سونوگرافي جديد (الاستوگرافي ‪ Elastography‬) ، بافت سرطاني را تشخيص مي‌دهد

دانشمندان به فناوري جديدي براي تشخيص بافت سرطاني دست يافته‌اند. اين فناوري كه الاستوگرافي ‪ Elastography‬نام گرفته، يك روش غيرتهاجمي تصوير برداري سونوگرافي است كه مي‌تواند بافت‌هاي خوش خيم را از بد خيم تشخيص دهد.

اين فناوري اكنون در بازار آمريكا موجود است.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از یونایتدپرس ،  در اين فناوري جديد از يك دستگاه معمولي سونوگرافي كه يك نرم افزار ويژه به آن وصل شده، استفاده شده است.

در اين روش، بافتي كه در حال بررسي است، بسيار آرام با دست فشرده مي‌شود و واكنش بافت به اين فشردگي و به عبارت ديگر، خاصيت ارتجاعي آن، با استفاده از پژواك‌هاي فراصوتي (اكوهاي اولتراسوند) اندازه‌گيري شده و به تصاويري به نام الاستوگرام تبديل مي‌شوند.

“جاناتان اوفير” ابداع‌كننده اين فناوري به يونايتدپرس اينترنشنال گفت: فرضيه مهم در اينجا اين است كه خاصيت ارتجاعي بافت با بيماري ارتباط دارد.

مناطق روشن در الاستوگرام بافت خوش خيم را نشان مي‌دهند و مناطق تاريك نشان‌دهنده ساختارهاي بدخيم هستند.

در زمان ارزيابي يك منطقه مي‌توان الاستوگرام و سونوگرام را در كنار هم در يك صفحه مستقر كرد و همزمان مكان‌نماها را در هر دو تصوير حركت داد.

آزمايشگاه اوفير در دانشكده پزشكي دانشگاه تگزاس در هوستون قرار دارد است. در اين آزمايشگاه دكتر اوفير و همكارانش با همكاري آزمايشگاه‌هاي سراسر جهان ‪ ۱۵‬سال بر روي الاستوگرافي كار كرده‌اند.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا