روش های درمان واریس را بهتر بشناسید

به گشاد شدن سیاه رگ ها واریس گفته می‌شود که بیشتر افراد با بیماری واریس آشنا هستند، در آمریکا حدود ۴۰ میلیون نفر دچار این بیماری هستند که غالبا فکر می کنند زنان فقط به این بیماری دچار می شوند در صورتی که امروزه این بیماری بسیاری از مردان را هم درگیر خود کرده که به همین دلیل به دنبال درمان واریس می گردند. واریس، یکی شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰٪ جمعیت را درگیر کرده. که بیشترین آمار ابتلا به این بیماری در زنان  ۴۰ الی ۵۰ ساله گزارش شده است. علائم درمان و پیشگیری بیماری واریس

علت و درمان واریس

زمانی که رگ ها خون را به تمام بدن پمپاژ می کنند و سیاهرگ ها خون را دوباره به قلب می رسانند اما در برخی مواقع شریان ها کار خود را به خوبی انجام نمی دهند که به صورت بسته نشدن دریچه های یک طرفه سیاهرگ اتفاق می افتد و باعث می شود خون درون رگ جمع شود این جمع شدگی خون در رگ باعث می شود که رگ متورم شود و ظاهری بسیار زشت را ایجاد کند که به رنگ آبی و بنفش تیره در می آید  همانطور که گفتیم این اتفاق بیشتر در ران ها و پاها اتفاق می افتد.

از عواملی که منجر به بروز بیماری واریس می شود : نداشتن تحرک کافی ، ایستادن های طولانی، بالا رفتن سن،وزن زیاد و مصرف غذاهای چرب از عوامل بسیار موثر برای ایجاد واریس هستند.

در کل شکل ظاهری این رگ ها بسیار ناپسند است که باعث آزار فرد می شود، در برخی مواقع علاوه بر بد شکل بودن ظاهرشان باعث ایجاد درد می شوند که با راه رفتن های طولانی مدت باعث ایجاد زخم در روی پوست می شوند .

علت بیماری واریس و راه های درمان

هیچ راه حلی برای  اینکه از به وجود آمدن سیاه رگ ها جلوگیری کنیم  وجود ندارد  اما می توان با انجام برخی از راه کار ها  کمکی به از بین رفتن این مشکل کنیم.

کار های زیادی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری واریس وجود دارد که بهترین روش برای جلوگیری از بروز واریس، داشتن یک سبک زندگی فعال و انجام تمرینات پا همچون پریدن و پیاده روی می‌تواند به گردش جریان خون کمک کند. همچنین باید از ایستادن‌های طولانی مدت اجتناب کنید. هر جایی که ممکن بود بنشینید و پای خود را دراز کنید تا فشار موجود بر روی سیاهرگ‌ها کمتر شود. باید از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند صرف نظر کنید چراکه باعث می شود فشار زیادی به پا ها وارد شود در اصل هر چقدر کفش پاشنه کمتری داشته باشد فشار کمتری به ماهیچه ها وارد می شود که با رعایت این نکات ساده از بروز این بیماری جلو گیری کنید.

روشهای بهبود واریس

برای درمان قطعی واریس اولین کاری که باید انجام دهید مراجعه به یک پزشک متخصص است.و بعد از آن هر چیزی که بتواند در بهبود جریان خون تاثیری داشته باشد ب کمک فراوانی به درمان این مشکل می کند .

جوراب‌های مخصوص واریس: امروزه برای درمان واریس پا جوراب های را طراحی کرده اند که پوشیدن آن ها  باعث می شود تا خون به طرف بالا حرکت کند که همین امر  باعث می شود تا گردش خون در پاها بیشتر شود. استفاده  کردن از جوراب های واریس باعث می شود درد های  ناشی از تورم و سفتی را تسکین یابد. استفاده از جوراب های واریس کمکی چندان به از بین رفتن واریس نخواهد کرد و فقط به عنوان پیشگیری کننده و کاهش درد می توان از این جوراب استفاده کرد.

استفاده از جوراب های مخصوص برای درمان واریس

روغن زیتون برای بهبود واریس:  ماساژ روغن زیتون در نواحی واریسی یکی از بهترین راه حل ها  برای گردش خون و کاهش درد تورم و رگ های واریسی است، که برای نتیجه دادن بهتر باید روغن زیتون را کمی گرم کنید و سپس در جایی که رگ های واریسی قرار دارند ماساژ دهید که با انجام روزانه این کار به مدت چند ماه می تونید نتایج تاثیر گذاری را مشاهده کنید.

درمان واریس با استفاده از روغن زیتون

ماساژ ملایم: مشکل در جریان خون در یک ناحیه معمولا به صورت واریس ظاهر می شود که ظاهری بسیار ناپسند را به وجود می آورد. ماساژ یکی از بهترین راه حل ها به شمار می رود. شما باید ماساژ را به گونه ای انجام دهید که حرکات به صورت ضربه ای به سمت بالا باشد این  به بهبود گردش خون کمک می کنند. بعد از اینکه پاهای خود را ماساژ دادید پاهایتان را به دیوار تکه داده جوری که پاهایتان بالاتر از سطح بدن قرار بگیرد.

مالش ملایم برای درمان واریس

 سرکه سیب: یکی دیگر از گزینه های موثر در درمان واریس استفاده موضعی از سرکه سیب است . که باید سرکه سیب را به طور مستقیم روی محل بمالید و سپس  به آرامی ماساژ دهید این روش را باید به مدت ۲ الی ۴ ماه قبل از اینکه بخوابید انجام دهید و با گذشت زمان و استفاده مداوم تاثیر آن را خواهید دید.

استفاده از سرکه سیب برای درمان واریس

وناسیل: امروزه راه های تاثیر گذار فراوانی برای بهبود و از بین بردن واریس وجود دارد. وناسیل چسبی است مخصوص برای از درمان واریس است این چسب باعث می شود بسته شدن رگ‌های آسیب دیده می‌شود. استفاده  مداوم از این چسب باعث نابودی رگ‌های واریسی شود.

روش های درمان واریس

اسکلروتراپی:  یکی از  روش های اثر بخش در بهبود واریس اسکلروتراپی است  که در این روش یک ماده شیمیایی به رگ های ورم کرده واریسی کوچک و متوسط تزریق می شود این تزریق در هر رگ ممکن است بیش از یک بار صورت گیرد که باعث سوختن آنها می شود  که با گذشت زمان کم کم محو خواهند شد.

ورزش برای بهبود واریس

یکی از درمانهای سنتی دیگر برای رفع واریس، ورزش است، البته افرادی که رگ های واریسی دارند، نمی توانند از طریق ورزش آن را رفع کنند اما می توانند از این طریق برخی عوارض ناشی از آن را کاهش دهند، ضمن اینکه احتمال پیشرفت بیماری نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

پیاده روی :

یکی از ساده ترین ورزشها برای این منظور می باشد که برای انجام آن نیاز به وسیله خاصی نیست، ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پیاده روی روزانه تاثیر زیادی بر سلامت افراد خواهد داشت، در هنگام راه رفتن، ماهیچه ها موجب افزایش فشار در رگ ها پا شده و جریان خون را بهبود می بخشند.

بهبود واریس

دوچرخه سواری :

دوچرخه سواری یا استفاده از دوچرخه ثابت در باشگاه روش دیگری برای این منظور می باشد، همچنین در صورت دسترس نبودن آنها، می توانید دراز بکشید و پاهایتان را به صورت فرضی پدال بزنید، انجام این کار موجب انقباض عضلات در پا می شود، به این صورت با تحت فشار قرار گرفتن رگ های پا، خون به بخش های پایینی پا بر نخواهد گشت.

شنا کردن :

روش دیگری که در طب سنتی برای بهبود واریس انجام می گیرد، ورزش شنا است، چون به هنگام شنا کردن، حرکت پاها علاوه بر اینکه بدنتان را به سمت جلو هل می دهد، با منقبض شدن عضله ها، از بازگشت خون نیز جلوگیری می شود.

زمانی که شنا می کنید، گاهی مواقع پاها بالاتر از سطح قلب قرار می گیرد و انجام این کار موجب افزایش جریان خون در رگ های پا می شود. بهترین راهکار برای این منظور روش ۳۰ ثانیه شنا کردن و ۳۰ ثانیه استراحت است.

رفع واریس

رول مچ پا :

در صورتی که مجبور به طولانی نشستن هستید، می توانید با انجام تمریناتی نگرانی که بابت این موضوع را کاهش داده و به گردش خون خود کمک کنید، حال پاشنه های خود را روی زمین نگهدارید، اما دیگر قسمت های پای خود را بلند کرده و بعد پاهایتان را حدود ۱۵ ثانیه در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، سپس استراحت کنید و یک دور دیگر این حرکت را انجام دهید.

در صورت تمایل می توانید برای فرا گرفتن نحوه درمان واریس پا با ورزش کلیک نمایید. به یاد داشته باشید که این بیماری نباید کم اهمیت جلوه داده شود. بهتر است قبل از هر اقدام خودسرانه ای، با پزشک خود مشورت نمایید.

منبع : آرگا

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا