طرز تهیه ترشی برگ مو با دو روش خانگی متفاوت

از دورچین غذاهای ایرانی ترشی ها می باشند که یکی از این ترشی ها، ترشی برگ مو است که کمی متفاوت از دیگر ترشی ها است و می توانید برای دورچین غذا ها استفاده کنید فقط کافی است طبق مراحل تهیه آن تهیه بروید تا این ترشی ملس را تهیه و نوش جان کنید.

در مطالب قبلی به شما طرز تهیه ترشی زرد آلو ، طرز تهیه ترشی انجیر و طرز تهیه ترشی هندوانه را آموزش دادیم در این مقاله شما را با طرز تهیه ترشی برگ مو آشنا خواهیم مرد.

نحوه تهیه ترشی برگ مو

مواد لازم

  • برگ مو : یک کیلو
  • سرکه : هفتصد و پنجاه گرم
  • سیر : صد و پنجاه گرم
  • فلفل قرمز : یک قاشق چای خوری
  • موسیر : صد و پنجاه گرم
  • فلفل تند قلمی : صد گرم
  • فلفل سیاه : یک قاشق چای خوری
  • فلفل دلمه ای : صد گرم

طرز تهیه ترشی برگ مو

ابتدا به منظور نرم شدن برگ ها آن ها را داخل ظرفی یک و نیم لیتری آب و یک قاشق چای خوری جوش شیرین چند جوش دهید و در صورتی که از برگ ها درشت می خواهید استفاده کنید باید زمان جوشاندن حدود ده دقیقه باشد.

حالا برگ های جوشیده شده را داخل یک صافی ریخته سپس بر روی یک پارچه تمیز پهن نمایید حالا سبزیجات را ساطوری خرد نمایید و سیر ها را پوست کرده و خرد نمایید و موسیر ها را نیز در صورت خشک بودن به مدت سه تا چهار ساعت بخیسانید سپس پاک نمایید.

در این مرحله از نحوه تهیه ترشی برگ مو، حالا فلفل های قلمی تند را به شکل قطعاتی درشت خرد نمایید در صورت در دسترس نداشتن فلفل قرمز می توانید از مخلوط پودر فلفل سیاه و قرمز و یا یکی از آن استفاده کنید.

حالا داخل ظرف مخصوص ترش چند عدد برگ مو را داخل ظرف پهن نمایید و روی آن را مخلوط موسیر، سیر، سبزی ترشی و فلفل بریزید.
در مرحله آخر از نحوه تهیه ترشی برگ مو دوباره چند عدد برگ مو بر روی مخلوط قرار دهید و به همین صورت ادامه دهید تا ظرف پر شود و اگر تمایل داشتید می توانید هویج حلقه حلقه شده، گوجه فرنگی خلال شده و فلفل دلمه ای رنگی خرد شده را نیز لا به لای آن ها بگذارید.

دستور تهیه ترشی برگ مو

روش دوم : نحوه تهیه ترشی برگ مو

در روش تهیه ترشی برگ مو ابتدا موسیر، فلفل قرمز و سیر را چرخ کرده سپس سبزیجات را خرد کرده و یا چرخ نمایید حالا تمام مواد را با هم مخلوط نمایید.

حالا مقداری از مواد حاصل را داخل برگ مو قرار دهید و به شکل دلمه، پیچیده یا لوله کنید و داخل شیشه به صورت مرتب بچیند سپس سرکه، زردچوبه و نمک را با هم داخل ظرفی مخلوط نمایید، و بر روی دلمه ها بریزید، نوش جان.

طرز تهیه ترشی برگ مو با طعم عالینکات تکمیلی

۱.برای هر لیتر سرکه یک قاشق سرخالی نمک در نظر بگیرید.

۲. در صورت تمایل می توانید کمی نعنا خشک بر روی آن ها بپاشید.

۳. می توانید مانند روش اول از هویج و گوجه فرنگی نیز استفاده کنید با این تفاوت که در این روش خرد می کنید و با مواد مخلوط کرده و داخل برگ قرار می دهید.

منبع : آرگا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا