اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

سمينار يك روزه تاثير مالكيت معنوي بر صنايع دارويي چهارم آذر در دانشكده داروسازي علوم پزشكي تهران برگزار مي‌شود.

سمينار يك روزه تاثير مالكيت معنوي بر صنايع دارويي چهارم آذر ماه در دانشكده داروسازي علوم پزشكي تهران برگزار مي‌شود.
دبه گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، دبير علمي سمينار حقوق مالكيت معنوي بر صنايع دارويي در گفت و گو با خبرنگاران افزود در اين سمينار حقوق مالكيت معنوي براي شركت‌كنندگان در دو مرحله “بررسي طبيعت تجمعي و قابل گسترش در عرصه بين‌المللي” و “محدوديت ديگران (نخبگان) براي فعاليت در بازار به عنوان پيامدهاي اعمال اين حقوق” تشريح مي‌شود.

دكتر “برديا فرزام فر” افزود حق مالكيت معنوي از جمله حقوقي است كه براي مخترعان و مكتشفان يك محصول، دستگاه و فرايند در نظر گرفته شده تا بر اساس آن بتوان از منافع بالقوه و بالفعل اين تلاش علمي و سرمايه‌گذاري فكري و معنوي خود براي خلق اين ايده بهره برداري كرد.

وي ادامه داد اين مقوله و حقوق حاصل دهها سال سابقه اجرايي در كشورهاي پيشرفته صنعتي است و اين كشورها توانستند با استفاده از اين ابزار ضمن خلق ثروت براي انديشمندان، متفكران، افراد و موسسه‌هاي خلاق و كارآفرين و ايجاد انگيزه لازم براي آنها به كسب ثروت ملي نيز نايل شوند.

فرزام فر اظهار داشت اين در حالي است كه علي رغم وضع برخي قوانين در كشور ايران عملا اين حقوق براي افراد خلاق قابل كسب نبوده و در نتيجه انگيزه لازم براي خلاقيت در كشور بوجود نخواهد آمد.

وي تصريح كرد زماني كه مخترعي دستگاه جديدي ابداع مي‌كند اگر اين اتفاق در كشورهاي توسعه يافته رخ دهد اين فرد مي‌تواند با ثبت اين اختراع و پرداخت هزينه نسبتا كمي تمام حقوق حاصل از بازاريابي و فروش آن را در اختيار بگيرد.

وي ادامه داد اگر اين مخترع با عقد قرارداد اين منافع را به اشخاص حقيقي يا حقوقي واگذار نمايد در صورت استقبال بازار از اين محصول همه يا بخشي از منافع آن به فرد مخترع تعلق مي‌گيرد.

دكتر فرزام فر گفت، اما اگر اين امر در كشورمان بوقوع بپيوندد طرح به سرعت كپي و تكثير شده و افرادي كه نه در طراحي و ابداع آن سهمي داشته و نه ريسك سرمايه‌گذاري براي تجاري‌سازي و بازاريابي محصول را تحمل كرده‌اند از اين امر منتفع شده و افراد خلاق نخواهند توانست از توانايي‌هاي خود بهره‌مند شوند.

وي تاكيد كرد با توجه به زيرساخت‌هاي موجود در كشورهاي صنعتي، اين كشورها براي حفظ منافع خود با توجه به توان بسيار بالاي اقتصادي، قوانين تجارت آزاد را به سراسر جهان ديكته كرده و با بنيانگذاري سازمان تجارت جهاني براي شكستن سدهاي ملي تجارت اقدام كردند.

وي گفت مهم‌ترين جنبه‌هاي عصر حاضر آزادسازي تجارت با برداشتن موانع و قوانين مرتبط با بازرگاني است كه كشورها به نفع صنايع ملي خود ايجاد كرده‌اند.

دبير علمي همايش تاثير مالكيت معنوي بر صنايع داروسازي اظهار داشت در دوران جديد صنايع ملي بايد تنها بر اساس قواعد خاص تجاري با شركت‌هاي خارجي رقابت كنند كه در آن قيمت و كيفيت از عوامل تعيين‌كننده موفقيت است.

به گفته وي در اين دوران تجارت تنها از طريق مالكيت معنوي قابل انحصار و محافظت خواهد بود.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *