اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

صحرای خشک آفريقا ، پر از اسکلت ماهی و سوسمارهایی است که در مدتی که اين صحرا سبز بوده ، مي زيسته اند

اخبار علمی پزشکی, اخبار علوم پايه, اخبار عمومی, اخبار محیط زیست

صحراي آفريقا زماني سرسبز بوده است .
محققان گزارش دادند، يک گورستان متعلق به عصر حجر در سواحل يک درياچه قديمي و خشک شده در صحراي آفريقا پر از اسکلت انسان ها، ماهي و سوسمارهايي است که در مدت کوتاهي که اين صحرا سبز بوده، مي زيسته اند.


به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، “پل سرنو” يک ديرين شناس در دانشگاه شيکاگو گفت، اين مکان 10 هزار ساله در نيجريه که “گوبرو” ناميده مي شود در سال 2000 کشف شد اما محققان پيش از اين اطلاعات کافي براي ارائه يک گزارش کامل بدست نياورده بودند.
اين گروه در حين جستجو براي کشف سنگواره هاي دايناسور، به مجموعه اي از استخوان هاي انسان، حيوان و صنايع دستي برخورد کردند.
در اين محل دست کم 200 قبر وجود دارد که به نظر مي رسد از دو شهرک مجزا بر جاي مانده باشند.
چشمگيرترين حادثه در اين حفاري، کشف اسکلت يک زن و دو کودک بود که بازوهايشان بهم حلقه شده بود و حدود پنج هزار سال پيش بر روي تختي از گل خوابانده شده بودند.
گروه سرنو در مجله “کتابخانه عمومي علوم PLoS” گزارش داد، گروه قديمي تر، شکارچيان تنومندو بلندقدي معروف به “کيفيان ها”( kiffians) بودند که ظاهرا اين منطقه را در جريان يک خشکسالي طولاني که هشت هزار سال قبل به خشک شدن اين درياچه انجاميد، ترک کردند.
محققان گفتند، گروه ديگري که در فاصله زماني ميان هفت هزار تا چهار هزار و 500 سال پيش در اين محل مستقر شدند”تنه رين ها” (Tenerians) بودند که انسان هايي قد کوتاه تر، کوچکتر بودند که شکار مي کردند، گله مي چراندند و ماهيگيري مي کردند.
محققان گفتند، از هر دو گروه صنايع دستي زيادي به جاي مانده است که لوزام آشپزي، قلاب ماهي گيري، سراميک و جواهرات از جمله آنهاست.
صحراي آفريقا بزرگترين بيابان جهان است و ده ها هزار سال از عمر آن مي گذرد اما تغييرات ايجاد شده در مدار زمين در 12 هزار سال قبل باعث شد مدتي بخش اعظم بادهاي موسمي به ناحيه شمالي تري منتقل شود.
محققان در گزارش خود نوشتند،اگر اطلاعات به دست آمده از گورستان هزاران ساله گوبرو را در کنار اطلاعات حاصل از ديگر اماکن باستان شناسي موجود در شمال آفريقا قرار دهيم به اين نتيجه مي رسيم که براي درک تاريخ پيچيده سير تحول زيستي-اجتماعي صحرا در مقابل نوسان شديد آب و هوايي اين منطقه، تازه در آغاز راه هستيم.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *