طرز تهیه آفت کش خانگی با ۱۱ روش عالی

به طور کلی آفت کش های خانگی نمونه ای از استفاده از مواد طبیعی برای از بین بردن آفت های خانگی به شمار می آید که طرز تهیه این آفت کش های ارگانیک و استفاده از آن می تواند بسیاری از مشکلات ناشی از حساسیت به مواد شیمیایی آفت کش در انسان را از بین برده است.

آشنایی با طرز تهیه آفت کش ها

جالب است بدانید که آفت کش های طبیعی و شته کش های طبیعی به طور معمول از صابون و گاهی اوقات از سایر مواد سازگار با محیط زیست تشکیل می شوند. اغلب باغبانان خانگی به سوی باغبانی ارگانیک تمایل بیشتری نشان داده اند زیرا محصولات ارگانیک برای سلامتی ما و خانواده هایمان بسیار مهم است.

طرز تهیه آفت کش خانگی

امروزه دستورالعمل های خانگی مختلفی برای تهیه آفت کش ها وجود دارد که همچنین برای محیط زیست نیز بسیار مفید خواهند بود. شما می توانید به راحتی آفت کش های موردنیازتان را در خانه درست کنید و به این ترتیب در وقت و هزینه تان صرفه جویی نمایید.

البته در روند مصرف آفت کش ها به این نکته دقت داشته باشید که اغلب آفت کش های ارگانیک تاثیر خود را به سرعت از دست می دهند و با باران به راحتی شسته می شوند. برای اینکه مطلوب از آن ها بگیرید بایستی به دفعات و با فاصله زمانی یک هفته از آن ها استفاده نمایید.

در ادامه سعی کرده ایم تا به بیان انواع آفت کش های خانگی و همچنین دستورالعمل و طرز تهیه آن ها را شرح دهیم:

راهکار های مختلف ساخت آفت کش

ساخت آفت کش با روغن:

برای این کار بهتر است از یک صابون ظرفشویی مایع ملاثیم استفاده نمایید. ترجیحا از صابون های معطر آنتی باکتریال و دیگر صابون های تخصصی استفاده نکنید زیرا ممکن است به گیاهان شما آسیب برسانند. در ابتدا یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان روغن پخت و پز ترجیحا کانولا یا روغن های گیاهی درون یک کاسه ترکیب نمایید.

سپس ترکیب جدید و باقی مانده ترکیب قبلی را به درون یک آبپاش بریزید و با یکدیگر ترکیب نمایید. آفت کش ها را بر روی بخش کوچکی از گیاه امتحان نمایید زیرا با انجام این کار مطمئن می شوید که آسیب بیشتری به گیاه وارد نمی شود. اگر قسمتی از گیاه که آفت کش را روی آن امتحان کرده اید پژمرده شده و یا تغییر رنگ داد حتما از صابون های معمولی دیگر برای درست کردن این آفت کش استفاده نمایید.

در صورتی که گیاه به این آفت کش حساسیت نداشت می توانید آن را به کل گیاه به ویژه زیر برگ ها اسپری نمایید. بهتر است بر روی نقاطی که حشره تخم گذاری کرده تمرکز نمایید زیرا این آفت کش تخم حشرات و حشرات نابالغ را خیلی سریع از بین می برد.

ساخت حشره کش با استفاده از روغن

تهیه آفت کش با پوست تخم مرغ:

پیش از خرد نمودن پوست تخم مرغ ها اجازه دهید به صورت کامل خشک شوند و سپس آن ها را با ساطور غذا و یا خردکننده دانه های قهوه ای خرد کنید تا به صورت پودر در بیایند. با این دستگاه می توانید به خوبی پوسته های تخم مرغ را خرد نمایید. وقتی از خرد کننده غذا استفاده می کنی قطعاتی بزرگتر از زمانی که از قهوه خردکن استفاده می شود را به دست خواهید آورد. با وجود اینکه این قطعات هم خوب هستند اما پودر بهتر است زیرا راحت تر به حشرات می چسبد.

پس از اینکه پوسته ها تخم مرغ را تبدیل به پودر کردید بایستی آن ها را به صورت مستقیم برای استفاده به باغ بیاورید و بر روی حشرات بریزید. با این حال حشرات شروع به بخود پیچیدن می کنند و شاید سریع نمیرند اما در طول زمان حتما از بین خواهند رفت.

توجه داشته باشید برای کنترل دائمی حشرات پودر پوسته تخم مرغ را بر روی برگ گیاهانی که بیشتری آسیب را دیده اند بپاشید تا آفات از گیاهتان دور بمانند. البته در فرآیند استفاده بایستی بسیار مراقب باشید زیرا این پودر هر سوسکی حتی انواع مفید را نیز خواهد کشت و به همین خاطر بهتر است پوسته تخم مرغ را به صورت مستقیم بر روی آفات خاصی که می خواهید کنترل کنید بپاشید.

استفاده از پوست تخم مرغ برای تهیه شته کش

ساخت آفت کش با اسپری فلفلی:

جالب است بدانید که این اسپری فلفلی برای محافظت از گل ها و سبزیجات شما مورد استفاده قرار می گیرد به دفع آهن، گوزن، خرگوش و سایر آفات کمک زیادی می کند. البته از این نکته غافل نشوید که استفاده از این اسپری ممکن است طعم تندی بر روی میوه های گیاه شما بر جای بگذارد.

شما برای تهیه این آفت کش نیاز به شش عدد فلفل تند، دو فنجان آب، یک لیتر آب دارید. برای شروع بایستی فلفل های تند را با دو فنجان آب ترکیب نمایید و به مدت یک الی دو دقیقه با سرعت بالا مواد را هم بزنید. سپس ترکیب را درون ظرف دیگر بریزید و اجازه دهید یک روز کامل در همان وضعیت بماند.

سپس مایع را درون یک پارچه نخی نازک بریزید و صاف کنید. مایع صاف شده را با حدود یک لیتر آب ترکیب کنید و بر روی گیاه تان اسپری نمایید. برای رسیدن به نتیجه دلخواه توصیه می شود که هر هفته استفاده از این کود را تکرار نمایید.

ساخت آفت کش با آب تنباکو:

به طور کلی تنباکو برای دفع آفات گیاهان آپارتمانی، کرم ها و هزارپاها مفید بوده اما در مقابل برای گیاهانی مانند فلفل، گوجه، بادمجان و یا دیگر اعضای این خانواده بسیار مضر خواهد بود. در طرز تهیه این نوع آفت کش بایستی یک فنجان تنباکو را با چهار لیتر آب ترکیب نمایید و آن را به مدت ۲۴ ساعت در یک مکان آفتابی و یا در یک مکان گرم قرار دهید.

استفاده از آب تنباکو برای ساخت آفتکش

مدام رنگ ترکیب را چک کنید. در حالت مطلوب این آفت کش خانگی به رنگ چای کمرنگ می باشد. چنانچه رنگ آن بیش از حد تیره شده بایستی مقداری آن اضافه نمایید و اگر خیلی کمرنگ به نظر آمد بایستی آن را چندین ساعت بیشتر در مقابل آفتاب قرار دهید.

سپس سه قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی به آن اضافه نمایید و به خوبی هم بزنید. در نهایت ترکیب آماده شده را درون آبپاش بریزید و درون آبپاش نیز چندین مرتبه تکان دهید تا بهتر مخلوط شوند. حالا آفت کش خانگی شما آماده است و می توانید بر روی قسمت های آلوده گیاه تان اسپری نمایید. همچنین می توانید آن را بر روی قسمت هایی از گیاه که در وضعیت خوبی هستند نیز اسپری نمایید.

ساخت آفت کش با اسپری آب گوجه فرنگی:

در واقع آب گوجه فرنگی نیز یک راهکار ایده آل برای کنترل شته ها و سایر حشرات در گیاهان به شمار می آید که برای تهیه آن بایستی دو فنجان برگ گوجه فرنگی و ساقه گیاه گوجه فرنگی و یک لیتر آب فراهم نمایید. سپس دو فنجان برگ و ساقه گوجه فرنگی را درون غذاساز بریزید و دو فنجان آب را نیز به آن اضافه نمایید.

مواد را به مدت ۲ دقیقه ترکیب نمایید و سپس آن را در یک ظرف جداگانه بریزید و اجازه دهید یک روز کامل بماند. پس از گذشت یک روز ترکیب را درون یک ظرف جداگانه بریزید و به خوبی صاف کنید. سپس به مایع صاف شده یک لیتر آب بیفزایید. توجه داشته باشید که این ماده برای گل رز و سایر گیاهانی که مورد هجوم شته ها قرار گرفته اند بسیار مفید می باشد.

طرز تهیه آفت کش با گوجه فرنگی

طرز تهیه آفت کش با پرتقال:

به صراحت می توان گفت که مرکبات در از بین بردن آفاتی مانند حلزون ها، شته ها و قارچ ها بسیار قوی هستند و همچنین در برابر مورچه ها و سوسک ها نیز موثر عمل خواهند کرد. برای تهیه این حشره کش بایستی پوست یک پرتقال را جدا نمایید. اگر پرتقال تازه در دسترس ندارید می توانید از یک پنجم قاشق چایخوری تفاله مرکبات خشک شده نیز استفاده کنید و یا از ۱۵ میلی لیتر آب تغلیظ شده پرتقال استفاده نمایید.

پوست پرتقال را درون یک ظرف شیشه ای بریزید و سپس دو فنجان آب جوش به آن اضافه کنید. محلول را به مدت ۲۴ ساعت در یک فضای گرم قرار دهید. بهتر است محلول را از یک صافی عبور دهید و پوست ها را نیز جدا کرده و دور بریزید و آب را درون یک ظرف بریزید.

در ادامه بایستی چندین قطره صابون به آب به دست آمده اضافه نمایید. دقت داشته باشید که نعنای موجود در صابون برای از بین بردن آفات بسیار موثر است. حال بایستی ترکیب را کاملا هم بزنید و سپس آن را درون یک آبپاش ریخته و به صورت مستقیم بر روی قسمت های آلوده اسپری نمایید.

ساخت آفت کش با استفاده از سبزیجات:

در طرز تهیه این نوع آفت کش بایستی یک دو فنجان فلفل تند را با یک دوم فنجان حبه سیر یا پیاز ترکیب نمایید. همچنین می توانید هم از پیاز و هم از سیر نیز استفاده نمایید. تمام سبزیجات مصرفی باید پیش از استفاده خرد شود. سبزیجات خرد را درون مخلوط کن برقی بریزید تا به حالت یک رب غلیظ برسند.

استفاده از سبزیجات برای ساخت شته کش

سپس دو فنجان آب گرم به ترکیب اضافه نمایید و به خوبی هم بزنید. ترکیب را درون یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی بریزید و آن را به مدت ۲۴ ساعت در یک مکان آفتابی یا یک مکان گرم قرار دهید. ترجیحا ظرف را در یک مکان آفتابی نگهداری نمایید.

پس از گذشت زمان تعیین شده بایستی ترکیب را از یک صافی عبور دهید و آب به دست آمده را به یک ظرف دیگر انتقال دهید. این آب آفت کش شما بوده و می توانید آن را درون یک آبپاش بریزید. پس از اینکه آفت کش را به درون آبپاش ریختید حتما آبپاش را با آب و صابون بشویید تا فاقد آلودگی باشد. از این نوع آفت کش می توانید برای درمان گیاهان آلوده هر ۴ الی ۵ روز استفاده نمایید.

ساخت آفت کش با روغن چریش:

بسیاری از علاقمندان به گل و گیاه عقیده دارند که روغن چریش از برگ های تلخ یک درخت به دست آمده و یکی از موثرترین آفت کش های موجود برای از بین بردن آفات است. برای تهیه آفت کش با روغن چریش بایستی در ابتدا ۱۵ میلی لیتر از این روغن را با یک دوم قاشق چایخوری صابون ظرفشویی ملایم ترکیب نمایید.

چگونگی ساخت حشره کش خانگی

سپس ترکیب روغن و صابون را به ۲ لیتر آب اضافه نمایید و به خوبی هم بزنید. آفت کش شما آماده شده و می توانید آن را به یک آبپاش انتقال دهید و بر روی کل گیاه به ویژه قسمت های آلوده و آسیب دیده اسپری نمایید و بیشتر بر روی این نقاط تمرکز داشته باشید.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا