تغییر دهد تا جریان خون برگشت یابد و جراح ها همچنین می توانند دریچه را با اتصال مجدد برگچه های دریچه تعمیر کند یا این تعمیر را با حذف بافت اضافی دریچه به طوری که برگچه ها محکم بسته شوند، انجام دهند. گاهی اوقات ترمیم دریچه شامل سفت کردن یا جایگزینی آنواوس انجام می شود.
تعویض دریچه برای افتادگی دریچه میترال:
اگر تعمیر دریچه امکان پذیر نباشد، جراح شما ممکن است جایگزینی دریچه را انجام دهد. در جراحی تعویض دریچه، دریچه میترال آسیب دیده توسط یک دریچه مصنوعی (پروتز) جایگزین می شود. دریچه های مصنوعی دریچه هایی مکانیکی یا بافتی هستند.

دریچه های مکانیکی می توانند مدت زیادی بمانند با این حال، اگر شما یک دریچه مکانیکی داشته باشید، باید از یک دارو ضد انعقادی مانند وارفارین (کوفتین) برای بقیه زندگی خود برای جلوگیری از تشکیل لخته های خون در دریچه ها استفاده کنید.

چطور افتادگی دریچه میترال درمان می شود؟
اگر لخته خون در دریچه ایجاد شود، بدون شک آزاد می شود و می تواند به مغز شما منتقل شود و موجب سکته مغزی شود.دریچه های بافتی، از بافت حیواناتی مانند شیر یا گاو یا خوک ساخته می شوند آنها ممکن است در طول زمان خراب شوند و نیاز به جایگزینی پیدا کنند با این حال، یکی از مزیت های دریچه های بافتی این است که شما مجبور نیستید از داروهای ضد انعقاد طولانی مدت استفاده کنید.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا