روشهای طلایی برای بخار نگرفتن عینک هنگام ماسک زدن

این روزها مدام به شهروندان توصیه می‌شود که هنگام حضور در اماکن عمومی از ماسک استفاده کنند.
این روزها مدام به شهروندان توصیه می‌شود که هنگام حضور در اماکن عمومی از ماسک استفاده کنند. اما یکی از مشکلات مهمی که افراد عینکی هنگام ماسک زدن با آن مواجه اند بخار گرفتن شیشه عینک است. به همین دلیل توصیه‌هایی برای این افراد در نظر گرفته شده تا بتوانند این مشکل را حل کنند و موقع ماسک زدن دیدشان مختل نشود.

گام اول: قبل از این که ماسک بزنید عینک خود را با آب صابون بشویید.

گام دوم: آب‌های اضافی را خوب بتکانید.

گام سوم: بگذارید عینک در هوای طبیعی خشک شود یا لنز را با دستمالی نرم خشک کنید.

گام چهارم: دوباره از عینک استفاده کنید.

آب صابون موجب ایجاد لایه‌ای نازک از «سورفکتانت» یا مواد فعال سطحی می‌شود و در نتیجه به کاهش تنش روی سطح لنز می‌انجامد و باعث می‌شود مولکول‌های آب به طور یکنواخت پخش و به لایه‌ای شفاف تبدیل شود.

البته این روش ممکن است به اندازه کافی برای همه لنزها جواب ندهد بنابراین توصیه‌های دیگری هم وجود دارد. یکی از مهم‌ترین نکات هنگام ماسک زدن این است که ماسک را طوری بزنید که کاملا روی صورت بنشیند و منفذی باقی نماند. برای این کار بند‌های ماسک را به شکل ضربدری گره بزنید. یعنی بند پایینی را بالای گوش و بند بالایی را پایین گوش ببندید. چنین رویکردی، باعث می‌شود که ماسک صورت محکم بر روی بینی و دور حدقه چشم مهر و موم و در نتیجه مانع تهویه هوا از بالای ماسک شود. این کار در عین حال باعث ایجاد دو تهویه جانبی برای خارج شدن بازدم هوا از کنار ماسک می‌شود.

همچنین باید بدانیم که لنز پلی کربنات برای شیشه عینک در چنین شرایطی بهتر عمل می‌کند. لنز «پلی کربنات» سریع‌تر از لنز «سی آر۳۹» بخار زدایی می شود و همچنین لنز سی آر ۳۹ به نوبه خود سریع‌تر از لنز شیشه‌ای. این نشان می‌دهد که در چنین شرایطی باید از لنزهای عینک پلی کربنات استفاده کرد تا تاثیرات مضر مه آلود شدن عینک‌ها به حداقل برسد.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا