روش های مورد نیاز نگهداری از نیلوفر رونده و نحوه کاشت این گیاه

به طور کلی گل نیلوفر یکی از گیاهان زیبا و فوق العاده جذاب می باشد که اغلب به عنوان یک گیاه رونده روی دیوار منازل مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به خاطر شرایط نگه داری راحتی که دارد محبوبیت زیادی در میان علاقمندان به گل و گیاه پیدا کرده است. با دستورالعمل نگهداری از نیلوفر رونده در ادامه این مطلب آشنا خواهید شد.

آشنایی با اصول نگهداری از نیلوفر رونده

بهتر است بدانید گل نیلوفر رونده که با نام علمی Ipomoea Tricolor نیز شناخته می شود یک گیاه چند ساله و بالارونده خواهد بود. این گیاه در طول سال گل های بسیار زیادی تولید می کند و مورد توجه افراد زیادی قرار می گیرد. این واریته از نیلوفر رونده گل هایی به رنگ آبی آسمانی به وجود می آورد که نمای بسیار زیبایی خواهند داشت.

چگونگی نگهداری نیلوفر رونده

برگ های نیلوفر قلبی شکل هستند و گل های آن نیز مشابه شیپور خواهند بود. این گیاه دارای رشد بسیار سریعی است به گونه ای که در طول یک سال کل حصار شما را می پوشاند. گل های نیلوفر رونده معمولا هنگام صبح باز می شوند و تلفیقی از رنگ های منحصر به فرد بنفش و صورتی و ترکیب هر دو که حالت ارغوانی داشته، خواهند بود که منظره بسیار جذابی را به باغچه و منزل شما می بخشد.

روش ها و دستورالعمل تکثیر گیاه

توجه داشته باشید که معمولا کاشت و تکثیر گیاه نیلوفر رونده از طریق دو روش کشت از طریق بذر و قلمه زنی ساقه انجام خواهد شد که در ادامه سعی داریم مراحل هر کدام از این روش ها را بیان نماییم.

کاشت بذر روش اصلی برای پرورش نیلوفر رونده محسوب می شود که برای انجام آن در ابتدا بایستی بذور را به مدت زمان ۲۴ ساعت درون دستمال خیس قرار دهید و سپس اقدام به کشت نمایید. از آنجایی که پوسته بذر ضخیم است بایستی بذر را خراش دهید و یا به مدت چندین ساعت درون آب خیس کنید تا کاملا نرم شود. انجام این کار نرخ جوانه زنی را افزایش داده و همچنین سرعت جوانه زنی را نیز بالا می برد.

چگونگی کاشت بذر نیلوفر رونده

معمولا توصیه می شود که بذر های این گیاه را در اوایل فصل بکارید و با قطر کمی از خاک حدود ۰.۶ سانتی متر بپوشانید. سپس آبیاری را انجام دهید. بهتر است جوانه های متراکم را از خاک بیرون بکشید به گونه ای که فاصله نهایی جوانه ها از یکدیگر تقریبا ۱۵ سانتی متر باشد.

با وجود اینکه جوانه های نیلوفر رونده تراکم را به میزان کم هم تحمل می کنند اما به شرایط اینکه نرده  یا حفاظ کافی در اطراف آن وجود داشته باشد تا ساقه ها بتوانند دور آن بپیچند و پخش شوند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد گل نیلوفر رونده این است که به سمت بالا حرکت و رشد می کند و در این حین به دور چیزهایی که بر سر راه رشدش است بپیچد. پس زمانی که ارتفاع گیاه درون گلدان به بیست سانتی رسید بایستی گیاه را از گلدان خارج نمایید و به محلی که دوست دارید انتقال دهید.

  • قلمه زنی ساقه:

توجه داشته باشید که روش قلمه زنی ساقه نیلوفر رونده معمولا در فصل تابستان خواهد شد که برای انجام آن بایستی ساقه ای را از گیاه مادری جدا نمایید و سپس در ترکیب مناسب و از پیش آماده شده کشت نمایید.

دستورالعمل قلمه زنی گیاه نیلوفر رونده

شرایط مورد نیاز برای نگهداری از نیلوفر رونده

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی خواهند داشت که شما بایستی آن را فراهم نمایید. به همین منظور در ادامه به بیان مهم ترین شرایط برای پرورش و نگهداری نیلوفر رونده پرداخته ایم.

اگر نیلوفر رونده در منزل تان دارید برای گلدهی بیشتر آن بایستی نور آفتاب کامل را برای گیاهتان محیا کنید. معمولا با کم شدن نور گیاه به مرور ضعیف شده و در نهایت گلدهی کمتری خواهد داشت. به صراحت می توان گفت که گیاه نیلوفر رونده برای رشد ایده آل نیاز به شش تا هشت ساعت نور مستقیم خواهد داشت که اگر این نور، نور صبحگاهی باشد عالی خواهد شد.

گیاه نیلوفر رونده برای اینکه رشد خوبی داشته باشد و شادابی خود را حفظ کند به رطوبت متوسطی نیاز خواهد داشت. البته این نکته را مورد توجه قرار دهید که نیلوفر رونده در مقابل خشکی گیاه نسبتا مقاومی است. اگر نیلوفر شما جوان و کوچک است بهتر است آبیاری ان را به هیچ وجه فراموش نکنید.

شرایط مورد نیاز برای مراقبت از گیاه

در آبیاری گیاهتان حتما سطح خاک را بررسی نمایید و اگر خاک تا عمق ۲ الی ۳ سانتی متر خشک بود سپس اقدام به آبیاری نمایید و بهتر است این کار را به صبح موکول نمایید.

با وجود اینکه گیاه نیلوفر رونده متعلق به نواحی گرمسیری است اما در طول فصل بهار و تابستان به خوبی رشد خواهد کرد. با این حال بهترین دما برای رشد بذر های نیلوفر ۱۸ درجه سانتی گراد خواهد بود. همچنین در مناطق گرمسیری بایستی گیاهتان را در مکانی کشت نمایید که هنگام عصر روی گیاه سایه باشد تا گلدهی گیاهتان بیشتر شود. از این نکته غافل نشوید که نیلوفر های رونده در صورت مراقبت غیر اصولی با اولین سرما و یخبندان از بین می روند.

یکی اصول مهم برای نگهداری نیلوفر رونده توجه به نوع خاک است. در واقع با وجود اینکه گیاه در هر نوع خاکی به خوبی رشد می کند اما حتما باید زهکس مناسبی داشته باشد. اگر خاک انتخابی برای گیاه سنگین است می توانید برای مناسب سازی زهکش از پیت ماس استفاده نمایید. همچنین بهترین ترکیب خاک برای این گیاه خاک باغچه یا خاک برگ خواهد بود.

اصول پرورش نیلوفر رونده

  • کنترل آفات و بیماری های گیاه:

به طور کلی مهم ترین و شایع ترین بیماری هایی که گیاه نیلوفر رونده شما را تهدید می کنند شامل کنه قرمز عنکبوتی، شته، معدنچی برگ و مگس سفید خواهد بود. با این حال نیلوفر را می توان جزو گیاهان مقاوم دانست که تنها در صورتی که شرایط آب و هوایی نامساعد باشد شاهد موارد فوق خواهید بود:

اگر گیاه نیلوفر بیش از حد نیاز در محیط سایه قرار بگیرد و آبیاری بیش از حد موجب خیس و مرطوب بودن برگ ها شود نتیجه آن بیماری های قارچی خواهد بود. در صورت مشاهده هر گونه بیماری قارچی می توانید از قارچ کش استفاده نمایید.

سایر بیماری های احتمالی نیز عبارت اند از زنگ که نوعی بیماری قارچی بوده و می تواند لکه های نارنجی و قهوه ای را در برگ ها به ویژه سطح زیرین برگ ها ایجاد نماید. سایر بیماری های لکه برگی که موجب بروز لکه هایی با مراکز زرد و کرم با بافتی خشکیده و مرده و حاشیه قهوه ای قرمز خواهند شد.

کنترل آفات و بیماری های نیلوفر رونده

همچنین در ادامه نیز پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با گیاهان بالا رونده و گیاهان مقاوم به سرما نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا