طرز تهیه شیرینی نارگیلی فوق العاده خوشمزه در خانه و اصول پخت بهتر آن

شیرینی نارگیلی از انواع شیرینی های خوشمزه و خوش طعم است که برای پخت آن روش های مختلفی وجود دارد و شما می توانید این نوع شیرینی را در منزل به راحتی تهیه نمایید و از طعم بی نظیر آن نهایت لذت را ببرید. در دستور تهیه شیرینی نارگیلی از شکر و پودر نارگیل و آرد سفید و سفیده تخم مرغ و لیمو ترش و وانیل و روغن استفاده می شود.

شیرینی پفکی و شیرینی برنجی و شیرینی نارگیلی و شیرینی گردویی از انواع شیرینی های مخصوص عید نوروز هستند و اگر شما به پخت شیرینی های مختلف علاقه مند هستید بهتر است از تهیه این نوع شیرینی های خوش طعم غافل نشوید.

دستور تهیه شیرینی نارگیلی

روش اول : مواد لازم

 • پودر نارگیل : ۱۲۵ گرم
 • آرد سفید : یک قاشق غذاخوری
 • پودر شکر : ۲۵۰ گرم
 • سفیده تخم مرغ : سه عدد
 • لیمو ترش : نصف قاشق چایخوری
 • وانیل : ۱/۸ قاشق چایخوری

طرز تهیه شیرینی نارگیلی در منزل

برای تهیه شیرینی نارگیلی ابتدا تخم مرغ ها را بشکنید و سفیده تخم مرغ را از زرده جدا نمایید سپس سفیده تخم مرغ را به کمک همزن دستی یا برقی هم بزنید تا سفیده کشدار و سفت شود.

هم زدن سفیده تخم مرغ
در مرحله بعدی طرز تهیه شیرینی نارگیلی، پودر نارگیل را به سفیده زده شده بیفزایید و به خوبی آن ها را با یکدیگر مخلوط نمایید.

مخلوط سفیده تخم مرغ

یک قاشق آرد را به مایه شیرینی اضافه کنید سپس پودر شکر را به مایه شیرینی بیفزایید و مایه شیرینی را هم بزنید. آب لیمو ترش تازه و پودر وانیل را نیز به مایه شیرینی بیفزایید و هم بزنید توجه داشته باشید که برای تهیه این شیرینی نباید از وانیل مایع استفاده نمایید.

مخلوط پودر نارگیل و سفیده تخم مرغ
در این مرحله از دستور پخت شیرینی نارگیلی ماسوره ای ساده یا کیسه فریزری که گوشه آن را برش زده اید درون لیوانی بلند قرار دهید و با کمک قاشق مواد را درون ماسوره بریزید و کاغذ روغنی را درون سینی فر قرار دهید و با فاصله مایه شیرینی را روی کاغذ روغنی بریزید.

دستور تهیه شیرینی نارگیلی طرز تهیه شیرینی نارگیلی

سپس سینی فر را درون فر که از قبل با دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد گرم کرده اید قرار دهید و بعد از اینکه شیرینی ها مقداری طلایی رنگ شدند سینی را از درون فر خارج کنید.

شیرینی نارگیلی خوشمزه

روش دوم : مواد لازم

 • پودر نارگیل : ۱۲۵ گرم
 • پودر شکر : ۲۵۰ گرم
 • سفیده تخم مرغ : سه عدد
 • لیمو ترش : نصف قاشق چایخوری
 • پودر وانیل : ۱/۸ قاشق چایخوری
 • روغن : ۷۵ گرم

دستور تهیه شیرینی نارگیلی

پودر نارگیل و پودر شکر را درون ظرفی مناسب با یکدیگر ترکیب نمایید سپس بیشتر از نصفی از سفیده و بیشتر از نصفی از روغن را به مخلوط شکر بیفزایید و هم بزنید.

طرز تهیه شیرینی نارگیلی

مخلوط مواد را دو بار چرخ کنید اگر امکان چرخ کردن مواد را ندارید می توانید از مخلوط کن یا غذاساز استفاده کنید تا مواد به خوبی یکدست شوند.

شیرینی نارگیلی بازاری مایه شیرینی چرخ شده

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی نارگیلی مایه شیرینی را درون ظرفی نچسب بریزید و ظرف را روی حرارت گاز با شعله ملایم قرار دهید و مراقب باشید که مایه شیرینی به دمای جوش نرسد ولی گرم شود و آن را به صورت مدام هم بزنید.

روش تهیه شیرینی نارگیلی

بعد از اینکه مایه شیرینی مقداری گرم شد آن را از روی حرارت گاز بردارید و باقی مانده سفیده و روغن را به همراه آب لیمو به مایه شیرینی اضافه نمایید و ظرف را دوباره روی گاز با حرارت ملایم قرار دهید و مایه شیرینی را مدام هم بزنید و اجازه دهید مواد شیرینی به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه روی حرارت گاز بماند تا جایی که از مایه شیرینی بخار بلند شود ولی به جوش نیاید.

دستور تهیه شیرینی نارگیلی شیرینی نارگیلی
در مرحله بعدی، ظرف را از روی حرارت گاز بردارید و اجازه دهید تا مایه شیرینی به صورت کامل خنک شود و به دمای محیط برسد سپس مایه شیرینی را به کمک قاشق درون ماسوره ای بزرگ بریزید.

ریختن مایه شیرینی درون ماسوره

با کمک ماسوره مایه شیرینی را درون سینی فر بریزید.

دستور پخت شیرینی نارگیلی

سینی را به مدت ۱۵ تا ۱۰ دقیقه درون فر که از قبل با دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد گرم کرده اید قرار دهید و اجازه دهید تا شیرینی به خوبی پخته شود سپس سینی حاوی شیرینی را از درون فر بیرون آورید و اجازه دهید تا شیرینی ها خنک شوند و آن ها را به کمک پودر پسته یا خلال پسته تزیین نمایید.

شیرینی نارگیلی

نکات طلایی برای پخت بهتر شیرینی نارگیلی

 • اگر مایه شیرینی خیلی سفت است می توانید به آن ۱/۲ سفیده تخم مرغ دیگر بیفزایید.
 • اگر مایه شیرینی شل است می توانید یک قاشق غذاخوری پودر آرد برنج به آن اضافه کنید.
 • به جای استفاده از ماسوره می توانید در تهیه شیرینی نارگیلی، مایه شیرینی را به کمک دست درون سینی فر بریزید که در این صورت باید دست هایتان را چرب کنید و گردی شیرینی را در کف دست ها تنظیم نمایید سپس مایه شیرینی را درون فر قرار دهید همچنین برای ریختن مایه شیرینی درون سینی فر می توانید از قاشق یا اسکوپ ساز نیز استفاده نمایید.
 • در زمان پختن شیرینی درب فر را باز نگه ندارید زیرا پف شیرینی از بین می رود.
 • اگر تمایل دارید شیرینی نارگیلی را به صورت زعفرانی یا کاکائویی بپزید می توانید مقداری زعفران دمکرده یا پودر کاکائو به خمیر شیرینی بیفزایید.
 • توجه داشته باشید که روی شیرینی نارگیلی بعد از پخت باید ترد و داخل آن نیز باید نرم باشد.

روش تهیه شیرینی نارگیلی

 • در طرز تهیه شیرینی نارگیلی بعد از اینکه سینی را از درون فر خارج کردید اجازه دهید تا شیرینی ها به خوبی خنک شوند سپس آن ها را از سینی جدا کنید.
 • اگر شیرینی ها به کاغذ چسبیده اند می توانید پارچه ای مرطوب را از پشت کاغذ به زیر شیرینی ها بکشید تا کاغذ مرطوب شود و شیرینی ها به راحتی از آن جدا شوند.
 • برای نگهداری شیرینی نارگیلی از ظرف های درب بسته استفاده نمایید زیرا این نوع شیرینی سفت و خشک می شود.
 • برای اینکه شیرینی نارگیلی را به صورت نارگیلی شکلاتی بپزید می توانید مقداری شکلات تخته ای را آب نمایید و کف شیرینی ها را درون آن فرو نمایید سپس اجازه دهید تا شکلات در دمای اتاق یا در یخچال خودش را بگیرد.

 

شیرینی نارگیلی خوش طعم

در این مطلب با طرز تهیه شیرینی نارگیلی با دو روش خانگی و بازاری آشنا شدید که امیدواریم از تهیه این شیرینی بی نظیر و پرطرفدار در منزل نهایت لذت را ببرید و لحظات خوب و خوشی را در کنار اعضای خانواده خود سپری نمایید.

منبع : آرگا

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا