سطوح بالاي هورمون گرسنگي به نام گريلين اثر ضد افسردگي دارد.

محققان آمريكايي ادعا مي‌كنند كه سطوح بالاي هورمون گرسنگي به نام گريلين اثر ضد افسردگي دارد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از  بي.بي.سی . نيوز، متوقف كردن واكنش بدن نسبت به هورمون گريلين به عنوان راهي براي كاهش وزن در نظر گرفته مي‌شود اما اين كار مي‌تواند آثار رواني ناخواستهاي داشته باشد.

مطالعه محققان كه در مجله علوم عصبي نيچر منتشر شده است همچنين نشان داد، موش‌هايي كه در بدن آنها سطوح بالايي از اين هورمون وجود دارد، علائم كمتري از افسردگي و اضطراب از خود نشان مي‌دهند.

هورمون گريلين كه توسط معده خالي ترشح مي‌شود، از طريق گردش خون به مغز انتقال مي‌يابد و در آنجا احساس گرسنگي ايجاد مي‌شود.

به گفته دكتر جفري زيگمن، يك اثر نامطلوب بالا بودن ميزان اين هورمون در بدن انسان، افزايش جذب غذا و بالا رفتن وزن بدن است.

محققان معتقدند كه درمان با استفاده از خود اين هورمون – يا دارويي كه براي از بين بردن تاثيرات آن طراحي شده باشد — مي‌تواند هم به افرادي كه كم غذا مي‌خورند مانند بيماران سرطاني و هم به افرادي كه زياد غذا مي خورند كمك كند.

با اين وجود وي اعلام كرد ،لازم است آزمايش‌هاي بيشتري انجام شود تا بتوان تاييد كرد هورموني كه در معده ترشح مي‌شود مي‌تواند روي مغز اثر گذاشته و وضعيت رواني شخص را تحت تاثير قرار دهد.

وي گفت، نقش گريلين در روده و در مغز احتمالا كاملا متفاوت است

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا