علت گنبدی شدن کیک و روش هایی برای صاف شدن سطح کیک

گنبدی شدن کیک یکی از مشکلات رایجی است که هنگام پخت کیک با آن روبرو می شویم. در این مطلب قصد داریم شما را با علت گنبدی شدن کیک آشنا نماییم و این که ترفندهایی برای جلوگیری از این کار و پخت تخصصی کیک فرا بگیرید.

آشنایی با علت گنبدی شدن کیک

پخت کیک های خانگی، یکی از فعالیت های آشپزی هیجان انگیز است. بخصوص که دستی بر آتش داشته و تمایل داشته باشید هر بار کیک مختلفی درست کنید. همچنین این موضوع نیز برای شما اهمیت داشته که روی کیک را به شکل متفاوتی تزئین کنید. برای این که بتوان به خوبی روی  کیک را تزئین کنید، باید حتما سطح کیک صاف باشد. وگرنه باید با چاقوهای بزرگ مخصوص روی آن را برش دهید.

این کار ساده نبوده به ویژه اگر کیک بزرگ باشد. از مسائل رایج هنگام پخت کیک خانگی، خمیر شدن کیک، خوابیدن پف کیک و گنبدی شدن روی کیک می باشد. همانطور که اشاره شد در صورتی که سطح کیک صاف نباشد تزئین روی آن کار ساده ای نبوده و جذاب در نمی آید. از این رو در ادامه مطلب قصد داریم به علت گنبدی شدن کیک بپردازیم. همچنین شما را با ترفندهایی برای پخت تخصصی کیک آشنا نماییم.

چرا سطح کیک گنبدی می شود؟

همانطور که پیشتر اشاره شد گنبدی شدن سطح کیک یکی از مشکلات رایج هنگام پخت کیک محسوب می شود. در ادامه به برخی علت های اصلی گنبدی شدن کیک اشاره می شود.

۱. عدم توجه به نسبت مواد اولیه

همواره در دستورات شیرینی پزی تاکید شده که همه مواد را با دقت خیلی زیادی اندازه گیری نمایید. نسبت مواد اولیه در همه دستورها خیلی اهمیت دارد. اگر در اندازه گیری مواد اولیه اشتباه کنید، به طور مثال آرد نسبت به مواد رقیق مانند شیر یا روغن بیشتر شود، طعم کیک خراب شده و سطح آن گنبدی می شود.

۲.  عدم هم زدن صحیح مواد اولیه

مواد کیک های مختلف، به مقدار متفاوتی باید هم زده شوند. همیشه دقت کنید که باید به اندازه توصیه شده در دستور پخت کیک، مواد را هم بزنید. چه با استفاده از همزن های دستی یا همزن های برقی ، زیاد هم زدن مواد اولیه سبب می شود کیک بعد از پخت فرم گنبدی پیدا کند.

توجه داشته باشید که باید مواد کیک را از یک جهت مخلوط کرده و هم زدن مواد اولیه از جهات مختلف هم روی بافت کیک تاثیر گذاشته و احتمال گنبدی شدن سطح کیک را بالا می برد.

۳. عدم تناسب مواد اولیه با قالب کیک

در صورتی که مواد کیک به نسبت قالب کم باشد، قطعا کیک گنبدی می شود. بهتر است در چند اندازه مختلف قالب کیک تهیه کنید. قالب کیک باید با مواد اولیه تناسب داشته باشد.  برای این که سطح کیک گنبدی نشود باید مواد کیکی که داخل قالب می ریزید، یک سوم یا نیمی از قالب شما را پر نماید. اگر میزان مواد کیک از قالب کمتر باشد، کیک شما گنبدی می شود.

۴. عدم توجه به دمای فر

در دستور پخت کیک ها تاکید می شود پیش از قرار دادن کیک درون فر، آن را حتما گرم نمایید. دمای فرهای مختلف و روش گرمادهی آن ها با یکدیگر فرق دارد. با تجربه دستتان می آید که به چه صورتی بهترین کارایی را خواهد داشت. دقت کنید که اگر بیشتر از نیم ساعت پیش از پخت کیک، فر گرم شود یا دمای فر بیش از حد بالا باشد، سطح کیک بعد از پخت گنبدی می شود. به این ترتیب با استفاده از یک دماسنج مخصوص می توان از دمای فر مطمئن شد.

۵. عدم قرار دادن ظرف کیک در طبقه درست فر

بیشتر فرها دارای سه طبقه هستند. بهترین مکان جهت قرار دادن قالب کیک، طبقه وسط آن می باشد زیرا که حرارت بیش از حد به کیک نخورده و احتمال گنبدی شدن سطح کیک هم کاهش پیدا می کند.

به این ترتیب به طور خلاصه می توان علت گنبدی شدن سطح کیک را موارد زیر دانست:

  • استفاده از آرد بیشتر که سبب می شود نسبت مواد رقیق به آرد کمتر باشد.
  • هم زدن بسیار مواد اولیه و از همه مهمتر مواد کیک در جهت های مختلف هم زده شود.
  • دمای فر بیش از حد بالا بوده و یا بیش از نیم ساعت قبل از پخت فر گرم شده است.
  • قرار دادن کیک در طبقه بالا یا پایین فر چرا که حرارت زیادی به آن می رسد. بهترین طبقه برای پخت کیک، طبقه وسط فر است.
  • قالب کیک با مواد کیک تناسبی نداشته باشد.

چگونه می توان مانع از گنبدی شدن سطح کیک شد؟

برای این که بتوانید سطح کیک را به خوبی تزئین کنید و فرم خوبی پیدا کند باید سطح آن صاف باشد. در این بخش با چند ترفند برای جلوگیری از گنبدی شدن کیک و پخت تخصصی آن آشنا شده تا از این به بعد کیک های خوشمزه و خوش فرمی بپزید.

۱. پخش نمودن مایه کیک

برای این که سطح کیک شما صاف باشد، باید مواد را به صورت یکنواخت در قالب پخش کنید. مواد کیک را از فاصله زیاد نسبت به قالب درون آن نریزید و حتما پس از این که کل مواد را درون قالب ریختید، اندکی صبر نموده و بعد چند بار به آرامی قالب را بلند کرده و روی یک سطح مسطح بزنید. با این کار حباب های اضافی از بین مواد کیک خارج خواهد شد.

۲. تنظیم کردن دمای کیک

همانگونه که قبل از این اشاره شد، دمای فر روی کیفیت و ظاهر کیک تاثیر شایانی دارد. برای این که کیک ظاهر زیبایی داشته باشد، علیرغم این که باید قالب کیک در طبقه وسط فر قرار داده شود . می توان این ترفند را نیز استفاده کرد. و آن ترفند حوله خیس است که در کیک پزی بسیار محبوب می باشد.

یک حوله قدیمی و تمیز را به اندازه قالب برش شده و بعد آن را با آب سرد خیس کنید. حوله را اطراف قالب بسته و با یک سنجاق محکم کنید. اکنون می توانید با خیال راحت، قالب را درون فر قرار داده تا با این کار دمای فر به صورت یکسان پخش گردد.

۳. کاهش دمای پخت

گنبدی شدن سطح کیک، یک نشانه است که اطراف کیک سریعتر از وسط آن پخته شده است. از این رو مانع از پف کیک شده و فقط وسط آن پف می کند. از این رو به جای این که به مدت سی دقیقه کیک را در دمای ۱۸۰-۱۹۰ درجه بپزید. آن را در تایم طولانی تر و با دمای کمتر بپزید.

توصیه می شود به مدت ۴۰ دقیقه کیک را در دمای ۱۷۰-۱۸۰ درجه قرار داده و به یاد داشته باشید که نباید تایم زیادی پیش از قرار دادن قالب در فر، فر گرم شده باشد. نیم ساعت زودتر مناسب می باشد.

امیدواریم با رعایت این نکات، کیک های خوشمزه و خوش فرمی بپزید و از شکل و ظاهر کیکی که آماده می کنید، کاملا رضایت داشته باشید. همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با انواع کیک روی لینک کلیک کنید.

منبع : آرگا

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا