روشهای پیشگیری از پوسیدگی دندان

روشهای پیشگیری از پوسیدگی دندان 

1- آيا در كرم خوردگيهاي دندان قند و شيريني ها واقعا گناهكارند ؟

بايد در نظر گرفت محيط قليايي كه توسط ترشح بزاق در دهان ايجاد مي شود و حاوي مقدار زيادي املاح لازم است خود حافظ خوبي براي جلوگيري از كرم خوردگي است و بهترين دليل اين مطلب اينست كه دندانهاي ثناياي پائين كه تقريبا هميشه آلوده به بزاق است در دوران زندگي كمتر به كرم خوردگي مبتلا مي شود و در دنباله بيماريهائي كه مدت مديدي دهان خشك بوده و ترشح بزاق نقصان يافته است كرم خوردگي دندان به تدريج ظاهر مي شود .

علاوه بر اين تا متابوليسم اعضاي داخلي بدن بخوبي برقرار است و مواد آهكي و ويتامين باندازه كافي وارد بدن مي شود و جذب مي گردد دندانها نيز سالم و بي عيب هستند ولي در طي دوران زندگي گاهي بعلل عصبانيت هاي مختلف يا كسر مواد معدني و يا عدم جذب كافي آنها ساختمان اصلي دندانها خلل مي يابد و در اينحال اولين نقطه ناراحت و كسر مواد در داخل مغز دندان رو به پيدايش مي گذارد و مسلما در اين حال بدن در ترميم ضايعات داخلي دندان بكوشد و تا حدي نيز موفق مي شود ولي بتدريج اين نظم بهم مي خورد و اختلال عمومي از يك طرف و ايجاد محيط اسيد در دهان از طرف ديگر به كرم خوردگي دندانها كمك مي كند .

مصرف شيريني و قند و بخصوص قندهاي مخصوص مثل لاكتوز و فروكتوز كه در انجير و انگور موجودند مراحل اوليه بدن سعي مي كند كه با ازدياد ترشح بزاق خاصيت اسيدي آنها را از بين ببرد و قليائيت مخصوص را كه حافظ دندانهاست برقرار سازد ولي بتدريج از عهده انجام اين عمل باز مي ماند و محيط اسيد دهان سبب ايجاد زمينه مناسب براي كرم خوردگي مي شود .

بايد دانست در بين شيريني ها ، شيريني معمولي و شكلات از همه مقصرترند و بيش از همه سبب ايجاد محيط اسيد در دهان و ايجاد آزار مخصوص ميشوند . در صورتيكه ساير شيريني ها مثل قند و اسيد ميوه ها لااقل سبب تحريك مخاط دهان و ترشح مقدار بيشتري بزاق مي شود كه بتدريج محيط را دوباره قليائي مي سازد .

2- كرم خوردگي در چه سني بيشتر است ؟

به تجربه ثابت شده كه كرم خوردگي دندان بين 10-6 سالگي و دوران كودكي و 35-25 سالگي در دوران بلوغ فراوانتر است چه در دوران كودكي خواه بعلت نقص بعضي املاح بدن و خواه بعلت عدم جذب كافي آنها و يا بعلت عدم مراقبت كودكان در شست و شو وتميز نگاهداشتن دندانها نخستين روزنه كرم خوردگي روي دندانها باز ميشود در صورتيكه در سنين بلوغ خواه بعلت شدت و سرعت رشد بدن و خواه بعلت متابوليسم كافي املاح مختلف و تغذيه مناسب كرم خوردگي كمتر است .

در سنين 35-25 سالگي كه اغلب جوانان گرفتار ناراحتي هاي فكري و غمهاي گوناگون باز هم زمينه كرم خوردگي موجود است در صورتيكه پس از 25 سالگي بتدريج موضوع استرس و گرفتاريهاي رواني و فكري بتدريج حل ميشود و زمينه مخصوص كرم خوردگي نيز يا بكلي از بين ميرود و يا بحداقل نقصان مي يابد بقسمي كه پس از پنجاه سالگي كمتر دنداني است كه براي اولين بار دچار كرم خوردگي شود .

3- چگونه دندانها را تميز و محافظت كنيم ؟

شست و شوي دندان همه روزه دوبار يعني صبح وشب پس از غذا براي جلوگيري از رسوب مواد غذائي و ايجاد فرمانتاسيون در پايه دندانها بنحو احسن از بروز زمينه كرم خوردگي دندانها جلوگيري مي كند شست وشو بايد با مسواك خشك و محكمي صورت گيرد كه علاوه بر ماساژ لثه ها بتواند مواد غذائي را از لاي دندانها خارج كرده و روي اين اصل لااقل سه ماه يكبار بايد مسواك راعوض كرد ، براي انتخاب داروي شست و شو احتياج بدقت زياد نيست و فقط مصرف يك خمير يا گرد قليائي كافي است ، خمير دنداني كه كلروفيل دارد از رشد باسيل هاي مخصوص دهان كه سبب ايجاد فرمانتاسيون ميشود جلوگيري مي كند مضمضه اب نمك و ساير محصولات قليائي نيز به ايجاد محيط مناسب براي رشد باسيلها كمك مي كند و روي اين اصل مصرف آنها بد نيست .

بچه ها را بايد عادت داد كه از شش سالگي به بعد خود به شست وشو و مسواك كردن دندانها پردازند تا بتدريج عادت كنند و در بزرگي نيز آنرا بخوبي انجام دهند .

برساژ بايد طبق قانون مخصوص انجام گيرد معمولا براي دندانهاي جلوئي و كنار عمودي از پائين به بالا در رديف پائين و از بالا به پائين در رديف بالا بايد باشد تاج دندانها را نيز بايد بخوبي بروس كشيد واگر از لثه بعضي از آنها خون مي آيد بهيچوجه نترسيد چه پس از مدتي تميز كردن و بورس كشيدن بتدريج رو به بهبودي ميرود .

غصه و غم و ناراحتي هاي فكري و رواني چنانچه ذكر شد روي لثه دندانها و بهداشت دهان اثرات شايان دارد وآنها كه همه روزه بعلت داشتن اشتغالات زياد  عصبانيت هاي مختلف گرفتار عوارض عصبي هستند مسلما دندان هايشان زودتر خراب وفاسد ميشود و در هر حال هر شش ماه يكبار براي معاينه كامل و دقت در ترميم دندانها بايد به پزشك دندان مراجعه كرد تا كرم خوردگي هاي جزئي وكوچك را زود تشخيص دهد و برطرف سازد و دستور بهداشت كامل و كافي براي محافظت دندانها بدهد .

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا