شیوه کوددهی درخت نارنج و کودهای مورد استفاده

به طور کلی درخت نارنج از دسته درختان یک ساله می باشد که بومی کشور ما ایران بوده و در طول سال تنها یک مرتبه محصول می دهد. درخت نارنج برای اینکه به خوبی رشد کند و در پایان فصل محصول تولید کند نیاز به شرایط مختلفی از جمله کوددهی منظم نیاز خواهد داشت که نباید از آن چشم پوشی نمایید.

آشنایی با نحوه کوددهی درخت نارنج

بهتر است بدانید که نارنج در واقع درخت کوچکی است که در مناطق نسبتا مرطوب و گرم رشد می کند. درخت نارنج را می توان مادر مرکبات دانست که پایه بسیار خوبی برای پیوند شاخه های نارنگی و یا پرتقال خواهد بود. این درخت معمولا در بازه دمایی بین ۱۰ تا ۱۵ درجه زیر صفر دوام نمی آورد البته که تحمل ان از سایر ارقام مرکبات مانند پرتقال بسیار بیشتر خواهد بود.

چگونگی کوددهی درخت نارنج

درختان نارنج دارای برگ هایی سبز شفاف، بیضی شکل، نوک تیز و زیبا هستند و همچنین گل های آن نیز که با نام بهار نارنج شناخته می شوند دارای عطری بیشتر از گل های پرتقال هستند و خوردن ان ها برای مصارف مخصوص چندان معمول نیست. پوست میوه نارنج صاف و رنگ آن نارنجی تیره و گوشت داخلی آن نیز خیلی ترش و کمی تلخ خواهد بود.

درخت نارنج معمولا در مناطق شمالی و جنوبی ایران رشد می کند و تکثیر آن نیز از طریق کشت بذر انجام خواهد شد. بذرهای نارنج معمولا از بهترین نارنج های درشت و مرغوب و رسیده انتخاب و در طول فصل بهار درون خزانه می کارند. همچنین محل کاشت بذرها نیز بایستی روبه آفتاب باشد که در این شرایط پس از گذشت دو الی سه هفته داده ها جوانه می زنند و گیاهتان فرآیند رشد خود را آغاز خواهد کرد.

در مناطقی که تابستان آن بسیار گرم است بایستی گیاه را مرتبا با مقدار کم آبیاری نمایید. در شروع سال دوم نیز می توانید نهال های به دست آمده را به محل دیگری انتقال دهید و با فواصل ۵۰ سانتی متر از هر طرف کشت نمایید و در نهایت نهال ۳ تا ۴ ساله را از نوعی که مورد نظر است پیوند بزنید.

نهال های پیوندی آماده شده را در باغ مورد نظر که خاک آن قبلا شخم خورده و کود داده شده به فواصل ۷ تا ۸ متر از هر طرف کشت نمایید. دقت داشته باشید که اگر در خاکی که قدرت چندانی ندارد گیاهتان را بکارید بایستی فاصله درختان را کمتر در نظر بگیرید.

روش های تغذیه نارنج

درختان نارنج معمولا در آب و هوای گرم و مدیترانه ای که خطر سرما وجود دارد رشد می کنند. این گیاه اگر در آفتاب کامل قرار بگیرد بهترین میوه را تولید می کند که با رطوبت، نور و تغذیه مطلوب به صورت لقاح رشد خواهد کرد. توجه داشته باشید که درختان نارنج در طول سال نیاز به سه مرتبه لقاح دارند که شما بایستی با افزایش سن درخت تان میزان کوددهی آن را نیز افزایش دهید. تغذیه کامل برای یک درخت سالم بسیار ضروری بوده و در ادامه سعی کرده ایم تا کود های مناسب برای تغذیه درخت نارنج را بیان نماییم:

نیتروژن و ریز مغذی ها برای کوددهی درخت نارنج

توجه داشته باشد که یک درخت نارنج بالغ سالانه به یک تا یک و نیم پوند ازت نیاز دارد. بهتر است کود های ازته را به میزان ۱ پوند در سال از سن درخت استفاده نمایید. محلول کود نیتروژن با آهسته رهش مانند نیترات امونیوم، سولفات آمونیوم یا اوره سه مرتبه در طول سال یعنی یک مرتبه در اوایل بهار، اوایل تابستان و اوایل پاییز استفاده نمایید.

از این نکته غافل نشوید که کوددهی با با کودهای ازت به تنهایی تعادل مورد نیاز تغذیه ای درخت نارنج را برقرار نخواهد کرد. در این مواقع بهتر است به دنبال لقاح ازت از یک غذای مرکبات یا اسپری ریز مغذی نیز استفاده نمایید تا مواد مغذی حیاتی مانند منیزیم، مس، منگنز، روی و بور جایگزین آن شوند.

دستورالعمل تغذیه درخت نارنج

فسفر:

بهتر است بدانید که کود فسفات برای کوددهی درخت نارنج تازه کشت شده از اهمیت بسیار زیادی بروردار است. در واقع درخت نارنج پس از استقرار کمتر به آن احتیاج خواهد داشت. معمولا درختان تازه کشت شده نارنج نیاز به به یک سوم فنجان کود فسفات مایع در خاک دارند.

پس از آن نیز درختان نارنج هر سه تا چهار سال تنها به یک پوند فسفر نیاز دارند. توصیه می شود که یک کود فسفات مایع را در یک سانتی متر بالای خاک اطراف سیستم ریشه ترکیب نمایید تا اطمینان حاصل شود که درخت این ماده مغذی را از طریق ریشه های خود می گیرد.

کودهای کامل:

به طور کلی یک کود کامل کلیه مواد مغذی ضروری از جمله ریز مغذی ها را که درخت نارنج شما برای سلامتی مطلوب نیاز دارد، فراهم خواهد کرد. در واقع درختان مرکبات از مقادیر زیادی مانند آهن، روی و منگنز استفاده می کنند و شما بایستی این مواد را برای بهترین محصول تولید نمایید.

کودهای معمولی چمن و بوته تنها حاوی مواد مغذی اساسی مانند پتاسیم، ازت و فسفر خواهند بود. یک محلول کود مایع ۸-۸-۸ یا ۱۰-۱۰-۱۰ کامل، آهسته رهش، حاوی مواد مغذی اساسی و همچنین ریز مغذی های اساسی برای رشد درخت شما در یک محلول قابل استفاده آسان خواهد بود.

استفاده از کود فسفر برای تغذیه نارنج

توصیه می شود که کودهای کامل را در طول سال سه مرتبه به بالای یک اینچ خاک اطراف سیستم ریشه درخت تان بمالید.

کود کمپوست شده:

دقت داشته باشید که اگر کود کمپوست شده را بر کود های شیمیایی و مایع برای کوددهی درختان نارنج خود ترجیح دهید جای کود های شیمیایی و مایع را خواهد گرفت. با این حال مهم است که هنگام انتخاب این روش احتیاط نمایید زیرا کود کمپوست شده دارای نمک زیادی است که می تواند سیستم ریشه درخت شما را بسوزاند.

توصیه می شود که به هیچ وجه از کود مرغی برای کوددهی درخت پرتقال خود استفاده نکنید زیرا بیشتری میزان نمک را درون خود دارد. کود کمپوست شده را بایستی در اکتبر و نوامبر در بالای یک اینچ خاک اطراف سیستم ریشه درخت نارنج تان ترکیب نمایید تا از سوختن درخت تان جلوگیری شود. همچنین از این نکته غافل نشوید که باران های زمستانی به شستشوی نمک اضافی خاک کمک خواهد کرد.

خصوصیات کود کمپوست شده

همچنین در ادامه نیز پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب کود سه بیست و کود گیاهی قوی نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا