طرز تهیه چای گلپر و آشنایی با خواص آن

ما در این مقاله با  دستور ساخت چای گلپر آشنا می شویم که در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله رفلاکس معده، ضدعفونی کننده و میکروب کش قوی، ضد اسپاسم،ضد نفخ و.. تاثیر گذار می باشد.

آماده کردن دمنوش گلپر

دمنوش گلپر را بسیاری از ما نمی شناسیم و تا بحال امتحان نکرده ایم. گلپر خواص بسیاری دارد و اگر به صورت دمنوش مصرفش کنیم این خواص وارد بدنمان می شود. گلپر گیاهی گلدار ،علفی و چند ساله از تیره چتریان است. این گیاه بومی ایران است و در ناحیه های نمناک کوهستانی ایران و مناطق پیرامونی می روید. همه گونه های سرده گلپران معطر هستند.

آماده کردن دمنوش

گل های این گیاه، سفید مجتمع به صورت چتر در انتهای ساقه های گل دهنده در قسمت بالای گیاه ظاهر می شود. قسمت های مورد استفاده این گیاه جوانه ها، ساقه ها و غنچه های نورسته آن می باشد.  دمنوش گلپر پر از خاصیت می باشد که ما به خواصی که این دمنوش را دارد شما را آشنا می کنیم.

خواص چای گلپر

خاصیت نشاط آوری

اگر هفته ای دو بار از جوشانده برگ های گلپر استفاده کنید، به میزان قابل توجهی موجب تقویت سیستم عصبی شده و گیاهی نشاط آور خواهد بود.

خاصیت ضد نفخ و هضم غذا

دمنوش گلپر برای تقویت اندام های داخلی به ویژه گوارش مفید می باشد زیرا سبب از بین بردن نفخ و خروج مواد سمی از بدن ، سلامت معده، روده و کبد را به دنبال دارد .

افزایش شیر مادران

زنان شیرده برای افزایش شیر خود می توانند از دم کرده گل های گلپر و یا از برگ های گلپر استفاده کنند و در طی این دو هفته این کار را ادامه دهند تا به نتیجه برسند.

اشتها آورطرز تهیه دمنوش گلپر

اگر از کم اشتهایی رنج می برید قبل از وعده عذایی دمنوش گلپر را مصرف کنید.

تسکین دهنده اعصاب

طبیعت گرم  و خشک گلپر می تواند به عنوان یک دمنوش به عنوان تسکین اعصاب استفاده شود.

درمان اسهال با چای گلپر

دمنوش گلپر را می توانید به عنوان درمان اسهال، تهوع، استفراغ، رفلاکس معده و سایر اختلالات گوارشی استفاده کرد.

درمان صرع

از دمنوش گلپر جهت معالجه هیستری (صرع)، عفونت های عصبی و رفع ناراحتی های عصبی نیز بهره می گیرند و همچنین جهت درمان اختلالات ریوی، برونشیت و عفونت های دستگاه تنفسی نیز استفاده می کنند.

طرز تهیه چای گلپر

مواد مورد نیاز دمنوش گلپر شامل موارد زیر می باشد

  • گلپر یک قاشق غذاخوری
  • آب دو لیوان
  • عسل به مقدار لازم

آماده کردن دمنوش گلپر

روش آماده کردند چای گلپر

گلپر و آب را در یک قوری چینی بریزید. روی حرارت پایین قرار دهید تا بجوشد. در مرحله بعدی طرز تهیه چای گلپر بگذارید سی دقیقه روی حرارت غیر مستقیم دم بکشد. در صورت تمایل می توانید از آب جوش استفاده کنید و آن را همانند چای سیاه دم کنید. این چای اندکی تلخ است. می توانید آن را با مواد شیرین طبیعی مانند خرما، توت خشک، عسل و یا نبات میل کنید.

طرز تهیه دمنوش

نکته : استفاده زیاد از این دمنوش سبب تپش قلب در برخی افراد می شود. استفاده آن برای بانوان باردار منع شده است زیرا به دلیل طبع گرم گلپر، احتمال سقط جنین افزایش می یابد.

منبع : آرگا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا