شیوه های نوین و دانشجو محور جایگزین شیوه های قدیمی آموزش پزشکی عمومی می شود

معاون آموزشی علوم پایه و تحصیلات تکمیلی دانشکده پزشکی شهید بهشتی گفت: رفورم و اصلاحات برنامه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مبتنی بر شیوه های نوین مطالعه شده جهانی، دانشجو محوری در یادگیری، یادگیری مبتنی بر حل مسئله، پزشکی مبتنی بر شواهد و روش هایی با رویکرد نوین در آموزش پزشکی در مجموعه ای با صدها ساعت مطالعه بدست آمده است.

دکتر “علی حائری” ، افزود: این اصلاحات در یک بسته آموزشی تهیه شده، اما باید توجه داشت که تغییر فرهنگ غیر از تغییر برنامه است و برای دستیابی به اهداف مندرج در یک برنامه باید فرهنگ آن نیز تعمیق پیدا کند.

این متخصص فارماکولوژی و تراپیوتیکس با اشاره به اصلاحاتی که تاکنون در برنامه های آموزش پزشکی در دیگر نقاط دنیا رخ داده است، گفت: ظرف 250 سال گذشته آموزش پزشکی در سراسر جهان دچار چند مرحله تجدید نظر شده است. در دو مرحله اولیه که حدود یک قرن طول کشید از نیمه قرن هجده میلادی تا قرن نوزده میلادی آموزش پزشکی مبتنی بر آموزش افراد نادان و مبتدی و کم اطلاع بود اما پس از آن موجی بر مبنای موضوعات پزشکی ایجاد شد و در مرحله سوم نیز دست اندرکاران آموزش پزشکی در جهان متوجه این امر شدند که زمانی که افراد در رشته پزشکی فارغ التحصیل می شوند در حد و اندازه نظام آموزشی موجود نیستند و نیازهای بهداشتی و سلامتی مردم عادی را برطرف نمی کند.

وی اظهار داشت:  آموزش پزشکی در سال 1950 وارد مرحله ای شد که پیشرفت های تکنولوژی آموزش را با تغییرات عمده مواجه کرد. این تغییرات در بحث پزشکی ناتوانمندی فارغ التحصیلان را بسیار مشهود کرد. 

“حائری” افزود: در سال های 1970 تا 1990 و همچنین از سال های دهه 90 تا سال 2000 میلادی تغییرات به عنوان یکی از نیازهای جهانی به صورت بارز و مشخصی در آمد و تنها به ایران تعلق نداشت. مبادلات فرهنگی و دسترسی مردم به اطلاعات گسترده و روزمره موجب شد که نیاز به یک اصلاحات عمقی ضرورت پیدا کند. به عنوان مثال درس تاریخ را افراد می توانند به اشکال مختلف بیاموزند اما علوم پزشکی با حیات و زندگی انسان ها در ارتباط است بنابراین تمهیدات لازم باید برای توانمند شدن فارغ التحصیلان انجام شود.

وی با اشاره به برگزاری کنفرانسی در خصوص اصلاحات در برنامه آموزش پزشکی گفت: در سال 1978 میلادی در شهر “آلماتی” کشور قزاقستان کنفرانسی جهانی با حضور بیش از 190 کشور جهان برگزار شد که در آن گردهمایی تصویب شد آموزش پزشکی باید با اهداف بخش سلامت یکسان باشد و طی قطعنامه ای در 10 بند بر این موضوع تأکید شد. در یکی از بندهای آن آمده است: اگر کشوری بخواهد خدمات بهداشتی و سطح سلامت کشور خود را ارتقاء بخشد باید آموزش پزشکی خود را نیز در همین راستا قرار دهد و آن را به عرصه خدمات نزدیک کند . در این راستا باید میان آموزش پزشکی و عرصه خدمات بهداشتی و درمانی ادغام صورت گیرد و موسسات تربیت کننده نیروی بهداشتی و درمانی با موسسات ارائه دهنده خدمات نقاط مشترک و یک تفکر داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: این مسئله به این معنی است که تربیت کننده ها نباید نیروی بخش بهداشت و درمان را آنقدر تخصصی آموزش دهند که در مواجهه با یک تب کوچک دچار مشکل شوند.

وی اضافه کرد: در میان کشورهای دنیا، ایران در زمینه ادغام عرصه آموزش پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی پیشقدم شد و چند سال پس از انقلاب بخشی از آموزش عالی به وزارت بهداری منتقل شد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد شد که موجب شد تا کل ایران عرصه آموزش فراگیران بخش بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شود.

معاون آموزشی علوم پایه و تحصیلات تکمیلی دانشکده پزشکی شهید بهشتی معتقد است هر نظامی که تغییر می کند همان زمان به اهداف اولیه خود دست نمی یابد . علوم تجربی همانطور که از نامش برمی آید با تجربه آمیخته است و به طور طبیعی این دلیل زنده بودن اساتید این رشته و نقد و بررسی مداوم برنامه های جدید است.

به گفته وی برنامه ریزی ها و شاخص ها نشانه این است که نظام آموزشی جدید تا اندازه ای موفق بوده است. اما ذکر این نکته مهم است که در دو دهه گذشته تجدید نظر در آموزش پزشکی از جمله بحث های مهم کشوری بود و به همین دلیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دانشگاه های مادر و هفتگانه تیپ یک مراکزی با عنوان “مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی” یا EDC  ایجاد کرد. با توجه به سوق دانشگاه ها به سوی استقلال کاری هر کدام از این مراکز بر روی مبانی ، اصول و توانمندی تمرکز کردند و اساتید به نتایج مکملی دست پیدا کرده اند.

“حائری” تصریح کرد: جلسات متعدد آموزش پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و انجمن آموزش پزشکی به رهبری اساتید به این نتیجه رسیدند که آموزش پزشکی دانشگاه نیازمند اصلاحات است. 

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا