شاید هورمون آكسي توسين ‌بتواند خجالت و اضطراب را از بين ببرد.

دانشمندان با استفاده از هورمون آكسي توسين در حال توليد داروي شگفت انگيزي هستند كه به گفته آنان مي‌تواند خجالت و اضطراب را از بين ببرد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از  رويترز ، تحقيقات قبلي نشان داده است آكسي توسين كه هورمون دوست داشتن نيز خوانده مي‌شود به زايمان و برقراري پيوند عاطفي مادر با نوزادان تازه متولد شده‌اش كمك مي‌كند و مي‌تواند اضطراب و ترس را كاهش دهد.

اكنون دانشمندان بين‌المللي در آمريكا، اروپا و استراليا براي توليد انواع تجاري اين هورمون در حال رقابت هستند. آنها اميدوارند اين دارو بتواند انگيزه مصرف داروهاي مضر و يا مشروبات الكلي براي رفع اضطراب را برطرف كند.

پروفسور پاول زاك گفت آزمايش‌هاي انجام شده نشان داده‌اند كه آكسي توسين اضطراب را در افراد كاهش مي‌دهد. اين هورمون تعاملات اجتماعي را بين افراد تسهيل مي‌كند. علاوه بر اين اين هورمون محصول بي‌خطري است كه هيچ گونه عوارض جانبي و اعتياد آوري براي مصرف‌كننده ندارد.

پروفسور زاك و همكارانش از دانشگاه كلرمونت اين هورمون را بر روي صدها بيمار آزمايش كرده اند.

به گفته آنان تاثير اصلي آكسي توسين مهار غرايز نگراني و بدگماني كه موجب اضطراب مي‌شود.

هورمون آكسي توسين بطور طبيعي در مغز توليد مي‌شود.

زاك گفت اين هورمون باعث توجه افراد نسبت به ديگران مي‌شود و سخاوت و بخشندگي نسبت به آنها را افزايش مي‌دهد. به همين دليل است كه اين هورمون تعاملات اجتماعي را تسهيل مي‌كند.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا