طریقه کاشت چمن در گلدان و نکات مهم پیش از کاشت

به طور کلی یکی از مواردی که انسان ها را جذب طبیعت می کند سرسبزی و سرزندگی گیاهان است و به همین خاطر افراد زیادی به دنبال این هستند که باغچه یا گلدان خانه شان را به وسیله کاشت بذر چمن زیبا کنند.

نحوه کاشت چمن در گلدان

بهتر است بدانید گیاه بذر چمن که با نام Grass نیز شناخته می شود یکی از انواع بذر های زینتی است که دارای طرفداران خاص خود می باشد. در واقع این بذر زینتی نه تنها در زیباسازی باغچه ها و ایجاد فضای سبز پارک ها و حاشیه خیابان بلکه در فضای خانه ها نیز کاربرد خواهد داشت.

چگونگی کاشت چمن در گلدان

امروزه بسیاری از علاقه مندان به گل و گیاه برای زیباسازی تراس های بزرگ خانه شان از این بذر زینتی استفاده می کنند و در نهایت فضای دل انگیزی را در منازل آپارتمانی خود به وجود می آورند. همچنین استفاده از بذر های زینتی چمن در پشت بام خانه ها و روف گاردن ها نیز طرفداران زیدی پیدا کرده و سازندگان ساختمان ها برای بالا بردن کیفیت خدمات ساختمان های خود از این بذر استفاده می کنند.

نکات مهم پیش از کشت بذر چمن

توصیه می شود که پیش از هر کاری حتما بهترین زمان کاشت بذر چمن را متناسب با منطقه خود انتخاب نمایید. در واقع انتخاب بهترین فصل کاشت بذر چمن این امکان را به شما می دهد که سراسر باغچه یا باغ خود را به بهترین نحو چمن کاری کنید و چمن های شما در اثر باد، باران و تابش خورشید از بین نروند. پیشنهاد می شود که پیش از کاشت این گیاه حتما نکات فوق را مورد توجه قرار دهید:

 • زمان مناسبی را برای کاشت و پرورش چمن انتخاب نمایید و زمان را کامل وجین کنید.
 • اجسام اضافی مانند سنگ ها، بقایای گیاهان و سایر اجسام را از روی زمین تا عمق ۱۵ سانتی متری خاک جمع آوری نمایید.
 • حتما محل کاشت را شخم بزنید.

نکات مهم برای کاشت چمن

 • نوع را خاک را در نظر بگیرید. به خاک باغچه مورد نظر تقریبا ۳۰ درصد مواد آلی مانند کود پوسیده دامی اضافه نمایید یعنی اگر عمق کلی محل کشت ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر است تقریبا ۵ سانتی متر روی آن مواد آلی بریزید.
 • تمام قسمت های خاک و کود را با یکدیگر ترکیب نمایید.
 • اصلاح خاک های سبک به کمک خاک رس و خاک های سنگین به کمک افزودن مقداری شن بپردازید.
 • سطح خاک را صاف، مسطح و سفت نمایید.
 • دقت داشه باشید که اگر مساحت زمین مانند زمین فوتبال زیاد است بایستی شیبی در حدود ۱ الی ۲ درصد برای زمین در نظر بگیرید که در صورت بارش باران و آبیاری آب به راحتی جاری شود.

وسایل لازم برای کشت چمن

شما برای کاشت چمن در گلدان نیازمند وسایل و ابزاری خواهد بود که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم.

 • خاک گلدان
 • جعبه چوبی مستطیل شکل یا هر نوع گلدانی که دوست دارید
 • سنگ ریزه
 • بذر علف گندم
 • آب پاش
 • شمع هایی با جا شمعی کوچک

وسایل لازم برای پرورش چمن

مراحل و دستورالعمل کاشت

به طور کلی دو هفته پیش از اینکه می خواهید گلدان تان آماده باشد بایستی کشت را آغاز نمایید. در ابتدا کف گلدان یا جعبه را با لایه ای نازکی از سنگریزه بپوشانید. زیرا این لایه حکم زهکش را داشته و از پوسیده شدن ریشه های چمن در اثر ماندن آب اضافی جلوگیری خواهد کرد.

همچنین زیر گلدانی را نباید فراموش کنید و سپس درون جعبه یا گلدان تان را با خاک پر کنید به اندازه ای که خاک در گلدان بریزید که تنها ۲ تا ۳ سانتی متر از لبه گلدان خالی از خاک بماند. توصیه می شود که بذر چمن را به صورت لایه نازکی روی خاک بریزید و روی بذرها را با لایه ای از خاک به ضخامت نیم سانتی متر بپوشانید.

سپس خاک را به وسیله آبپاش به صورت مرطوب نمایید و بلافاصله پس از کشت خاک را به صورت کامل با آبپاش مرطوب نمایید. سپس گلدان یا جعبه تان را در مکانی با آفتاب زیاد و مستقیم مثلا جلوی یک پنجره جنوبی قرار دهید. در نهایت خاک بستر را به وسیله آبپاش به صورت مرتب مرطوب و نه خیس نگه دارید.

زمانی که ارتفاع چمن به تقریبا ۵ سانتی متر رسید بایستی شمع ها یا هر تزئین دیگری که در نظر گرفته اید را در وسط چمن ها جاساز نمایید.

همچنین می توانید چمن ها را درون گلدان هایی دراز و تاریک بکارید تا بعدا آن ها را در لبه پنجره یا طاقچه بالای بخاری بگذارید و یا حتی از آن ها برای تزئین میز شام در لایه لای غذاها استفاده نمایید.

دستورالعمل تکثیر چمن در گلدان

شرایط مورد نیاز برای نگهداری چمن در گلدان

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی خواهد داشت که شما بایستی آن را فراهم نمایید. به همین منظور در ادامه مهم ترین شرایط برای پرورش و نگهداری چمن را شرح داده ایم.

 • نور و دمای ایده آل:

گیاه چمن برای رشد مناسب نیاز به نور مستقیم خورشید دارد به گونه ای که بایستی حداقل ۶ تا ۸ ساعت در طول روز دریافت نماید. همچنین در مورد دمای مورد نیاز گیاه نیز می توان گفت که بازه دمایی بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد برای رویش چمن بسیار مناسب است.

 • خاک و کوددهی غنی:

توجه داشته باشید که معمولا خاک های غنی و حاصلخیز برای کاشت بذر چمن در فضای گلدان مناسب هستند و البته که بایستی از زهکشی بستر نیز مطمئن شوید زیرا باقی ماندن آب در ته گلدان موجب پوسیدگی ریشه های گیاهتان خواهد شد.

برای تغذیه چمن ها نیز بهتر است از کود های دامی پوسیده استفاده نمایید و در طول فصول خواب گیاه چمن آن را تغذیه نمایید.

شرایط لازم برای نگهداری از گیاه چمن

بهتر است بدانید که گیاه چمن برای رشد در طول روز نیاز به دو نوبت آبیاری دارد که بایستی به موقع انجام شود. در روند آبیاری به هیچ وجه افراط نکنید زیرا این کار موجب پوسیدگی ریشه می شود و در مقابل نیز کمبود آب موجب پژمردگی گیاهتان خواهد شد.

همچنین در پایان نیز پیشنهاد می شود با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطلب پرورش گل ختمی و همچنین مطلب پرورش فیلودندرون بلک در فضای خانه نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا