طریقه کاشت و پرورش سیب زمینی و آشنایی با شرایط رشد بهتر این گیاه

کاشت و پرورش سیب زمینی در سراسر جهان به طور مداوم در طی سالها در حال افزای است. کشور چین بزرگترین تولیدکننده سیب زمینی در دنیاست. حدود ۵۰ درصد از این محصول برای پخت و پز در خانه استفاده می شود و بقیه در پردازشهای مختلف مورد مصرف قرار می گیرد. با توجه به سازگاری بالای سیب زمینی، این گیاه همیشه محصول قابل توجهی را تولید نموده، حتی اگر شرایط خاک و فصول رشد کامل نباشد. اگر به زراعت سیب زمینی علاقمند هستید.

راهنمای پرورش سیب زمینی

فصل مناسب کشت

آشنایی با گیاه سیب زمینی

سیب زمینی گیاهی از تیره سولاناسه است که دارای برگهای مرکب و بریده و گل های سفید یا بنفش است. میوه آن کوچک، کروی، قرمز سته و سمی است. اما ریشه سطحی آن که حاوی ذخایر نشاسته است ،خوراکی می باشد. این گیاه در آب و هوای سرد و مرطوب با خاک نرم و حاصلخیز رشد می کند. برآمدگی های روی سیب زمینی با جوانه هایی پوشیده شده که به آن چشم سیب زمینی می گویند. در کاشت سیب زمینی تکه ای از آن که حداقل دارای یک چشم سیب زمینی باشد را استفاده می کنند. سیب زمینی انواع مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به سیب زمینی پوست قهوه ای و درون سفید، سیب زمینی با پوست زرد، سیب زمینی شیرین، انگشتی و قرمز اشاره نمود.

انواع سیب زمینی

گیاه سیب زمینی دارای گونه های زودرس، معمولی و اصلی می باشد. که هر کدام از این گونه ها به فضا، فاصله کاشت، زمان کاشت و شرایط متفاوتی برای کاشت و پرورش نیاز دارند. اگر فضای کمی دارید پیشنهاد می کنیم از ارقام زودرس استفاده کنید تا سریعتر محصول را برداشت نمایید. رقم معمولی حدودا شانزده تا هفده هفته بعد از کشت به محصول دهی می رسد. بنابراین باید بتوان از اوایل تیر تا شروع مرداد این گونه را برداشت نمود.

گونه اصلی سیب زمینی حدودا هجده تا بیست هفته بعد از کاشت به محصول دهی می رسد در این صورت معمولا از اواسط تیرماه تا مهرماه می توان نسبت به برداشت آن ها اقدام نمود. این گونه به فضای بیشتری نیاز دارد. اما اگر قصد انبار کردن سیب زمینی را دارید این رقم بهترین گونه جهت ذخیره سازی می باشد. در ادامه با هر آنچه که باید در مورد نحوه پرورش سیب زمینی بدانید، آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

آشنایی با نحوه کاشت سیب زمینی

chitting سیب زمینی

چیتینگ نمودن سبب زمینی نوعی ترغیب بذر آن به جوانه زدن قبل از کشت می باشد. این کار را حدود ۶ هفته قبل از نشاء سیب زمینی انجام دهید. در مناطق سرد، بهمن ماه و در نقاط گرمتر کشور در دی ماه این کار صورت می گیرد. هر سیب  زمینی بذری سری گرد و ضخیم با چند چشم دارد. و از این چشم ها جهت تکثیر آن استفاده می شود. طوری غده های سیب زمینی را در داخل سینی قرار دهید که سر ضخیم آن در بالاترین قسمت سینی و در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. وقتی جوانه ها به ۱.۵-۲.۵ سانتی متر رسیدند، برای کاشت در زمین مناسب هستند.

آماده سازی زمین

بستر کاشت ایده آل برای این گیاه زمینی است که فاقد هرگونه علف هرز باشد. زمان مناسب کشت هم معمولا اوایل بهار حدودا اوایل اردیهشت ماه می باشد. قبل از کاشت سه بار شخم زدن زمین به عمق ۲۵-۳۰ سانتی متر به همراه صاف کردن و غلتک کشیدن خاک باید صورت بگیرد. سیب زمینی به تراکم خاک و وجود کلوخه در بستر بسیار حساس بوده چرا که تراکم از گسترش ریشه ها جلوگیری می کند و کلوخه سبب دفرمه شدن بوته می گردد. زمین مورد کاشت حتما باید تا عمق ۹۰ سانتی متر فاقد لایه متراکم بوده و خاک نیز تا عمق ۲۵ سانتی متر  نفوذپذیری خوبی داشته باشد.

شناخت مزایای سیب زمینی

تکثیر سیب زمینی

تنها روش متداول برای تکثیر و پرورش سیب زمینی روش رویشی یا کاشت غده آن می باشد. گیاه به وجود آمده از بذر سیب زمینی دارای یک ریشه عمودی با تعدادی ریشه فرعی بوده که تعداد ساقه های انشعابی در همه بوته ها یکسان نیست اما گیاه تولید شده از غده دارای ریشه های افشان یکنواخت بوده که معمولا از بن ساقه و استولون ها ایجاد می شود.

خاک و کود مورد نیاز

خاک مناسب برای رشد بهتر سیب زمینی باید حاوی هوموس نرم و حاصلخیز به صورت رسی شنی یا شنی رسی باشد. در خاکهای سنگین رشد سیب زمینی با اختلال روبرو خواهد شد. بنابراین خاکهای دارای عمق زیاد و حاصلخیز با بافت متوسط، ساختمان عالی، زهکش خوب و اسیدیته ۵.۵ تا ۶ برای کاشت سیب زمینی مناسب تر هستند. در ضمن سیب زمینی به تنش خشکی و شوری نیز حساس است.  کود موردنیاز جهت کشت شامل کودهای ازت، فسفر، پتاس، منیزیوم، منگز، کلسیم و مس می باشد.

روش کشت نمودن سیب زمینی

شرایط آب و هوایی

معمولا سیب زمینی در کلیه شرایط آب و هوایی توانایی تولید محصول را دارد و می تواند مورد پرورش قرار گیرد. سیب زمینی بدون جوانه زنی قبلی در ۸ درجه سانتی گراد جوانه زده و غده های جوانه زده در ۸ الی ۹ درجه سانتی گراد شروع به رشد می کنند. دمای مناسب برای رشد ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است و دمای مناسب خاک برای غده بندی ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد. رشد غده ها در ۳۰ درجه سانتی گراد با اختلال مواجه شده و متوقف می گردد. به طور کلی این گیاه نور پسند، سرما دوست و حساس به گرما می باشد.

کاشت سیب زمینی

هنگامی که خاک شروع به گرم شدن کرد که معمولا از اواخر اسفند تا اواخر فروردین می باشد سیب زمینی های جوانه زده را در خاک بکارید. برای این کار حفره هایی با عمق ۷.۵ تا ۱۳ سانتی متر و فاصله ۳۰-۴۰ سانتی متر در زمین ایجاد نموده و در هر حفره کود(کود حیوانی مناسبتر است) ریخته سپس غده های جوانه زده سیب زمینی را در روی این کود قرار داده به نحوی که جوانه ها به سمت بیرون باشند. سپس حفره ها با خاک پوشانده و روی آن را صاف نمایید.

پرورش سیب زمینی

به محض ظاهر شدن جوانه ها روی آن را با تلی از خاک بپوشانید به طوری که جوانه ها زیر خاک قرار بگیرند. این عمل  باید در فواصل زمانی معین صورت بگیرد به نحوی که تا آخر فصل هر یک از گیاهان یک تل خاک کوچک در اطراف خود دارند. در طول رشد گیاه نسبت به وجین و از بین بردن علفهای هرز اقدام نمایید، همچنین آبیاری مزرعه سیب زمینی تا زمان گل دادن بوته ها هفته ای یک نوبت صورت بگیرد و پس از گلدهی آبیاری کمتر شود.

پرورش سیب زمینی

برداشت سیب زمینی

بعد از اینکه برگها کاملا خشک و ساقه ها زرد رنگ شدند باید نسبت به برداشت محصول سیب زمینی اقدام کرد. بسته به نوع و شرایط پرورش از اواسط تیر تا شهریور ماه محصول دهی این گیاه می باشد. گونه های زودرس را می توان زمانی که جوانه های روی خاک هنوز سبز هستند یا به محض باز شدن گلهای آن برداشت کرد. گونه های معمولی و اصلی را می توان مدت زمان بیشتری در خاک نگه داشت. دو هفته قبل از برداشت سیب زمینی جوانه های روی زمین را ببرید تا پوست آن ضخیم تر شود و هنگام برداشت و انبار کردن آسیب کمتری ببیند.

آفات سیب زمینی

بهترین زمان برای کاشت گیاه

معمولا در مناطق شمالی، از اوایل فروردین تا اواخر این ماه، کاشت و پرورش سیب زمینی شروع می شود ولی در مناطق جنوبی کاشتن سیب زمینی از اواسط بهمن ماه تا اواسط اسفند ماه انجام می گیرد، بنابراین می توانید با توجه به شرایط آب و هوایی محل زندگی تان، یک زمان مناسب برای کاشتن این گیاه را در نظر بگیرید.

نحوه آبیاری سیب زمینی

دقت داشته باشید که سیب زمینی به منظور رشد کردن، نیاز به آب کافی دارد و تا زمانی که بوته آن گل می دهد، لازم است هفته ای یک مرتبه، آبیاری گیاه را انجام دهید، بعد از گلدهی گیاه، بهتر است آبیاری آن را کم کرده تا محصول بدست آمده آسیب نبیند.

کاشت سیب زمینی در گلدان

در صورتی که قصد پرورش سیب زمینی در گلدان را دارید، توجه داشته باشد که عرض و عمق آن باید حداقل ۳۰ سانتیمتر باشد، ضمن اینکه زهکشی آن مناسب باشد.

سپس گلدان را تا نیمه از کود چند منظوره یا کود مرغوب باغچه پر کنید و روی آن را ۲ عدد بذر سیب زمینی بگذارید، سپس روی بذر ها را با خاک بپوشانید، دقت داشته باشید که خاک تا لبه گلدان حدود ۲/۵ سانتیمتر فاصله داشته باشد، زمانی که غده های سیب زمینی به اندازه یک تیله شدند، آبیاری آن اهمیت پیدا می کند و در صورتی که به آن به اندازه کافی آب ندهید، در اندازه کوچک رشد می کنند، بنابراین لازم است  آبیاری را در فواصل منظم انجام دهید.

کاشتن سیب زمینی

سیب زمینی گیاهی روز بلند بوده و نیاز به نور زیاد دارد، بنابراین لازم است از کاشتن این گیاهان در مکان های مستعد سرما بپرهیزید، زیرا به رشد برگ های آن آسیب می رسانند، همچنین این گیاه با رشد زود هنگام خود منجر به از بین رفتن علف های هرز درون باغ یا باغچه خواهد شد.

آفات و بیماری ها

از مهمترین آفات هنگام پرورش سیب زمینی می توان به آفت سوسک کلرادو، بید سیب زمینی، کرم مفتولی ریشه و شپ پره زمستانی اشاره کرد و از مهمترین بیماری های آن بیماری پوسیدگی ریشه، سفیدک دروغی، لکه موجی، پژمردگی باکتریایی و … می باشد. جهت مبارزه با این مشکلات بر حسب نوع آفت یا بیماری می توان از روشهایی چون ضدعفونی کردن غده قبل از کاشت، کاشت غده در عمق مناسب، خاکدهی پای بوته ها، حذف گیاهان آلوده، استفاده از سمومی مانند PCNB یا قارچکش تکنو۶۰ از طریق مه پاشی ضدعفونی، استفاده از قارچکش پنسیکورن یا مونوسرن برای ضدعفونی کردن بذرها و … استفاده کرد.

در پایان امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما سودمند بوده باشد و در صورت تمایل برای آشنایی با کاشت انواع سبزیجات و صیفی جات دیگر مثل کاشت خیار و کاشت گوجه فرنگی می توانید از مطالب قبلی آرگا در این زمینه دیدن کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا