علت خیانت بعد از ازدواج چیست؟

ارتباط و رابطه زناشویی به دلیل حس تعلق و مهم بودن در فرد متقابل از اهمیت فراوانی برخوردار است. که وقتی خیانت اتفاق می افتد فرد مبتلا به خشم و عصبانیت و آزردگی می شود که در این مواقع می گویند فرد حسادت می کند. در چنین حالتی به طور کلی خیانت به نقص اعتماد و شکستن توافق زن و شوهر در ارتباط با روابط احساسی و جنسی و عاطفی فرد متقابل احساس می شود. خیانت پس از این که ازدواج کردید بسیار تجربه بدی خواهد بود که باید خلاف وعده عمل کنید تا باعث شود طرف مقابل دیگر به شما اعتماد نداشته باشد. که فرد خیانت کننده برای پوشاندن خیانت مجبور است به طرف مقابل دروغ بگوید و آن را فریب دهد که عواقب بدی را در پی خواهد داشت.

زندگی و انواع خیانت ها

تعریف خیانت بعد از ازدواج

در زمانی که فرد ازدواج کرده و با شخص دیگری رابطه دارد که این رابطه می تواند هر نوع فعالیتی باشد که شخص لذتی را که با همسرش داشته با نفر سومی هم داشته باشد خیانت تلقی می شود. اگر چه این خیانت در رابطه با یک دیدار باشد، گفتگو های مخفی باشد و یا حتی رابطه جنسی باشد که همه این عوامل دچار به هم ریختن شریک متقابل شده خیانت محسوب می شود. که فرد خیانتکار نشانه هایی از این قبیل دارد: دروغ گویی، دوری کردن از همسر، احساس گناه و از همه بیشتر افسرده می شود.

دوری از خیانت بعد از ازدواج

دلیل خیانت های زن و شوهر

طبق گزارشات و آمار هایی که از طرف روانشناسی به دادگاه خانواده نشان داده می شود خیانت بعد از ازدواج در چند سال اخیر دلیل تمایل خیانت به همسر در جامعه کنونی بسیار افزایش یافته که این عمل می تواند تنشی در ارتباط با این موضوع ریشه یابی شود که به اموری مربوط هستند. اغلب متخصصان روانشناسی علت اصلی آن را از بین رفتن عشق و علاقه، جذابیت نداشتن همسر، هوس رانی، عقده های جنسی، لاابالی بودن همسر، تنوع و زیاده خواهی، بی وفایی همسر، بی خطر دانستن خیانت و اخلاق و رفتار های غیرقابل تحمل می دانند. در رابطه با این موضوع خطراتی از جمله در این امور دخیل بوده که نقش و دلایل خیانت در جامعه را طبق نظر روانشناس بازگو می کنیم.

علت خیانت بعد از ازدواج

خیانت به چه شکل هایی وجود دارد؟

خیانت ذهنی: در این شکل از خیانت فرد مدام فکر و خیال یک شخص دیگری را در نظر می گذارد که زایده ذهن خودش است و آن فرد خیالی یک آدم ایده الی تصور می شود. در این هنگام است که زندگی با تنش و خطر هایی رو به رو می شود که آن شخص یکسره زندگی خود را با آن فرد ایده آل مقایسه و برآورد می کند که در رابطه با شوهرش سرد شده و با مشکل برخورد می کند.

خیانت کلامی: خیانت کلامی مرد یا زن به صورت اینترنتی یا تلفنی در هر موقعیتی که برایش فراهم باشد با فرد مورد نظر ارتباط برقرار می کند و گرم صحبت می شوند. که در این رابطه به دلیل وجود فضای مجازی اینترنتی ارتباط جنسی کلامی که با عکس و فیلم هم صورت می گیرد یکی از خیانت ها می باشد. که در این نوع انحراف جنسی گفته می شود.

خیانت رفتاری: مفهوم در ارتباط با این خیانت به گونه ای است که یکی از همسران به شکل رفتاری با شخص سوم ارتباط برقرار می کند که این شخص نیاز های او را تامین می کند و خیانت بعد از ازدواج محسوب می شود. که قسمت زیادی از جامعه ما را این خیانت به همسر تشکیل می دهد که با رابطه های جنسی برقرار است.

ریشه های خیانت بعد از ازدواج

انگیزه های خیانت زن یا مرد به همسر

دلایل زیادی وجود دارد که خیانت بعد از ازدواج را اولویت می دهند تا به دلایلی به همسر خود خیانت کنند که به شرح ذیل می باشد؛

  • یکی از دلیل های خیانت زنان و مردان بعد از ازدواج به همسر سردی در رابطه می باشد که بین زوج روابط محبت آمیزی وجود ندارد و هیجان عاطفی بسیار کم بوده و عشق اولیه احساس نمی شود. در این زمان است که یکی از زوجین به فکر خیانت می افتد.
  • در هنگام زندگی زناشویی افراد به یکدیگر دلسرد می شوند که ممکن است به ظاهر یکدیگر هم سرد شوند در این مورد جذابیت فرد متقابل کم می شود و زندگی تکراری و یکنواختی خواهد داشت.
  • از موارد دیگر خیانت می توان به ازدواج اجباری اشاره کرد که فرد در این مورد بر خلاف میلش با اصرار خانواده ازدواج می کند که احتمال دارد به همسرش خیانت کند.
  • همچنین اعتماد به نفس پایین و تصور منفی از خود باعث می شود تا عزت نفس کافی را نداشته و به تقویت و حفظ خود می کوشد تا رفتارش را با اعتماد به نفس بالا نشان دهد که مشکلی ندارد. این اشخاص به دنبال رابطه با خارج از بخش خانواده هستند که تا خودشان را ثابت کنند و مردان از راه مردانگی و زنان از طریق جذابیت خود را نشان می دهد.

چرا زناو شوهر به یکدیگر خیانت می کنند؟

  • یکی از عوامل مهم در این خصوص انتقام گرفتن است که زن و مرد شاید به دلیل رنجی که متحمل شده اند از یکدیگر دست به انتقام بزنند و راه خیانت را پیش بگیرند که مثلا؛ شوهرش خیانت کار یا بدبین و سختگیر است و همسر برای انتقام اقدام به خیانت می زند که این رفتار در اغلب زنان گرایش زیادی دارد.
  • کنجکاوی هم از انگیزه های این راه می باشد بیشتر دوست دارند با فرد دیگری در خارج از خانواده ارتباط برقرار کنند.
  • در روابط زناشویی به دلیل برآورده نشدن نیاز جنسی فرد به مشکل بر می خورد و به جای استفاده از راه مشاوره و حل کردن روابط بین یکدیگر که مشکلشان را حل نمایند به همسر خود خیانت می کند.
  • وفتی یکی از زوجین در زندگی مشترک خواسته هایی دارد که مادی می باشد و علت اقتصادی دارد در آن شرایط بر طرف نشود. برای رفع نیاز های خود به دنبال ارتباط با دیگری است که محیا شود این مورد در زنان دیده می شود.
  • داشتن اختلال و مشکلات روانشناختی این در شرایطی بوده که افراد دست به کارهای هیجانی زده و در صورت اختلال بالینی در معرض خیانت به همسرش قرار می گیرد که این اشخاص دارای ضعف شخصیتی هستند.
  • برخی از اشخاص دوست دارند دست به کار های پنهانی بزنند که برایشان تولید هیجان کند و این احساس را به دست آورند. این افراد زرنگ بوده و کسی متوجه این قضیه نخواهد بود خیانت بعد از ازدواج که به آن هیجان خواهی گفته می شود را این افراد دوست داشتنی  می دانند و روزی این روابط برملا خواهد شد و همه از وجود آن پی می برند.

نشانه خیانت بعد از ازدواج

راه کار هایی برای جلوگیری از خیانت بعد از ازدواج

زمانی که دختر و پسر اقدام به ازدواج می کنند باید این را در نظر داشته باشند که بر اساس پول یا زیبایی فرد زندگی مشترک خود را شروع نکنند. چون در طول زمان این موارد عادی می شود و از چشم می افتد پس با دانستن شرایط لازم در انتخاب همسر اصول را رعایت کنند. همینطور وقتی که ازدواج می کنند هیچ کدام از زوجین نباید تصور کنند که همه چی درست شده و دست به کار غیر معقولی بزنند. هر شخصی با ازدواج کامل می شود مه زندگی زناشویی نیاز به تقویت و توجه دارد. در امر ازدواج همانند؛ گیاهی می ماند که نیاز به آبیاری و رسیدگی دارد تا آن نهال رشد کند و میوه هایش ثمره آن باشد. پس در این امر مهم دقت داشته باشید که نهال زندگی تان خشک و پژمرده نشود.

اشکال خیانت بعد از ازدواج

فرهنگ و جامعه تا چه حدی در این امور دخیل است؟

با پیشرفت امروزه بر خیانت های زن و شوهر جامعه بسیار نقش پررنگی در تربیت و آموزه های هر فرد دارد که در فرهنگ ما خیانت به زن قابل قبول تر از خیانت به شوهر محسوب می شود. زمانی که مرد خیانت کند را می گویند شیطنت کرده ولی اگر زن همین کار را پیش بگیرد می گویند مشکل اخلاقی دارد. فشار هایی که در جامعه بر فرد متحمل می شود دچار استرس شده و روی زندگی آن تاثیر و تعارضات بدی را می گذارد که برای رها شدن از این وضعیت دنبال رابطه برای حفظ آرامش خود می گردد.

دلیل خیانت بعد از ازدواج

چرا امروزه زنان هم به این ناهنجاری روی آورده اند؟

در گذشته خیانت بعد از ازدواج در مردان بیشتر بوده که در حال حاضر زنان هم به این قضیه رو آورده اند چون در قدیم زنان برای مقابله از نارضایتی شوهر خود را وقف امور خانواده می کردند که تحملشان بالا بود و واقعیت زندگی را در خود تصور می کردند مردان همه این گونه هستند و با آن کنار می آمدند. با حضور پررنگ تر جامعه که اطلاعات رسانه ای با مردم در ارتباط است و برنامه های ماهواره ای در این مسائل وضعیت خود را دانسته و با فرهنگ کشور های جایگزین شده است. اکثر مردم هم برای جذابیت و سرگرمی خود روی به این فیلم ها آورده و توی خیالات خود به همدیگر خیانت می کنند.

عواقب خیانت بعد از ازدواج

عکس العمل زن یا مردی که همسرش به آن خیانت کرده باید چگونه باشد؟

اولین قدم حفظ آرامش و خونسردی می باشد که نباید واکنش تندی داشته باشید سپس باید به خود اجازه دهید تا چند روز از این قضیه بگذرد تا بهترین فرصت برای این کار پیدا شود. با همسرتان بنشینید و مسئله را بررسی کنید و دلایل این اتفاقات را ببینید تا رفتار اشتباه را در خود بیابید و زندگی مشترک را بر پایه و اساس عملکرد درست بچینید و هرگز تصمیم عجولانه نگیرید. زمانی که اشخاص با این موضوع برخورد می کنند سریع اسم طلاق را می آورند که اصلا درست و باید به مشاوره بروید و مسئله را حل نمایید. با خود فکر کنید که هر چه زندگی سخت باشد آیا با طلاق گرفتن مشکلتان حل می شود و شرایط بهتر خواهد شد.

درمان خیانت بعد از ازدواج

عالی ترین راه حل برای فرد خیانتکار چیست؟

نباید او را قضاوت کنید و تصمیم عجولانه بگیرید و سریع او را محاکمه و مقصر کنید. همچنین برای فردی که آسیب دیده نباید او را مقصر دانست که این عمل انجام شده حق او بوده و دچار عصبانیت شود و باید هر چه سریع تر به پزشک مشاور مراجعه نماید. او به فرد آسیب دیده کمک خواهد کرد تا دچار افسردگی نشود و نیاز به دارو پیدا نکند و باید امیدواری در این قضیه داد. همچنین می توانید مقاله ما در رابطه با نحوه تشخیص همسر خیانتکار را بخوانید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا