علت ختنه کردن پسران چیست؟

یکی از قدیمی ترین و در عین حال شایعترین عمل های جراحی که فقط بر روی نوزادان و کودکان پسر انجام می شود، ختنه کردن می باشد. ختنه به بریدن بخشی از پوست آلت مردانه گفته میشود که در برخی ادیان به ویژه اسلام یهود مرسوم است. 

علت ختنه کردن

ختنه کردن نوزادان و کودکان پسر یکی از قدیمی ترین عمل های جراحی انسان ها می باشد، عمل ختنه در اجساد مومیایی مربوط به پانزده هزار سال قبل نیز دیده شده است. ختنه در واقع عملی است که در طی آن غلفه یا همان پوست ختنه گاه بر داشته می شود، پوست غلفه را از انتهای آلت تناسلی بر می دارند، این پوست در واقع ادامه کل پوستی است که آلت تناسلی مردانه را پوشانده است.ختنه کردن بیشتر در کشورهای اسلامی انجام می گیرد و نظرات مختلفی درباره فوائد و مضرات آن وجود دارد. در این مطلب می خواهیم با علت های مختلف ختنه آشنا شویم.

ختنه و دلایل آن

ختنه کردن در حالت کلی به دو دلیل انجام می شود: دلایل پزشکی و دلایل مذهبی.

دلایل مختلف پزشکی برای ختنه کردن

در برخی موارد پزشکان ختنه کردن را روش مناسبی برای درمان می دانند، برخی از موارد نادر وجود دارند که ممکن است به ختنه نیاز باشد، در ادامه با مواردی که با ختنه برطرف می شوند اشاره می کنیم:

 • غلفه تنگ یا فیموز:

زمانیکه پوست غلفه بیش از اندازه تنگ است تا بتواند دور آلت تناسلی را بگیرد، این مشکل در زمان حالت نعوض باعث درد در الت تناسلی مردان می شود و در برخی موارد نیز ممکن است ادرار کردن مشکل شود. به همین دلیل پزشکان ختنه را توصیه می کنند.

علت ختنه کردن پسرها

 • به دلیل عفونت مجدد یا بالنیت:

یعنی وقتی که پوست غفله و سر آلت تناسلی دچار التهاب و آلودگی شوند. در این مواقع پوست غفله نمی تواند به جایگاه اصلی خود برگردد و باعث می شود که سر آلت تناسلی متورم و دردناک گردد، ختنه کردن درمانی سریع برای جلوگیری از عوارض این مشکل است، عوارضی مثل خونی شدن آلت تناسلی.

 • بالانیت زروتیکای دردناک:

بیماری است که باعث فمیوسیس یا همان تنگی پوست غفله شده و در بعضی موارد نیز بر سر آلت تناسلی باعث التهاب و قرمزی و عفونت های مجاری ادرار می شود. این مشکل می تواند به روش های مختلفی درمان شود و از ختنه به عنوان آخرین روش درمانی آن استفاده می شود.

علت های ختنه کردن

فواید مختلف ختنه کردن

ختنه کردن فوائدی به همراه دارد که در ادامه با آنها آشنا می شویم:

 • عفونت ادراری در کودکان پسری که ختنه می شوند حدود ۱۵ برابر کمتر از کودکانی است که ختنه نشده اند.
 • ختنه باعث می شود تا ریسک ابتلا به سرطان آلت تناسلی در سنین بالاتر کمتر شود.
 • همچنین ختنه کردن باعث می شود تا احتمال انتقال عفونت هایی که بعد از ازدواج امکان انتقال آن وجود دارد، کمتر شود.
 • با توجه به این که امکان عفونت ادراری در کودکان زیر ۶ ماه بیشتر است توصیه میشود تا ختنه در سنین خیلی کم صورت بگیرد.

علت ختنه کردن

 • پسرهایی که ختنه می شوند از بهداشت و سلامت بیشتری برخوردار هستند.
 • علت دیگر ختنه پیشگیری از عفونت های ادرای و کلیوی است، همچنین ختنه باعث کاهش عفونت و تورم دستگاه تناسلی می شود.
 • یکی از مهمترین اثرات ختنه کردن پیشگیری از انتقال ویروس ایدز و کم نمودن برخی انتقال های دیگر که از  طریق رابطه جنسی به وجود می آیند، است.
 • ختنه نه تنها برای اقایان بلکه برای همسرانشان نیز مفید است، به این علت که کمتر به سرطان دهانه رحم دچار می شوند.
 • در برخی موارد عنوان شده که ختنه لذت جنسی را افزایش می دهند البته هنوز این موضوع ثابت نشده و قطعی نیست.

دلیل ختنه

ختنه چگونه انجام می شود؟

ختنه روشی ساده و نسبتا معمولی است، که در طی آن پوست غفله که دقیقا در پشت سر الت تناسلی قرار دارد با کمک یک قیچی جراحی برداشته می شود. در صورت بروز خونریزی با کمک حرارت خونریزی متوقف می شود، لبه های باقی مانده از پوست با استفاده از بخیه دوخته می شود. آلت تناسلی به منظور بهبود کامل به شش هفته زمان نیاز دارد.

دلیل ختنه پسرها

مراقبت های بعد از ختنه

از جمله مراقبت های بعد از خته در نوزادان و کودکان می تواهن به موارد زیر اشاره کرد.

 • برای محافظت از زخم، پس از جراحی یک پانسمان بر روی الت تناسی قرار داده می شود، در خیلی از موارد پانسمان خیلی زود برداشته می شود، کودک بعد از به خانه امدن دیگر پانسمان ندارد و می تواند ادرار کند، شاید در ابتدا کمی درد داشته باشد اما بسیار کوتاه مدت است.
 • آلت تناسلی کودک ممکن است بعد از چند روز دچار التهاب و درد شود که با مصرف پماد تجویز شده خیلی زود بهبود می یابد. کودک حداقل سه بار نیاز به استفاده از داروهای ضد درد مثل ایبوپروفن یا پاراستامول دارد.
 • بهتر از تا چند روز بعد از جراحی کودک از لباسهای گشاد و راحت استفاده کند و یا اصلا چیزی نپوشد.
 • کودک می تواند روز بعد از جراحی حمام کند اما دوچرخه بازی و استفاده از سایر اسباب بازی های نشستنی تا زمان کمتر شدن تورم ممنوع است.
 • کودک بعد از یک هفته استراحت می تواند مجددا به مهد یا مدرسه بازگردد.
 • در مورد نوزادان پوشک باید به محض کثیف شدن تعویض گردد، البته بهتر است تا چند روز پوشک نشود.

برخی دلایل ختنه

امروزه در خیلی از کشورها مردان به علت های مذهبی یا دلایل بهداشتی ختنه می شوند. جالب است که بدانید آمریکا از کشورهایی است که ختنه کردن در آنجا به یک سنت تبدیل شده است. همچنین در کانادا ۴۸ درصد مردان ختنه می شوند، ختنه کردن در کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی، آسیا و بیشتر اروپا خیلی کمتر می باشد.

سن مناسب ختنه

از نظر برخی والدین بهتر است که ختنه در سنین بالاتر انجام شود تا کودک قوی تر باشد اما باید بدانید که کودک هر چه زودتر ختنه شود برایش بهتر است، به این دلیل که عفونت ها کاهش می یابند و با دیتر انجام شدن ختنه اثر محافظتی سرطان نیز کاهش می یابد. ختنه پسرها در نوزادی بهتر است زیرا علاوه بر موارد گفته شده بهبودی سریعتر حاصل می شود.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا