سازمان اطلاعاتي برزيل يا ابين ‪ Abin‬ : “حتی برای حفاظت از جنگل آمازون ، نمی‌توان آن را با ‪۵۰‬ ميليارد دلار خريد ”

يك ثروتمند سوئدي كه مشاور نخست وزير انگلستان در زمينه مبارزه با جنگل زدايي است، با اعلام اين كه كل جنگل آمازون را مي‌توان به قيمت ‪۵۰‬ميليارد دلار خريد، در اين كشور جنجال آفريد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل ازخبرگزاري فرانسه، گفته مي‌شود يوهان الياش رييس ‪ ۴۶‬ساله شركت توليد تجهيزات ورزشي هد ‪ HEAD‬كه در ضمن مدير و يكي از بنيانگذاران سازمان زيست محيطي زمين خنك است با هدف ترغيب علاقمندان به در اختيار گرفتن بخشهايي از جنگل آمازون به عنوان راهي براي حفاظت از آن ، اين سخنان را به زبان رانده است.

سازمان زمين خنك هدف خود را حفاظت از اين جنگل باراني اعلام كرده است.

روزنامه او گلوبو به نقل از سازمان اطلاعاتي برزيل يا ابين ‪ Abin‬نوشت الياش در سالهاي ‪۲۰۰۶‬و ‪ ۲۰۰۷‬با سرمايه داران ملاقات‌هايي داشته و به آنها پيشنهاد كرده است كه در آمازون زمين بخرند و به آنها گفته است كه براي در اختيار گرفتن كل اين جنگل فقط پنجاه ميليارد دلار كافي است.

اما لوييس اينياتسيو لولا دا سيلوا رييس جمهور برزيل گفت آمازون برزيل يك صاحب دارد كه آن صاحب كسي جز ملت برزيل نيست.

برزيل به منظور محافظت از جنگل عظيم آمازون از طريق مقابله با فعاليت غيرقانوني كشاورزان و تاجران چوب در اين منطقه و تشديد كنترل تحركات خارجياني كه در پي بهره برداري از تنوع زيستي اين جنگل هستند در سالهاي اخير پيوسته قوانين و مقررات خود در اين زمينه را سخت تر كرده است.

ثروت الياش سوئدي كه مقيم لندن است حدود ‪۷۹۰‬ميليون دلار برآورد مي‌شود.

هرچند تشكل زمين خنك در انگلستان و ايالات متحده با ارزيابي مثبتي روبرو شده اما عده‌اي اين سازمان را به پياده كردن استعمار سبز و دامن زدن به مشكلات گروههاي بومي ساكن آمازون متهم مي‌كنند.

بنا به تخمین دانشمندان، یک جنگل نوپای استوایی قادر است هر ساله به ازای هر هکتار زمین، نزدیک به یک هزار تن کربن جذب کند. در نتیجه تصور این که سالانه ما تقریبا یک میلیون و سیصد هزار هکتار جنگل از دست می دهیم، واقعیتی ترسناک است. از دید کارشناسان این وضعیت برای آینده آب و هوا مشکلی عظیم است. حتی اگر ما فقط جنگل زدایی را به نصف میزان کنونی آن برسانیم، کاهش روند گرمایش زمین چشمگیر خواهد بود.

چند سالی است که مناطق بزرگی از جنگل های استوایی توسط شرکت های بزرگ و حتی مردم محلی تخریب می شود تا به مراتع مسطح که مناسب کشت و زرع است، تبدیل شود. کشت سویا یکی از دلایلی است که درختان هکتارها زمین جنگلی در منطقه استوایی هر روزه بریده می شوند.

از چندی پیش عده ای از شهروندان کشورهای عمدتا غربی برای جلوگیری از تخریب جنگل های منطقه حاره دست به ابتکار جالبی زده اند. آنها با پرداخت حدود هفتاد دلار، نیم هکتار جنگل می خرند تا کسی اجازه نداشته باشد درختان آن قطعه زمین جنگلی خریداری شده را قطع کند.

اما روزنامه گاردین اخیرا نوشت که شهروندان برزیل از این که خارجیان با خرید قطعاتی از جنگل های آمازون از طریق اینترنت (سایت کول ارت، Cool Earth)، مانع جنگل زدایی شده اند، خشمگینند. به نوشته جن روشا، نگارنده این گزارش گاردین، سایت اینترنتی فروشنده زمین های جنگلی ادعا می کند که به ازای حفظ نیم هکتار زمین جنگلی، 130 تن دی اکسید کربن کمتر وارد جو زمین می شود و چهارصد گونه زیستی نیز فرصت می یابند که به حیات خود ادامه دهند. به گفته گردانندگان سایت کول ارت، به خاطر فروش قطعه زمین های جنگلی به خارجیان طرفدار محیط زیست، تاکنون از تخریب 31 هزار هکتار جنگل جلوگیری شده است.

اما به نوشته گاردین، برزیلی ها، به ویژه ارتش برزیل، همواره در مورد طرح ها و برنامه های خارجیان برای منطقه آمازون حساسیت نشان داده اند و شنیدن خبر خرید زمین های جنگلی توسط خارجیان باعث خشم اهالی ایالت “آمازوناس” نیز شده است.

مخالفان فروش زمین های جنگلی به خارجیان آن را “استعمار سبز” می نامند. نگارنده گزارش گاردین می نویسد: “برزیلی ها این اقدام خارجیان را توهین آمیز می دانند چون توانایی آنها در حفظ جنگل های حاره ای را زیر سوال برده است. همچنین فعالیت بسیاری از سازمان هایی که در این راه تلاش می کنند را، به ویژه آنهایی که از ساکنان بومی این منطقه هستند، نادیده گرفته است.” “داوی کوپه نوارا”، رهبر “یانومامی”، در سفری به بریتانیا که با انگیزه جلب حمایت از نیازهای بهداشتی بومیان منطقه آمازون صورت داد، گفت: “جنگل را نمی توان خرید. جنگل منبع حیات ماست.” گاردین در ادامه می نویسد که بسیاری از سازمان های بومی با این دیدگاه موافقند و می گویند که راه نجات جنگل های حاره ای، محافظت از منابع بومی و قابل استخراج است؛

بنا بر تصاویر ماهواره ای، در اکثر این نقاط (یعنی یک پنجم مساحت جنگل های برزیل)، جنگل زدایی صورت نگرفته است. اما بسیاری از سازمان های محیط زیستی که تجربه ای طولانی در منطقه آمازون دارند، معتقدند که تنها راه جلوگیری از تخریب جنگل ها، جلوگیری از کلیه فعالیت های جنگل زدایی است. تاکنون یک پنجم از جنگل آمازون (معادل مساحت کل کشور فرانسه) جنگل زدایی شده که بخش عمده آن در چهل سال گذشته صورت گرفته است.

برزیل در حال حاضر از جمله بزرگترین آلوده کنندگان محیط زیست به شمار می آید و جلوگیری از جنگل زدایی در این منطقه می تواند از شدت این وضعیت بکاهد و گونه های زیستی را نیز از انقراض نجات دهد. سازمان های غیردولتی بر این باورند که اقتصاد، کلید حل این مشکل است و باید شرایط به گونه ای باشد که حفاظت از درختان ارزش بیشتری از محصولی داشته باشد که جایگزین آنها می شود.

سازمان های غیر دولتی در تلاشند که مشوق های مالی دولت برزیل برای ساکنان مناطق جنگلی، که به طور سنتی فعالیت های آنها منجر به تخریب جنگل ها می شود (مانند دامداری و کشاورزی)، در مسیر خدمات محیط زیستی قرار داده شود.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا