راهکارهای رفع قوز شست پا و دلایل بروز این عارضه

به طور کلی قوز شست پا یک برآمدگی استخوانی است که در مفصل انگشت بزرگ پا ایجاد می شود و معمولا زمانی رخ می دهد که برخی از استخوان های قسمت جلویی پا از جای خود خارج می شوند و اغلب رفع آن نیز با کمی زحمت همراه خواهد بود.

آشنایی با نحوه رفع قوز شست پا

بهتر است بدانید قوز شست پا که بدان برجستگی کنار پا نیز گفته می شود در واقع نشان دهنده تغییرات مهمی در قالب استخوانی قسمت جلویی پاها خواهد بود. قوز شست پا امروزه عناوین مختلفی از جمله هالوکس والگوس، بونیون و انحراف شست پا نیز شناخته می شود.

چگونگی رفع قوز شست پا

در واقع قوز شست پا معمولا موجب نمی شود تا شست پا به سمت انگشت دوم پا متمایل گردد. این اختلال اغلب پیشرونده بوده و به مرور زمان و به کندی بدتر خواهد شد. در واقع هالوکس والگوس تغییری در ساختار آناتومیکی پا را بازتاب می دهد که خوددرمانی های آن شامل استفاده از پد های انحراف شست و کفش خانگی خواهند بود.

علت های اصلی ایجاد قوز در شست پا

توجه داشته باشید که بونیون در واقع یک بیماری در ناحیه پا محسوب می شود که اغلب توسط عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، افزایش وزن، کاهش سطح فعالیت و پوشیدن کفش نامناسب ایجاد خواهد شد. همچنین علل کمتر شایع نیز شامل ترومای مفصل شامل رگ به رگ شدن، شکستگی و آسیب های عصبی، اختلالات عصبی عضلانی و اختلاف در طول اندام های تحتانی خواهد بود.

بر اساس مطالعات انجام شده این ناهنجاری ها در زنان ده برابر بیشتر مردان رخ می دهد که در درجه اول به دلیل پوشیدن کفش های پاشنه بلند یا تنگ برای زمان های طولانی است. همچنین ایجاد استرس بر روی پا نیز می تواند موجب ایجاد قوز در شست پاها شود.

علل ایجاد قوز در شست پا

نشانه های ایجاد برجستگی شست پا

 • در ادامه سعی کرده ایم تا شایع ترین و آشکار ترین نشانه های ایجاد در شست پاها را شرح دهیم:
 • اختلال ساختاری پا مانند صافی کف پا
 • کفش نامناسب مانند کفش سخت، پنجه باریک و یا پاشنه بلند
 • تورم در مفاصل انگشتان پا
 • شایع تر بودن در میان خانم ها نسبت به آقایان
 • درد در ناحیه سطح انگشتان پا
 • ناراحتی یا احساس درد در هنگام پیاده روی

راهکارهای رفع قوز شست پا

با وجود اینکه روند درمان قوز شست پا سخت بوده و به کندی پیش می رود اما در ادامه سعی کرده ایم تا بهترین و کاربردی ترین راهکار ها برای رفع قوز شست پاها را شرح دهیم.

نشانه های قوز شست پا

 • کفش هایتان را عوض کنید:

به طور کلی به راحتی می توان با تغییر نوع کفش درد های ناشی از بونیون را کاهش داد. زیرا پوشیدن کفش هایی که برای پا و انگشتان پا فضای حرکتی کافی را فراهم می آورد ساده ترین راه برای جلوگیری از این عارضه و ناهنجاری ها خواهد بود و می توان به مرور زمان بونیون را درمان نمود.

در واقع فراهم نمودن فضای کافی برای انگشتان پا مانع از فشرده شدن انگشتان بزرگ پا  می شود که در نهایت به علت این فشار به سمت انگشتان کوچکتر پا منحرف خواهد شد. برای اینکه یک کفش ایده آل داشته باشید باید نکاتی را مورد توجه قرار دهید:

 • سایز کفش در هر مارکی متفاوت بوده و بنابراین حتما کفش را با توجه به نحوه قرار گرفتن پاها در آن قضاوت گنید تا اندازه آن روی همان کفش مشخص گردد.
 • کفش را پیدا کنید که مشابه به شکل کف پای شما باشد.
 • حتما در طول هر فعالیتی صحیح بایستید.
 • به طور مرتب پاهایتان را اندازه بگیرید زیرا اندازه پاها هر چه فرد پیرتر شود تغییر می کند.
 • برای اطمینان از احساس راحتی در کفش اندکی با آن قدم بزنید.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام انگشتان پا کشیده و در حالت طبیعی درون کفش قرار دارند و همچنین فضای کافی برای بلندترین انگشتان پا وجود داشته باشد.

چگونگی از بین بردن برجستگی شست پا

 • از کفی استفاده کنید:

معمولا پدهای بونیون که از جنس سیلیکون ساخته شده اند می توانند در ناحیه ای که بر روی بونیون فشار می آورد استفاده شوند و درد آن را تا حد زیادی تسکین داده و از بروز ناهنجاری بیشتر جلوگیری کنند. چنانچه پس از این نیز ناراحتی تان ادامه یافت حتما به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید که بتواند یک کفی سفارشی ارائه دهد.

معمولا متخصص از تراز صحیح کف پا اطمینان حاصل می کند و باعث کاهش فشار بر روی بونیون می شود که بسیاری تاثیرگذار خواهد بود.

 • به قوز پا ضربه بزنید:

گاهی اوقات ضربه زدن به بونیون می تواند موجب رفع افزایش فشار بر روی مفصل ملتهب شد. به همین ترتیب ضربه زدن به اطمینان از تراز بودن پای شما نیز کمک شایانی خواهد کرد. برای نشان دادن مفید ترین و مناسب ترین تکنیک ضربه زدن بهتر است از پزشک حرفه ای فیزیوتراپ کمک بگیرید.

 • از داروهای ضد التهاب استفاده نمایید:

توجه داشته باشید که داروهای بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن می توانند به کاهش التهاب و درد بونیون کمک شایانی بکنند.

استفاده از دارو برای درمان برجستگی شست پا

 • از حرارت و سرما درمانی استفاده کنید:

استفاده مداوم از کمپرس یخ و همچنین حرارت بر روی قوز شست پا می تواند موجب تسکین درد موقف ناشی از بونیون شود. همچنین به کاهش هر گونه تورم و یا بورسیتی در مفصل انگشتان پا نیز کمک زیادی خواهد کرد.

 • اقدام به تزریق کورتیزون نمایید:

به طور کلی التهاب مفصل انگشت بزرگ پا و همچنین درد ناشی از آن را گاهی اوقات می توان با تزریق موضعی کورتیزون که یک نوع استروئید بسیار قوی است، بهبود ببخشید. این تزریق که اغلب برای کاهش التهاب می شود تسکین دهنده درد بونینون خواهد بود.

 • از طب سوزنی بهره بگیرید:

این طب سوزنی چینی شامل قرار دادن سوزش در نقاط مشخصی از بدن است که اغلب درد ناشی از قوز روی شست پا را کاهش می دهد.

 • فیزیوتراپی انجام دهید:

یکی دیگر از روش های رفع قوز شست پا انجام فیزیوتراپی است که در طول آن فیزیوتراپیست بایستی بیمار را از نظر تغییرات عملکردی عضلانی و همچنین تغییر در زنجیر های عضلانی مورد بررسی قرار دهد. در مورد این عارضه در قسمت مفاصل مچ پا، زانو یا در مفصل و استخوان ران یک انسداد قابل تشخیص و همچنین شواهدی از کشش درون ناحیه داخلی مشهود است.

راهکار های موثر در درمان بونیون

همچنین پزشکان معاینه پا با استفاده از یک پدوسکوپ را توصیه می کنند که به عنوان مثال می تواند چرخش استخوان پاشنه پا و سایر ناهنجاری های پا را نشان دهد که بایستی اصلاح شوند. فیزیوتراپیست تغییرات عملکردی بیمار را بر اساس یافته های کینزیولوژیک تشخیص داده و مشکلات حرکتی پا، اندام تحتانی، ستون فقرات و لگن را از طریق سیستم پایدار مرکزی بدن در سر و ستون فقرات در ناحیه گردن درمان خواهد کرد.

 • درمان قوز شست پا با جراحی:

با وجود اینکه قوز شست پا ها اغلب موجب درد و ناراحتی نمی شوند اما دائمی خواهن بود مگر اینکه با عمل جراحی از بین بروند. امروزه هدف اغلب جراحان ترمیم مجدد مفصل، تسکین درد و همچنین اصلاح ناهنجاری ها است.

یکی از عمل های جراحی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار گرفته جراحی بونیونکتومی است که اهداف آن شامل از بین بردن رشد استخوانی بونیون و بالانس نمودن محدد لیگامان ها و تاندون های مفصل انگشت پا است.

همچنین استئوتومی نیز یک جراحی تهاجمی تر بوده که اهداف آن شامل برش و اصلاح مجدد استخوانی است که بونیون را تشکیل می دهد. پیچ ها و پین ها در استخوان قرار داده می شوند تا مجددا در محل اصلاح ایجاد کنند.

انواع دیگری از جراحی بونیون هستند که شامل از بین بردن بخشی از استخوان انگشت بزرگ پا به منظور صاف کردن آن یا پیوستن داومی به استخوان ها مفصلی است. عمل های جراحی برای رفع قوز شست پا اغلب به صورت سرپایی انجام می شوند و بسته به پیچیدگی عمل تقریبا یک ساعت طول می کشند.

انجام جراحی برای درمان بونیون

جراحی شدیدترین درمان قوز شست پا محسوب می شود که می تواند پس از گذشت چندین هفته بهبود پیدا کند. توجه داشته باشید که چنانچه عمل جراحی روش درمانی انتخابی شما باشد موارد مختلفی هستند که می توانید برای آماده سازی خودتان برای جراحی و بهبودی انجام دهید.

مطمئن باشید که از انجام کار های خانگی که نیاز دارند بر روی پا بایستید مانند لباس شستن، خرید مواد غذایی و پخت غذا به شدت اجتناب می کنید. همچنین بهتر است یک فضای ریکاوری برای پس از عمل مانند یک بسر یا نیمکت برای خودتان آماده کنید.

همچنین در ادامه نیز پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب درمان قوس پا و همچنین روش ای درمان واریس نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا