طرز تهیه شیرینی زبان خانگی با بهترین دستور پخت

شیرینی زبان شیرینی معروفی است که بسیار پرطرفدار است از این شیرینی خوشمزه می توانید همانند شیرینی دانمارکی و باقلوا استانبولی ( شیرینی عسلی ) در مهمانی ها و مجالس خود استفاده کنید.

در تهیه شیرینی زبان از خمیر هزارلا استفاده می شود که می توانید این خمیر را از بازار خریداری کنید و یا خودتان در منزل آن را تهیه کنید. طریقه ی درست کردن شیرینی زبان و خمیر هزارلا را در این مطلب به شما کدبانوهای عزیز آموزش خواهیم داد.

شیرینی زبان دوست داشتنی

آموزش طرز تهیه شیرینی زبان خوشمزه

برای تهیه شیرینی زبان ابتدا باید خمیر هزارلا آن را تهیه کنید و سپس شیرینی زبان را با روشی که در ادامه مطلب مشاهده خواهید کرد تهیه کنید.

طرز تهیه شیرینی زبان خانگی

مواد لازم برای تهیه خمیر هزارلا

 • کره : ۱۵۰ گرم
 • تخم مرغ : ۱ عدد
 • آرد کاملا سفید : ۳۰۰ گرم
 • جوهر لیمو : ۱/۲ قاشق چای خوری
 • روغن مایع : ۱ قاشق سوپ خوری
 • نمک : ۱ قاشق چای خوری
 • وانیل : ۱ قاشق چای خوری
 • آب خنک : ۱ پیمانه

طرز تهیه خمیر هزارلا در منزل

با خمیر هزارلا می توانید شیرینی هایی نظیر پایپون و ناپلئونی و زبان و قیفی و خامه ای و ولوان را تهیه کنید. در مرحله اول طرز تهیه خمیر هزارلا ابتدا در درون کاسه ای بزرگ آرد را بریزید و وسط آرد را گود کنید و سپس در درون کاسه ای دیگر تخم مرغ و روغن مایع و آب و نمک و جوهر لیمو را با یکدیگر مخلوط کنید و همه این مواد را به آرد اضافه کنید و بعد از این که خمیر یک دستی از مخلوط این مواد بدست آمد خمیر هزارلا را به مدت ۶۰ دقیقه در درون یخچال قرار دهید تا به اصطلاح جا بیفتد.

خمیر هزارلا خمیر هزارلا

بعد از مدت زمان ذکر شده خمیر را از درون یخچال بیرون آورید و روی سطح صافی را آرد بپاشید و سپس خمیر را به قطر ۲ سانتی متر و به شکل مربع پهن کنید و کره را در وسط خمیر قرار دهید و چهار گوشه خمیر را کره بکشید و سپس با کمک وردنه به آرامی بر روی سطح خمیر ضرباتی را وارد کنید تا کره به خوبی نرم شود و خمیر را به ضخامت یک سانتی متر پهن کنید و آن را شش لا کنید و در جای خنکی قرار دهید.

طرز تهیه خمیر هزارلا روش تهیه خمیر هزارلا

 بعد از ۲۰ دقیقه خمیر را دوباره به قطر یک سانتی متر پهن کنید و این بار به صورت برعکس خمیر را شش لا تا بزنید ( عرض خمیر را طول خمیر قرار دهید) و دوباره خمیر را به مدت ۲۰ دقیقه در جای خنکی قرار دهید.

مراحل تهیه خمیر هزارلا

و بعد از مدت زمان ذکر شده دوباره خمیر را با روشی قبیل که گفته شد تا بزنید و هر دفعه آرد های اضافی روی خمیر را با کمک برس کنار بزنید و به مدت ۶ بار خمیر را باز و بسته نمایید و در مرحله آخر خمیر را به قطر یک سانتی متر پهن کنید.

طرز تهیه شربت کارامل

ابتدا شکر را در درون ظرفی مناسب بریزید و سپس ظرف را بر روی بخار آب جوش قرار دهید تا شکر به کمک بخار آب ذوب شود و سپس تخم مرغ ها را به شکر اضافه کنید.

دستور پخت شیرینی زبان

حال به مرحله اصلی می رسیم. خمیر هزارلا را به شکل مربع و یا مستطیل به قطر ۱ تا ۱.۵ باز کنید و با کمک قالب شیرینی زبان خمیر هزارلا را قالب بزنید.

قالب زدن خمیر هزارلا

و با کمک نوک کارد تیزی در وسط خمیر ۲ سانتی متر برش بزنید و سپس مخلوط شربت کارامل و تخم مرغ را با کمک قلم مو بر روی سطح شیرینی را بمالید و سپس شیرین های زبان را در درون قالب فر که ته آن را با کمک کاغذ روغنی پوشانیده اید بچینید.

چیدن شیرینی زبان در درون قالب فر

قالب فر را در وسط فر با درجه حرارت ۱۸۰ درجه به مدت ۲۵ دقیقه قرار دهید تا شیرینی ها پف کنند و بپزند.

قرار دادن شیرینی زبان در درون فر شیرینی زبان

نکاتی برای پخت بهتر شیرینی زبان

 1. در صورتی که از جوهر لیمو بیش از اندازه معین در پخت شیرینی زبان استفاده کنید شیرینی زبان کج می شود.
 2. اگر فر بیش از حد داغ شود شیرین ها می سوزند و مغز پخت نمی شوند.
 3. خمبر هزارلا ظاهری معمولی دارد و در زمان پخت چند لایه می شود.
 4. بهتر است عمل قالب زدن خمیر را به سرعت انجام دهید.

شیرینی زبان خوشمزه

در مرحله آخر طرز تهیه شیرینی زبان، بعد از این که شیرین ها را از درون فر خارج کردید دوباره روی آن ها شهد بریزید، همچنین می توانید برای تزیین شیرینی زبان بر روی آن ها پودر نارگیل و پودر پسته بپاشید.

آموزش تهیه شیرینی پاپیونی زبان

شیرینی زبان از جمله پرطرفدارترین و خوشمزه ترین شیرینی ها می باشد که اغلب با خمیر هزارلا تهیه می شود اما با استفاده از خمیر یوفکا نیز می توان این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کرد. شکل شیرینی زبان اغلب به صورت مستطیلی شکل می باشد اما به صورت شکل پاپیونی نیز می توان این شیرینی را پخت. در ادامه این آموزش آشپزی، دستور پخت این مدل شیرینی زبان را ملاحظه می نمایید.

مواد لازم:

 • خمیر هزارلا: ۱ کیلو
 • سفیده تخم مرغ: ۲ عدد
 • پودر قند: یک دوم پیمانه
 • پودر پسته: یک چهارم پیمانه

طرز تهیه شیرینی زبان پاپیونی

دستور پخت:

این دستور تهیه نیز همچون روش پخت فوق می باشد. بنابراین باید خمیر هزارلا را روی میز کار و یا سطح صافی پهن کنید، قطر خمیر باید یک سانتی متر باشد. ابعاد مستطیلی شکلی که می خواهید روی خمیر برش بزنید باید عرض ۲ سانتی متر و طول ۶ الی ۸ سانتی متر داشته باشند.

در مرحله بعدی پس از برش خمیر، مرکز یا وسط خمیر را بپیچانید و قلموی آغشته به سفیده تخم مرغ روی آن بمالید تا این قسمت به یکدیگر بچسبد، بعد مابقی خمیر هزارلا را نیز به این صورت آماده کنید.

حال همانند روش قبل درون سینی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید و خمیرهای آماده شده شیرینی را با کمی فاصله نسبت به هم داخل سینی بچینید.

سینی را در طبقه وسط فر بگذارید تا به مدت یک ربع شیرینی های پاپیونی بپزند. توجه داشته باشید که فر باید از قبل با دمای ۴۰۰ درجه فارنهایت گرم شده باشد.

زمانی که شیرینی های پاپیونی طلایی رنگ شدند، سینی را از داخل فر خارج کنید و بعد از سرد شدن شیرینی ها، مقداری شکر درشت و یا پودر قند روی آن ها بپاشید و یا اینکه پس از پخت، روی شیرینی ها شربت بریزید و با کمی پودر پسته تزیین نمایید.

دستور تهیه شیرینی زبان پاپیونی

ضمن سپاس از همراهی با طرز تهیه شیرینی زبان در این بخش، در صورت تمایل می توانید برای مشاهده پخت شیرینی های خوشمزه و متنوع به بخش انواع شیرینی مراجعه کنید.

منبع : آرگا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا