سلول ‘اینترلوكین -9 ‘ در سیستم ایمنی بدن مانع از رشد و پیشرفت سرطان پوست از نوع ملانوما می شود

پژوهشگران علوم پزشکی اعلام کردند که به امید تازه ای برای درمان سرطان پوست ملانوما  دست یافتند . آنان اعلام کردند که مولكولی را در سلول های ایمنی بدن شناسایی كرده اند كه مانع از رشد سرطان پوست ملانوما در موش ها می شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  این یافته می تواند شیوه درمان سرطان های پوست را در آینده متحول كند.

محققان بیمارستان زنان در بوستون در آمریكا دریافتند تولید زیاد یك مولكول سیگنال دهنده سلولی موسوم به ‘اینترلوكین -9 ‘ در سلول های ایمنی مانع از رشد و پیشرفت ملانوما می شود.

محققان با بررسی موش های فاقد ژنهای مسئول تولید ‘سلول های ایمنی T یاری رسانی 17 ‘ موسوم به (TH17) دریافتند این موش ها مقاومت چشمگیری در برابر رشد تومور ملانوما دارند.

این امر حاكی از آن است كه مسدود سازی مسیر سلولی TH17 تومور را مهار می كند.

این دانشمندان متوجه شدند كه این موش ها میزان زیادی مولكول اینترلوكین -9 تولیدمی كنند.

‘راهل پوروار ‘ استاد پوست شناسی بیمارستان بوستون گفت: این نتایج غیرمنتظره بود و محققان را به بررسی ارتباط احتمالی اینترلوكین -9 وجلوگیری ازرشد سرطان هدایت كرد.

این گروه از محققان سپس موش های مبتلا به سرطان ملانوما را با سلول های T یاری رسان 9 موسوم به ‘ TH9’ درمان كردند.

‘ TH9’یك سلول ایمنی است كه اینترلوكین 9 تولید می كند.

محققان مشاهده كدند كه این موش ها به رشد ملانوما مقاوم شدند. این نخستین گزارشی است كه نشان دهنده تاثیرات ضد سرطانی سلول های TH9 است.

علاوه بر این آنها توانستند این سلولها را در خون و پوست انسان شناسایی كنند.

این یافته های جدید راه را برای مطالعات بعدی به منظور ارزیابی نقش اینترلوكین -9 و سلول های TH9در درمان سرطانهای انسانی هموار می كند.

نتایج این تحقیقات درنشریه نیچر مدیسین منتشر شده است

ملانوم پوستی از ملانوسیت‌های پوست که استحاله بدخیمی پیدا کرده‌اند منشا می‌گیرد.

ملانوسیت‌ها رنگدانه تیره پوست، مو، چشم و خال‌های بدن را تولید می‌کنند. از این رو تومورهای ملانوما اکثراً قهوه‌ای یا سیاه است. ولی در موارد معدودی نیز سرطان‌های ملانوم رنگدانه تولید نکرده و به رنگ پوست صورتی قرمز یا بنفش ظاهر می‌شوند.

سرطان پوست ملانوما از بدخیم‌ترین سرطان‌های پوست محسوب می‌شود. شیوع ملانوما در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده، به‌طوری که در دنیای صنعتی به عنوان یک سرطان شایع مطرح است. علت اصلی ملانوم ناشناخته است. اما عوامل متعددی از جمله عوامل ژنتیکی، تابش اشعه ماورای بنفش و تماس‌های محیطی در ایجاد این بیماری دخیل است. ملانوم با انتشار سطحی، ملانوم گره ای(ندولر) و ملانوم آکرال از انواع این سرطان محسوب می‌شود.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا