روش های موجود برای رفع فاصله بین دندان ها

فاصله بین دندان ها یکی از عواملی است که باعث می شود زیبایی دندان ها تحت تأثیر قرار گیرد؛ علت فاصله بین دندان ها چیست؟ آیا درمان خانگی جهت رفع این مشکل وجود دارد و از بین بردن فاصله بین دندان ها در خانه امکانپذیر است؟

آشنایی با راه های رفع فاصله بین دندان

راه حل های رفع فاصله بین دندان

یکی از راه حل های مؤثر و اصولی ترین روش جهت از بین بردن فاصله دندان ها ارتودنسی است. ما در این مقاله علت ها و عوامل و درمان فاصله بین دندان ها را به طور مفصل بررسی می کنیم.

به فضا و فاصله بین دو دندان دیاستما می گویند، این فاصله بیشتر در بین دو دندان جلو و بالا مشاهده می شود، اما به طور کلی امکان این است که در بین هر کدام از دندان های مجاور هم، فاصله زیاد و غیر طبیعی وجود داشته باشد.

بیشتر افرادی که به این مشکل دچار هستند با این قضیه مشکلی ندارند و به دنبال درمان و اصلاح آن نیستند. اما اگر شما بر این باور هستید که فاصله بین دندان ها زیبایی شما را کاهش می دهد، روش ها دندانپزشکی مختلفی وجود دارد که می توانید برای نابودی فاصله بین دندان هایتان از آن ها استفاده کنید.

دلایل فاصله بین دندان ها

علت فاصله بین دندان ها اعم از اینکه فاصله بین دندان نوزاد، فاصله بین کودکان، علت فاصله افتادن دندان های نیش و … باشد. نقطه عکس فاصله بین دندان ها، ازدحام دندان ها در دهان است. فاصله بین دندان های جلو  و دندان های بالا شایع ترن شکل فاصله است. دلایل فاصله بین دندان ها عبارتند از:

۱. فرنوم دندان ها

یکی از دلایل فاصله بین دندان ها، خصوصا علت فاصله بین دندان های پایین و بالا فرنوم می باشد. فرنوم یک بافت ضخیم و گوشتی در قسمت جلویی دهان است که روی لثه های بالا و پایین مشاهده می شود. فرنوم توانایی فاصله انداختن بین دندان ها و فاصله میان خط میانی دندان ها را دارد. در این هنگام بافت پیوندی میان دو دندان جلویی قرار گرفته و مانع از نزدیک شدن آن دو به یک دیگر می شود.

۲. علت فاصله بین دندان کودکان

فاصله افتادن بین دندان ها غالبا به صورت نامرتبی دندان ها در کودکی است که خود به خود اصلاح می شود. علت فاصله بین دندان کودکان و نوزادان قسمتی از روند ایجاد فاصله بین دندان های شیری است که به جای گرفتن دندان های بزرگتر و دائمی در آینده کمک می کند. ممکن است دلیل فاصله افتادن دندان در کودکان، زمانی که ۸ یا ۹ ساله هستند و دندان های شیری و دائمی در کنار هم قرار دارند دیده شود.

راحل برای نابودی فاصله میان دندان ها

نگران فاصله بین دندان نوزاد و کودکان خود نباشید؛ البته می توانید با یک دندانپزشک مشورت کنید، اما این فاصله بین دندان کودکان خود به خود اصلاح می شوند.

۳. عادات نامناسب

عادت هایی مانند مکیدن انگشت و زبان، فشار دادن زبان و … که امکان دارد از دلایل فاصله بین دندان های کودکان و نوزادان باشد. عادت های این چنینی اکثر اوقات دلیل فاصله افتادن بین دندان های پایین، جلو آمدن دندان ها و فاصله بین دندان های بالا هستند.

۴. عدم تطابق طول قوس با دندان ها

یکی از علل های مهم فاصله افتادن بین دندان ها چه در کودکان چه در بزرگسالان، بیشتر بودن طول قوس دندانی از تعداد دندان های موجود است. فاصله بین دندان ها در این حالت ممکن است به سبب افتادن دندان، کوچک بودن دندان ها، بزرگ بودن فک و یا کشیدن دندان که باعث رانده شدن دندان های مجاور می شود، باشد.

معرفی راهکار های رفع فاصله بین دندان

۵. وجود مشکلات در خط میانی دندان ها

فاصله میان دندان ها مشکلاتی نظیر کیست ها، تومور ها و یا تحت فشار قرار گرفتن دندان نهفته میان دو دندان و … است. هر کدام از اینها مانع نزدیک شدن دندان های پیشین در دو طرف خط میانی می شوند که منجر به فاصله افتادن میان دندان ها می شود.

بنابراین خلاصه علت های فاصله بین دندان به شرح زیر است:

 • فشار آوردن با زبان به پشت دندان جلویی
 • فاصله زمانی طولانی میان افتادن دندان های شیری و رشد دندان های دائمی
 • کوچک بودن دندان ها برای استخوان فک
 • عدم انطباق میان اندازه استخوان فک و اندازه دندان ها
 • بیماری های پریودنتال که یکی از مهم ترین علت های ایجاد فاصله بین دندان ها در بزرگسالان به شمار می آید.
 • عادت به مکیدن شست در دوران کودکی که باعث می‌شود دندان‌های جلویی به سمت جلو کشیده شود.

با چه روش هایی فاصله میان دندان ها را نابود کنیم

راهکارهای رفع فاصله بین دندان

مهمترین علت برای رفع فاصله بین دندان سلامت لثه ها است، باید عمل جویدن با دندان ها انجام شود نه با لثه ها. از طرفی، درمان فاصله میان دندان های جلو زیبایی صورت و صحبت فرد را بهتر می کند. حال می خواهیم به این موضوع پی ببریم که فاصله ی میان دندان ها را چگونه از بین ببریم.

 • کاشت دندان
 • ارتودنسی دندان فاصله دار
 • بستن فاصله دندان با کامپوزیت
 • لمینت دندان
 • دندان مصنوعی
 • روکش دندان
 • درمان خانگی فاصله بین دندان ها

ارتودنسی

یکی از راه های مؤثر در اکثر مواقع جهت رفع فاصله میان دندان، استفاده از ارتودنسی است؛ اما این دردناک ترین، تهاجمی ترین و گران ترین راه حل برای مرتب کردن دندان ها است. به هر حال گاهی اوقات چاره ای جز انجام این روش نیست. افرادی که از ارتودنسی برای نابودی فاصله میان دندان هایشان استفاده می کنند، بعد از گذشت ۶ ماه می توانند رفع فاصله بین دندان هایشان و به هم رسیدن دندان های فاصله دار خود را ببینند.

توضیح در مورد راهکار های رفع فاصله بین دندان

ارتودنسی به وسیله یک سری رابط های کشی باعث نزدیک شدن دندان های فاصله دار به یکدیگر می شود؛ به مدت ۶ ماه فاصله میان دندان ها به طور کامل از بین می رود و بهبودی چشمگیری در زیبای فرد و لبخندش حاصل می شود. نحوه عملکرد ارتودنسی از طریق وارد کردن فشار مداوم در یک مدت زمان نسبتا طولانی بر روی دندان ها و جا به جا کردن آرام و تدریجی آنها در یک جهت خاص می باشد. همزمان با جابه جا شدن دندان ها، شکل استخوان هم به دلیل فشار آمدن تغییر می کند.

مدل های جدید بریس ها که به آنها مینی بریس گفته می شود، سایز کوچکتری نسبت به بریس های قدیمی دارند و از آن ها برای درمان ناهنجاری های که شدت کمتری دارند، استفاده می کنند. ارتودنسی بیشتر زمانی استفاده می شود که استخوان های فک و دهان دچار ناهنجاری های شدید بوده و به ردیف کردن احتیاج داشته باشند؛ ارتودنسی تا چند سال پیش تنها راهکار درمانی برای رفع فاصله بین دندان ها بود اما اکنون به عنوان آخرین راهکار درمانی استفاده می شود.

با اینکه ارتودنسی، دردناک ترین و گران ترین روش برای درمان فاصله بین دندان ها محسوب می شود، اما امروزه این راه حل پیشرفت زیادی کرده است که با تحمل درد کمتر و مشکلات کمتر که از نظر زیبایی به وجود می آمد، می توان از این راه حل بهره برد.

روش های گوناگون جهت نابودی فاصله میان دندان ها

با این وجود قبل از آنکه از ارتودنسی استفاده کنید، در مورد گزینه های دیگر که وجود دارد و ممکن است برای شما مناسب تر باشد، با دندانپزشک خود مشورت کنید. بعد از آنکه دوره استفاده از ارتودنسی به اتمام رسید، غالبا باید از وسایل دیگری به نام نگهدارنده ارتودنسی جهت حفظ دندان ها در وضعیت اصلاح شده استفاده کرد تا زمانی که دهان به طور کامل به نبود ارتودنسی عادت کند.

با این وجود امروزه استفاده از ارتودنسی به جهت ردیف کردن تدریجی دندان ها از ابتدای رشدشان، روز به روز بیشتر شده است. مدل های مختلفی از نگهدارنده ها وجود دارد که هزینه هر کدام با دیگری تفاوت دارد، اما نتیجه به دست آمده از هرکدام با مدل های دیگر یکسان است.

استفاده از هر نوع نگهدارنده باید حتما تحت نظر دندانپزشک باشد و در طول دوره درمان باید مراجعات متعددی به دندانپزشک داشته باشید. علاوه بر این بریس های ارتودنسی و نگهدارنده ها به مراقبت فراوان نیاز دارند تا از بیماری هایی که امکان دارد دندان ها و لثه به آن دچار شوند، جلوگیری کند.

کامپوزیت

برای فاصله هایی که کمی بزرگ هستند و یا فردی بخواهد مشکل فاصله دندان های خود را سریع تر برطرف کند، توصیه می شود از کامپوزیت دندان استفاده شود. کامپوزیت یک نوع رزین مخصوص و همرنگ دندان است که بر روی دندان گذاشته می شود و با استفاده از یک نور مخصوص، محکم می شود، بدین صورت رزین محکم به دندان می چسبد.

لمینت یکی از راهکار های رفع فاصله بین دندان

از کامپوزیت ها برای بازسازی بخش های شکسته و از دست رفته دندان ها و اصلاح دندان از نظر زیبایی ظاهری استفاده می شود. بعد از چند ساعت بعد از چسباندن کامپوزیت ها، دندان ها شکل و ظاهر طبیعی خود را به دست می آورند. غالبا این عمل زمانی انجام می شود که دندانی شکسته است یا قسمتی از آن افتاده باشد؛ اما امروزه برای نابودی فاصله بین دندان ها عملی رایج شده است.

کامپوزیت ها یکی از ارزان ترین عمل هایی است که دندان پزشکان انجام می دهند، توجه داشته باشید پیش از عمل در مورد هزینه های این عمل در محل اقامت خود، اطلاعاتی که لازم است را به دست آورید. در صورتی که این عمل قسمتی از یک درمان پزشکی نباشد و هزینه آن تحت پوشش بیمه نباشد، باید هزینه آن را خودتان به عهده بگیرید.

گر چه موادی که در ساخت کامپوزیت دندان به کار گرفته می شود تا حدودی در برابر لکه مقاوم هستند، اما با این حال مقاومتش مانند مقاومت مینای اصلی دندان نیست. علاوه مواد کامپوزیت در برابر سایر روش های پزشکی از نظر استحکام و مقاومت در حد پایین تری قرار دارد. حتی با این وجود، کامپوزیت ها می توانند باعث ترک خوردن یا شکسته شدن قسمت های سالم دندان نیز بشوند.

دندان مصنوعی راهی برای از بین بردن فاصله دندان ها

کاشت دندان

ایمپلنت ها جایگزین مناسبی برای دندان های دائمی هستند، این دندان ها را می توان به صورت ثابت یا برداشته شدن طراحی کرد و شکل این دندان ها کاملا شبیه دندان های طبیعی شماست. اگر فاصله دندان های شما به اندازه یک دندان کامل باشد، کاشت دندان می تواند یک راهکار جهت از بین بردن این فاصله دندان باشد. در این روش یک مینای مصنوعی دندان از طریق جراحی در محل فاصله بین دندان ها کاشته می شود.

گاهی اوقات دندان جدید به دندان های کناری چسبانده می شود. کاشت دندان یک عمل دندانپزشکی در سطح بالا می باشد که فقط باید توسط دندان پزشکان حرفه ای که آموزش و تخصص لازم را در این زمینه دارند، انجام شود. البته عمل کاشت دندان گرانترین راهکار جهت از بین بردن فاصله بین دندان ها باشد.

اکثر بیمه های درمانی هزینه کاشت دندان را به جزء در مواردی که با یک مشکل پزشکی در ارتباط باشد، پوشش نمی دهند. اما با این حال بهترین و ماندگارترین روش برای حل این مشکل است.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا