راهنمای ثبت اختراع و مراحل ثبت کردن اختراع

ثبت اختراع در ایران نیز همانند دیگر کارهای قانونی مراحل خاص خودش را دارد و مدارک لازم در این امر, جز لاینفک ماجرا می باشد که تکمیل بودن آن ضروری است. برای اطلاع پیدا کردن از راهنما ثبت اختراع با ما در این مقاله هم قدم شوید.

راهنمای ثبت اختراع در ایران:

  1. تهیه و تکمیل مدارک مورد نیاز برای این کار: دریافت کردن و تکمیل نمودن فرم اظهارنامه که شامل اسم های مخترعین,اسم مالک اختراع, آدرس و دیگر اطلاعات شخصی وی باشد. همچنین ادعا نامه از هر کدام سه برگ . ارائه دادن چکیده اختراع, وصف اختراع, نقشه های فنی, هر کدام سه برگ. ارائه دادن کپی شناسنامه و کارت ملی هر کدام سه برگ ( اگر شخصی که متقاضی ثبت اختراع است, مالک اختراع نباشد داشتن وکالتنامه قانونی از مخترع الزامی است).
  2. نوشتن اسم دانشگاه یا شرکت, در برگه ثبت اختراع. ارائه دادن معرفی نامه از سمت معاون پژوهشی دانشگاه و یا مدیر عامل شرکت. تعیین نمودن سهم مخترعین با دانشگاه و شرکت مربوطه ( سهم دانشگاه تا بیست و پنج درصد و سهم شرکت تا صد در صد می باشد ). و همچنین فرستادن نامه به ریاست اداره کل مالکیت صنعتی کشور از سمت دانشگاه یا شرکت مربوطه.راهنمای ثبت اختراعات در ایران
  3. حضوری رفتن به اداره کل مالکیت صنعتی کشور. رفتن به اداره کل مالکیت صنعتی و ارائه دادن کل مدارک و تعیین کردن روز دفاعیه. آدرس ( تهران_ خیابان قائم مقام_ نرسیده به بهشتی_ پلاک ۲۲۲ ). همچنین پرداخت کردن هزینه های قانونی درخواست ثبت اختراع ( هزار تومان برای هر فرد حقیقی و ده هزار تومان برای هر فرد حقوقی ). حضور پیدا کردن در اداره کل مالکیت صنعتی در تاریخ مشخص شده و معرفی شدن به یکی از مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی کشور برای دریافت نمودن تاییدیه علمی از آن مکان. رفتن به مرکز تحقیقاتی معرفی شده از سمت اداره و ارائه دادن تمام مدارک و مستندات لازم برای بررسی و ارزیابی کردن علمی اختراع تقاضا شده.
    مراحل و مدارک ثبت اختراع در ایران
  4. دریافت نمودن گواهی نامه نهایی ثبت اختراع. بعد از طی شدن یک ماه از چاپ و انتشار در روزنامه رسمی, با در دست داشتن برگه روزنامه به اداره مالکیت صنعتی کشور می باید مراجعه بشود. پرداخت کردن تمام هزینه های قانونی ثبت اختراع ( هزینه برای هر فرد حقیقی ده هزار تومان و هر فرد حقوقی صد هزار تومان در یک سال می باشد ). صادر شدن گواهینامه ثبت اختراع به اسم مخترع یا مخترعین.
  5. موسسه بنیاد ملی نخبگان: بعد از طی کردن مرحله ثبت اختراع در اداره کل مالکیت صنعتی. مراجعه کردن و ثبت نام کردن در سامانه ارزیابی اختراعات به آدرس: www.inexam.ir . ( انجام این مرحله رایگان می باشد ). بعد از تعیین سطح شدن, شخص نخبه از تسهیلات و امتیازات بنیاد من جمله: طرح سرباز نخبه, اعطای گرنت پژوهشی بنیاد ( بر طبق سطح ارزیابی شده مابین سه تا سی میلیون ) برخوردار می گردند. آیین نامه این تسهیلات اعطای امتیازات لازم در سایت  www.bmn.ir قابل مشاهده می باشد.راهنمای ثبت اختراع

موارد ذکر شده در راهنمای ثبت اختراع مهم و رعایت تمامی نکات برای این کار لازم و ضروری می باشد. در راهنمای ثبت اختراع با توجه به موارد یاد شده و در دست داشتن کامل مدارک برای ثبت اختراع به مشکل بر نخواهید خورد.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا