اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

سالا‌نه 7000 آمريكايي به خاطر اشتباهات دارويي ” تيم درماني ” مي‌ميرند

اخبار پزشكان بدون مرز, اخبار داروسازی

بر اساس آخرين تحقيقات، فقط در كشور آمريكا ساليانه 1/5 ميليون نفر به دليل اشتباهات مصرف دارويي آسيب مي‌بينند. در برخي از موارد اين اشتباهات حتي ممكن است به مرگ منجر شوند.
به دنبال يك گزارش در سال 1999 كه نشان داد ساليانه در حدود 7هزار نفر در آمريكا به دليل اشتباهات دارويي جان خود را از دست مي‌دهند، فعاليت و تحقيق در اين زمينه شدت گرفت. اين خطري بود كه بسياري از پژوهشگران در ابتدا آن را دست كم گرفته بودند. بررسي‌ها نشان دادند كه در بيماران بستري در بيمارستان، به طور متوسط روزانه يك اشتباه دارويي براي هر بيمار اتفاق مي‌افتد كه بيشترين علت آن به زمان تجويز دارو مربوط مي‌شود. موارد ديگر، به دليل مسائلي نظير اشتباه در نام دارو، دادن دوز نادرست و ناتواني در تحويل داروها ايجاد مي‌شوند. شلوغي بيمارستان‌ها و كمبود پرسنل بيمارستان نيز از دلايل اين مسا‡له هستند.
آمارهاي تامل برانگيز
نتايج آخرين تحقيقات نشان مي‌دهد كه در آمريكا سالا‌نه 400هزار مورد آسيب قابل اجتناب به دليل اشتباهات دارويي در بيمارستان‌ها اتفاق مي‌افتد كه چيزي در حدود 3/5 ميليارد دلار خسارت به جامعه وارد مي‌كند.
علاوه بر اين، در حدود 800 هزار آسيب وابسته به دارو در اكثر مراكز مراقبت‌هاي طولاني مدت نظير آسايشگاه‌هاي سالمندان و 530/000 مورد در دريافت كنندگان خدمات درماني از درمانگاه‌ها و ساير مراكز روي مي‌دهد.
به گفته دكتر بوتمن كه استاد داروسازي در دانشگاه آريزوناي آمريكاست، از سال 1999 به بعد پيشرفت‌هاي زيادي در زمينه تجويز صحيح دارو و اجتناب از اشتباهات دارويي صورت گرفته است. وي معتقد است هنوز تا رسيدن به يك ايده‌آل نهايي راه زيادي در پيش است. در كشور امريكا سالا‌نه بيش از 4 ميليارد نسخه نوشته مي‌شوند بنابراين حتي يك ميزان اندكي از اشتباه مي‌تواند به حجم زيادي از مشكلات منجر شود. تحقيقات نشان داده‌اند كه بيشترين موارد اشتباهات دارويي در بيمارستان‌ها در مورد داروهايي نظير انسولين، مورفين، كلريد پتاسيم و داروهاي ضد انعقادي هپارين و وارفارين صورت مي‌گيرند. اينها داروهاي بسيار مهمي هستند و مصرف ناصحيح آنها مي‌تواند موجب آسيب‌رساني جدي به بيمار شود. يك بررسي كه در سال 2002 انجام شد نشان داد كه اين 5 دارو مسئول 28 درصد از تمامي موارد اشتباهات دارويي هستند كه يك سومش فقط به داروي انسولين مربوط مي‌شود. نتيجه اوليه و طبيعي چنين اشتباهاتي افزايش مدت بستري بيمار در بيمارستان و نيز افزايش هزينه‌ها خواهد بود. در كشوري نظير آمريكا كه هزينه‌هاي درماني بالا هستند، يك اشتباه دارويي ساده مي‌تواند چيزي در حدود 5800 دلار به هزينه‌ بيمارستاني يك بيمار اضافه كند.
اشتباهات شايع
‌تشابهات اسمي داروها: شباهت‌هايي كه بين اسامي داروها وجود دارند مي‌توانند موجب تحويل يك داروي اشتباه به بيمار شوند.
ظ بدخط‌نويسي پزشكان: پزشكان از قديم‌الايام به بدخطي معروف بوده‌اند. متاسفانه اين امر مي‌تواند موجب اشتباه داروخانه يا پرسنل بيمارستان در خواندن صحيح دست‌خط پزشك و بنابراين اشتباه در دادن داروي صحيح و يا حتي دوز اثر مناسب دارو شود.
عدم آگاهي بيمار از مصرف صحيح دارو: در بسياري از موارد بيماران دستور مصرف و حتي طرز مصرف صحيح يك دارو را نمي‌دانند و متاسفانه در مورد آن سوال نمي‌پرسند. به عنوان نمونه ديده شده كه بسياري از افراد مبتلا به آسم طرز صحيح استفاده از اسپري‌هاي درماني آسم را نمي‌دانند. اين افراد اغلب به‌جاي آنكه اسپري را مستقيما داخل دهانشان بگذارند، آن را به سمت هواي بيرون فشار داده و پس از خالي كردن شروع به استنشاق آن در هواي بيرون مي‌كنند. نتيجه اين موضوع، نرسيدن دارو به ميزان كافي به بدن بيمار و خطر بروز عوارض بيماري خواهد بود.
وجود تشابهات و اشكال در شكل و بسته‌بندي داروها: بسياري از داروها بسته‌بندي‌هاي مشابهي دارند. در برخي از موارد ديده شده كه حتي يك داروي خاصي با غلظت‌هاي متفاوت داراي بسته‌بندي و شكل مشابهي است. اين موضوع مي‌تواند منجر به تجويز اشتباه دارو بويژه در بيمارستان‌ها شود، در يك بررسي كه بر روي 50 مورد مرگ ناشي از تزريق اشتباه در بيمارستاني در كاليفرنيا انجام شد، پژوهشگران متوجه شدند كه علت اين موضوع به دليل تشابه آمپول‌هاي با غلظت‌هاي مختلف بوده است.
استفاده از اطلاعات افراد ناآگاه و يا مصرف موادي كه اطلاعات كافي در مورد آنها وجود ندارد: اگر دقت كرده باشيد، بازار پر است از، مكمل‌هاي غذايي، داروهاي گياهي و ساير مواردي كه اطلاعات كافي در مورد خيلي از آنها وجود ندارد. بسياري از اين مواد داراي عوارض جانبي بوده و از آن مهم‌تر، مي‌توانند موجب تداخلات جدي با ساير داروهايي كه در حال حاضر مصرف مي‌كنيد شوند. براي مصرف اين گونه مواد حتما بايستي با منابع معتبر و افراد آگاه كه داراي اطلاعات كامل هستند مشورت كنيد.

… و راه حل
در حال حاضر، بسياري از محققين استفاده از يك سيستم نسخه‌نويسي الكترونيكي با استفاده از كامپيوتري داراي يك سيستم اطلاعاتي كامل را توصيه مي‌كنند. اين تكنولوژي با توجه به افزايش روزافزون اطلاعات مي‌تواند نقش بسياري مهمي داشته باشد. در حال حاضر اين سيستم در 20 درصد از بيمارستان‌هاي آمريكا استفاده مي‌شود. پيش‌بيني شده است كه تا سال 2010، تمامي سيستم‌هاي تجويز دارو براي بيمار كامپيوتري شوند. غير از اين، سازمان دارو و غذاي امريكا )FDA( به منظور رفع اشتباهات دارويي از سازندگان و كارخانجات دارويي خواسته است كه تمامي محصولات و داروها داراي باركد روي جعبه دارو باشند.
همچنين تلاش‌هايي بسياري براي آموزش بهتر بيمار در مصرف صحيح دارو و نيز كامل كردن اطلاعات روي جعبه دارو و بروشورها در حال انجام است.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *