راهنمای خرید گیاه سانسوریا؛ شروعی برای یک زندگی سالم

گیاه سانسوریا، نیزه داران ظریف! گیاه سانسوریا را باید یکی از زیباترین و ارزشمندترین گیاهان آپارتمانی قلمداد کرد که به دلیل مقاومت بالایی که در برابر شرایط دشوار محیطی از جمله کم آبی، نور کم و دماهای خشن برخوردار است، می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های خرید گیاهان آپارتمانی باشد.

در خرید گیاه سانسوریا باید نکات مهمی را رعایت کنیم که در این مقاله با آن‌ها آشنا می‌شویم که عبارتند از سنجش شرایط محیطی قبل خرید گیاه سانسوریا، دکوراسیون محل کار یا منزل، چرایی اطلاع از گیاه قبل خرید، زمان تعویض گلدان سانسوریا، نژاد های گیاه سانسوریا، سازگاری اقلیمی سانسوریا، بررسی های کلی گیاه قبل خرید، کودهای مناسب نیزه دار سبز، دلایل از بین رفتن این گیاه مقاوم، نکاتی که باید بعد از خرید رعایت کنید.

راهنمای خرید گیاه سانسوریا؛ شروعی برای یک زندگی سالم

تیمار و مراقبت از سانسوریا در بین گیاهان زینتی و آپارتمانی، از پیچیدگی کم‌تری برخوردار است. ولی در عین حال خرید گیاه سانسوریا تابع یک سری اطلاعات عمومی اولیه است که بدون در اختیار داشتن آنها شاید دیر یا زود از خرید خود پشیمان شوید و هیچ گاه از گلدان گل سانسوریای خودتان لذت کافی را نبرید.

پس اگر شما نیز در مرحلۀ تصمیم گیری برای خرید یک گیاه سانسوریا، چه برای خانه و محیط کار خود و چه برای هدیه به یک دوست هستید، این پست را با دقت مطالعه کنید.

1. هرگز هیجانی خرید نکنید

هر چند گفتیم که گل سانسوریا یک گل زیبا و چشم نواز و مقاوم است، اما این دلیل نمی‌شود که به محض ورود به یک مغازۀ گل فروشی بی درنگ دست به خرید اولین گلدان گل سانسوریایی که می‌بینید بزنید. سانسوریا انواع مختلفی دارد. خریذد سانسوریا سبز، سانسوریا ابلق، سانسوریا کرواتی، سانسوریا راکتی و … مدل های مختلف سانسوریا هستند که می توانید با توجه به شرایط نگهداری یکی از آنها را انتخاب کنید.

پس شرایط محیطی و امکانات محل سکونت یا کار خود را با کارشناس یا فروشنده در میان بگذارید و بررسی کنید که آیا گل سانسوریا را می‌توان یک گیاه مؤثر برای شرایط و امکانات خود در نظر گرفت.

دکوراسیون با گل سانسوریا

2. در نظر گرفتن دکوراسیون محل کار یا منزل 

این که بدانید دقیقاً گل سانسوریا را در کجای خانه قرار دهید تا هم جلوۀ خاص و چشم نوازی به محیط پیرامون شما بدهد و هم بتواند به رشد پیوستۀ خود ادامه دهد،

یکی دیگر از نکات مهمی است که باید در زمان خرید گلدان سانسوریا در نظر بگیرید. فراموش نکنید که همه جای خانه یا دفتر کار برای همه گلدان‌ها مناسب نیستند. بلکه باید آن را مطابق با نیاز و الزاماتی که دارد در مناسب‌ترین جای ممکن قرار داد.

3. از گیاه سانسوریای خود بی اطلاع نباشید

در بدو خرید گلدان گل سانسوریا، تا حد امکان از فروشنده اطلاعات لازم در مورد گیاه سانسوریا که در حال خرید آن هستید را جویا شوید. این که شما با شرایط عمومی گیاه سانسوریا آشنا باشید و یا اطلاعات خصوصی در مورد آن گیاه مثل چگونگی تکثیر شدن آن داشته باشید،

می‌تواند در نحوۀ نگهداری شما تأثیر زیادی داشته باشد. به عنوان مثال متوجه می‌شوید که اگر گلدان گل سانسوریای شما یک پایۀ جوان است، به این زودی‌ها نباید انتظار پاجوش زدن را از آن داشته باشید.

4. گیاه را با دقت مورد بررسی قرار دهید

در زمان خرید گل سانسوریا، برگ‌ها و ریشه‌های آن را با دقت بررسی کنید تا دچار لکه‌های زرد یا قهوه‌ای، نرم شدگی، شُل شدگی، آبکی بودن، وجود حشره یا تار در پیرامون برگ‌ها یا پوسته‌های سفید شپشک زده نباشد.

فراموش نکنید که هر حشرۀ مزاحم در اطراف گیاه می‌تواند نشان دهندۀ وجود یک نوع آفت در آن باشد.

5. گلدان گل سانسوریا را بی‌درنگ عوض نکنید

هر چقدر هم که از شکل گلدان خود راضی نیستید و می‌خواهید گل خود را به یک گلدان شکیل و زیباتر انتقال دهید، این کار را بلافاصله پس از خرید گل انجام ندهید.

بلکه اجازه دهید گیاه با محیط جدید سازگاری پیدا کند و پس از مدتی اقدام به این کار کنید. تجربه حاکی از آن است که تا حدود ۲ تا ۳ ماه از زمان خرید، دست به تعویض خاک گلدان سانسوریا نزنید. 

البته در این باره پیشنهاد خوبی به شما داریم: تا زمانی که امکان تعویض گلدان سیاه و زشت خریداری شده را ندارید، می‌توانید از سبدهای حصیری یا گلدان‌های دکوری برای قرار گرفتن گلدان خریداری شده استفاده کنید تا ظاهر بدنمای آن نیز مخفی بماند و ریشۀ گیاه با شرایط محیط به سازگاری برسد.

نژاد های مختلف سانسوریا

6. به نوع و نژاد گیاه توجه داشته باشید

در زمان خرید گیاه سانسوریا، به نژاد و سن آن دقت کنید. در جریان باشید که پایه‌های جوان در کوتاه مدت امکان پاجوش زدن و گل دادن ندارند و نیاز به آب و تیمار بیشتری دارند. هر چند کلیات انواع سانسوریا ها شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند، اما در زمان خرید، در مورد ویژگی‌ها و الزامات هر نوع گیاه سانسوریایی که قصد خرید دارید، از کارشناس یا فروشنده توضیح بخواهید. در عین حال به شما پیشنهاد می‌کنیم که بیشتر به دنبال گیاهانی با ساقه‌های جوان‌تر و برگ‌های شاداب‌تر باشید. 

در جدول زیر با انواع  نژاد های گیاه سانسوریا آشنا میشویم :

انواع نژادهای سانسوریا
سانسوریا شمشیریسانسوریا پاکوتاه
سانسوریا لوله‌ای-آفریقاییسانسوریا مهتابی
سانسوریا گریلیسسانسوریا کانالیکولاتا
سانسوریا پتنسسانسوریا فیشری
سانسوریا نهنگیسانسوریا کوتوله

7. سازگاری اقلیمی گیاه سانسوریا با محل نگهداری جدید آن را در نظر بگیرید

توجه داشته باشید گیاه سانسوریایی که خریداری می‌کنید، باید چه در محل خرید و چه در محل استقرار پس از خرید، از یک تشابه اقلیمی برخوردار باشد؛ و به گونه‌ای رفتار نشود که شرایط فیزیکی مورد نیاز آن، دستخوش تغییرات گسترده ‌شود.

به عنوان مثال اگر در فصل تابستان گیاه خود را از یک گلخانۀ شرجی و گرم خریداری می‌کنید، بی درنگ آن را در مقابل سیستم سرمایشی خانه قرار ندهید. بلکه اجازه دهید به مرور زمان گیاه از شرایطی مشابه با قبل برخوردار باشد و کم کم با محیط جدید به سازگاری برسد.

8. اطلاعات شخصی گیاه سانسوریا را از فروشنده بخواهید

در مورد محیط خزانۀ تکثیر گیاه و ویژگی های محیطی و اقلیمی که گیاه در آن تکثیر و رشد کرده، از فروشنده توضیح بخواهید.

همچنین داشتن اطلاعاتی در زمینۀ فواصل زمانی کوددهی به گیاه، نوع و درصد کود استفاده شده برای گیاه، نوع آبیاری، نوع و مقدار سموم به کار رفته برای مبارزه با آفات گیاه، آفت‌ها و بیماری‌هایی که گیاه سانسوریای مورد نظر تا به حال به آنها مبتلا شده و یا در محل گلخانه شیوع پیدا کرده است و بسیاری از اطلاعات حیاتی دیگر می‌تواند در نگهداری بهینۀ گیاه سانسوریا بسیار مثمر ثمر باشد.

تجربه نشان داده است که دو گیاه آپارتمانی با شرایط و الزامات کاملاً مشابه اما با روش‌های تیمار متفاوت، از رشد مشابه برخوردار نیستند و رشد و نمو آنها تابع اقداماتی است که تاکنون بر روی هر یک از آنها صورت پذیرفته است. 

9. ریشه های گیاه را بررسی کنید

در زمان خرید گیاه سانسوریا، از سالم بودن ریشۀ گیاه و محکم بودن برگ‌های آن در خاک مطمئن شوید. برای این منظور ابتدا بیخ برگ گیاه سانسوریا در محل تماس با خاک را در بین دو انگشت به آرامی فشار دهید و از محکم بودن آن در خاک و همچنین دارای بودن یک بافت سالم و ایستاده‌ اطمینان حاصل کنید.

فراموش نکنید که برگ‌ها نباید از عمق کمی در خاک برخوردار باشند. بدین ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که فرآیند تکثیر و کاشت سانسوریا همراه با دقت و رعایت اصول فنی بوده است و شما هم اینک در حال خرید یک گلدان گل سانسوریا با برگ های سالم و محکم و ریشه‌ای با عملکرد عالی هستید.

10. به نوک برگ های گیاه دقت کنید

 به نوک تیز برگ‌های گیاه سانسوریا دقت کنید. اگر نوک برگ‌ها دچار سوختگی شده‌اند، متوجه خواهید شد که گیاه به ‌درستی تیمار نشده و از دوره‌های تشنگی فراوانی رنج برده است. همچنین زرد یا قهوه‌ای بودن حاشیۀ برگ‌ها می‌تواند نشان دهندۀ کمبود کود یا وجود بیماری و آفت در گیاه بوده باشد.

 هر چند این عوارض با اصلاح روش آبیاری برطرف می‌شوند، اما بهتر است در زمان خرید، این نوع گیاهان را از اولویت خرید خود خارج کنید و بر روی گیاهان شاداب تمرکز داشته باشید. 

کود مناسب برای گیاه سانسوریا

11. خرید کود مناسب گیاه سانسوریا

یکی دیگر از اقدامات مهم در زمان خرید گیاه سانسوریا، آن است که پس از استعلام شرایط نگهداری و نوع کود مورد نیاز گیاه، اقدام به خرید کود مناسب برای گیاه سانسوریای خود نیز بکنید و این کار را به آینده موکول نکنید. نه تنها گیاه سانسوریا، بلکه تمامی گیاهان آپارتمانی، به دلیل آن که در یک محیط محدود و کوچک به نام گلدان رشد می‌کنند، خیلی زود دچار فقر مواد مغذی می‌شوند.

پس بهتر است به موازات خرید هر نوع گیاه آپارتمانی، به فکر خرید کود و سرم مناسب آن نیز باشید و بلافاصله پس از استقرار گلدان در محل مورد نظر در خانه یا محیط کار، برنامۀ آبیاری دوره‌ای و بازدید چشمی گیاه را نیز تنظیم و به مرحله اجرا برسانید. 

به عنوان آخرین نکته که باید در زمان خرید گل سانسوریا به آن توجه داشته باشید، به این نکته اشاره کنیم که با تمامی اطلاعاتی که از فروشنده دریافت کردید، چنان‌چه قصد هدیه کردن گلدان گل سانسوریای خریداری شده به فرد دیگری را دارید، حتماً اطلاعات فنی و توضیحاتی که فروشنده در اختیار شما قرار داده است را به اطلاع وی برسانید تا وی نیز بهترین شرایط نگهداری برای گیاه سانسوریا را فراهم کند.

 فراموش نکنید گیاه سانسورها قرار است  یک یادگاری از طرف شما به یک دوست باشد تا با مشاهدۀ شادابی آن به یاد شما بیافتد.

نکات لازم پس از خرید گیاه سانسوریا

در انتقال گیاه سانسوریا از محل خرید به خانه یا هر محل استقرار آن، شرایط اقلیمی متعارفی را برای گیاه در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر در فصل زمستان و از یک فروشگاه گرم و شرجی اقدام به خرید گلدان گل سانسوریا می‌کنید، مراقب باشید که گیاه شما در بیرون از فروشگاه در معرض دمای کم محیط قرار نگیرد.

یا اگر در تابستان اقدام به خرید سانسوریا کردید، مراقب باشید که در بیرون از فروشگاه گیاه شما در معرض تابش مستقیم و شدید نور خورشید قرار نداشته باشد. 

در زمان قرار دادن گیاه در خودرو دقت داشته باشید که آن را در یک جعبه قرار دهید و بر روی صندلی بگذارید؛ نه در صندوق عقب تا از تکان‌های کم‌تری برخوردار باشد و ریشه‌های آن شل نشود.

در زمان حرکت دادن گیاه سانسوریا (به دلیل ساختار باریک و بلندی که دارد)، مراقب باشید که از حرکات سریع و خشن استفاده نکنید تا به ریشه و برگ‌های آن آسیبی وارد نشود.

تا چند هفتگی گلدان سانسوریا را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید و اجازه ندهید که در این مدت خاک گلدان و هوای اتاق خشک شوند و گیاه به فقر رطوبتی دچار شود. 

در روزهای ابتدایی خرید گل سانسوریا، از بین رفتن یکی دو برگ از گیاه عادی به نظر می‌رسد. لذا روی این موضوع خیلی نگران نباشید.

برگ‌های گیاه را همواره تمیز نگه دارید و از نشستن گرد و غبار یا رطوبت بیش از حد و یا پرسه زدن حشرات مزاحم پیرامون آنها خودداری کنید. اگر لازم شد، برای دفع حشرات مزاحم و جلوگیری از آسیب رساندن به گیاه، از سم مناسب استفاده کنید.

 

 با وجود تمامی عواملی که در بالا به آنها اشاره شد، گاه ممکن است شرایط و عوامل ایجاد شود که منجر به از بین رفتن تمام یا قسمتی از بوته گیاه سانسوریای شما شود. 

توجه داشته باشید که هر گونه خارج شدن عوامل محیطی از بازۀ استاندارد و توصیه شده از سوی کارشناسان گیاهان آپارتمانی، از جمله عدم دسترسی گیاه به آب، رطوبت، نور و کود مناسب، می‌تواند آسیب جدی به گیاه سانسوریای شما وارد کند.

گیاه آپارتمانی سانسوریا

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تمامی جوانب خرید گیاه سانسوریا را پوشش بدهیم. گیاه سانسوریا همواره به عنوان یکی از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی معرفی می شود و برای افرادی که بنا به هر دلیل از وقت و حوصلۀ کافی برای تیمار گیاهان‌آپارتمانی خود برخوردار نیستند، خرید چند نوع گیاه آپارتمانی ساده از جمله سانسوریا پیشنهاد می‌شود.

گیاه سانسوریا از قابلیت تصفیۀ هوا و رفع تنش و اضطراب از محیط داخل خانه یا محیط کار برخوردار است و همواره از یک تأثیر مثبت بر خلق و خوی افراد برخوردار می باشد.

با وجود تمامی سادگی نگهداری از گیاه سانسوریا و تأثیرات مثبتی که این گیاه به همراه دارد، توصیه می‌کنیم همواره در زمان خرید سانسوریا از اطلاعات کامل و کافی در مورد آن برخوردار شوید، برای خرید خودتان وقت کافی بگذارید و بدون هیچ گونه ملاحظه‌ای تمامی اطلاعات مربوط به روش‌های نگهداری گیاه سانسوریا و هم چنین روش‌هایی که تا به حال در مورد خود گیاه مورد نظر که قصد خرید دارید را شنیده‌اید، از تولید کننده یا فروشنده جویا شوید.

اگر احساس کردید این مقاله در خرید گیاه سانسوریا دید جدیدی را به شما داد، می‌توانید با به اشتراک گذاشتن این مطلب به دیگر دوست داران گیاه سانسوریا در خرید این گیاه کمک کنید.

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا