اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

رفع رطوبت کمد دیواری و بوی نم آن با ۶ ترفند خانگی

به علل مختلفی از جمله نوساز بودن ساختمان، نشت لوله‌های آب و… ممکن است رطوبت به کمد دیوار راه پیدا کند. برای رفع رطوبت کمد دیواری و بوی نم آن می‌توان از روش‌هایی از جمله استفاده از برنج، زغال، جوش شیرین و… استفاده کرد.

وجود رطوبت در بخش‌های مختلف خانه می‌تواند موجب آسیب رسیدن به سازه اصلی و همچنین ایجاد بوی بد در منزل شود، اما وجود این مشکل در کمد دیواری علاوه بر پیامدهای ذکر شده، باعث بوی بد لباس و سایر وسایل موجود در کمد دیواری نیز می‌شود. بنابراین هرچه زودتر باید علت آن را بیابیم و رفع کنیم. پس از رفع علت این مشکل باید رطوبت و بوی آن را نیز از بین ببریم تا به وسایل داخل کمد آسیبی نرسد. خوشبختانه راهکارهای ساده‌ای برای این منظور وجود دارد. در این مطلب به معرفی ترفندهای رفع رطوبت کمد دیواری و بوی نم حاصل از آن می‌پردازیم.

در این مطلب می‌خوانید:

رفع رطوبت کمد دیواری
رفع بوی نم داخل کمد دیواری
روش‌های رفع رطوبت کمد دیواری
در ساختمان‌های نوساز به علت خشک نشدن گچ ساختمان ممکن است کمدها دچار نم و رطوبت شود، اما در ساختمان‌های قدیمی‌تر دلایل متعددی مانند نشت لوله‌ها، خرابی عایق بیرونی و … می‌توانند باعث ایجاد این مشکل شوند.

از گذشته برای از بین بردن نم رطوبت کمدها یا حتی کابینت‌های آشپزخانه روش‌هایی وجود داشته که بسیار کارآمد بوده و شما هم می‌توانید از آن‌ها برای از بین بردن نم و بوی بد ناشی از آن استفاده کنید.

۱. استفاده از برنج
از گذشته تا به حال برای رفع رطوبت کمد دیواری از برنج استفاده می‌شد. برنج همچنین توانایی از بین بردن بوی بد رطوبت و کپک داخل کمد را نیز دارد. برای این‌کار شما باید مقداری برنج را درون کیسه‌ای بریزید و در گوشه کابینت یا کمد خود قرار دهید، البته می‌توانید برنج را در بشقاب هم بریزد و برای این کار استفاده کنید. با این‌کار به علاوه بوی بد کمد بوی لباس‌ها نیز گرفته می‌شود.

۲. استفاده از دانه‌های قهوه
برای از بین بردن نم و رطوبت کمد دیواری می‌توانید از مقداری دانه قهوه به صورت تازه استفاده کنید. دانه‌های قهوه قدرت بالایی در جذب و از بین بردن نم دارند. برای این کار باید دانه‌های قهوه را در کیسه یا به صورت آزاد در کمد قرار دهید تا شر نم و رطوبت موجود در کمد خلاص شوید. با این کار شما هم رطوبت را از بین می‌برید هم بوی بد آن از بین می‌رود.

۳. رفع نم و رطوبت با زغال
زغال یکی از بهترین از بین برنده‌های نم و رطوبت است. برای مقابله با نم و رطوبت کمد دیواری مقداری زغال اکتیو را درون کیسه‌ای قرار دهید و آن را درون کمد بگذارید. زغال فعال با قابلیت جذب آلودگی‌های محیط می‌تواند نم و بوی حاصله از آن را از بین ببرد. عملکرد زغال با جریان داشتن هوا به خوبی انجام می‌شود، پس بهتر است درب کمد را به مقدار کمی باز بگذارید تا هوا گردش داشته باشد.

روش های از بین بردن بوی نم داخل کمد دیواری
برای از بین بردن بوی بد نم و رطوبت راه‌های ساده‌ای وجود دارند که در ادامه به موثرترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. از بین بردن بوی نم کمد دیوار با وانیل
وانیل یکی از چاشنی‌های غذایی است که به طور معمول در خانه‌های ما یافت می‌شود. شما برای از بین بردن بوی بد نم باید مدتی درب کمد را باز بگذارید و پس از آن برای خوشبو کردن کمد و از بین بردن بوی بد رطوبت از مقداری وانیل استفاده کنید.

۲. استفاده از جوش شیرین
شاید زیاد شنیده باشید که جوش شیرین را نباید در غذا استفاده کرد، اما برای از بین بردن بوی نم کمد یا کابینت می‌توانید از آن استفاده کنید. برای استفاده از جوش شیرین به منظور از بین بردن بوی نم باید آن را درون کیسه کوچکی بریزید یا درون بشقاب ریخته و در کمد قرار دهید.

۳. رفع بوی نم و رطوبت با سرکه
برای از بین بردن بوی نم و رطوبت از کمد یا کشوی وسایل باید آن‌ها را خالی کنید و با استفاده از یک دستمال آغشته شده به سرکه، کمد یا کشوی مورد نظر را دستمال بکشید و اجازه دهید که به مدت یک روز در کمد باز باشد. راه دیگر استفاده از سرکه برای از بین بردن بوی نم کمد این است که یک ظرف سرکه را به مدت یک روز در کمد قرار دهید و پس از آن درب کمد را باز بگذارید تا هوای آن عوض شود. هرچند که سرکه خود بوی خوبی ندارد، اما می‌تواند بوی بد نم و رطوبت را از بین ببرد.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *