راهنمای بازدید از خانه مینایی و آشنایی بیشتر با این موزه زیبا

منزلی واقع در تهران خیابان ولی عصر (عج) کمی بالاتر از منیریه کوچه مسلم کریمی طینت پلاک پنج به نام خانه مینایی شناخته شده که به عنوان موزه خیابان ولیعصر معروف می باشد. این خانه متعلق به زمان ناصری دارد که بنای ساختمانی و معماری آن بسیار ارزشمند و بالا می باشد. این منزل قدیمی از جاهایی با معماری زیبا ساخته شده که از قبیل؛ طاقچه، آب انبار، حوض قدیمی، آینه کاری و اتاق های زمستانه و تابستانه تشکیل شده است که در ادامه مطلب بیشتر با این خانه آشنا می شوید.

درباره خانه مینایی

معرفی خانه مینایی

اگر بخواهیم درباره مساحت این خانه سخن بگوییم باید گفت نزدیک به ۴۶۶ مترمربع این خانه مساحت دارد که به دوران ناصری بر می گردد. این خانه از ارزش و مقام بالایی برخوردار بوده که همه نشانه های یک معماری اصیل ایرانی را داراست. این خانه در اصل به روزگاران قدیم که جزو املاک و دارایی زن کامران میرزا نایب السلطنه پسر سوم ناصر الدین شاه به نام منیریه بوده است. که بعد از درگذشت کامران میرزا زمین این ساختمان و محله به دست عبدالحسین میرزا فرمانفرما (نوه سردار عباس میرزا) که یکی از شاهزاده های قاجاری بوده و از نخست وزیری ایران می باشد، فروخته می شود.

بررسی خانه مینایی

از این پس دست به دست فروخته می شود و می چرخد که در آخر به دست فرهاد مینایی که این خانه را از تقی رضا که قصاب تهرانی مشهوری بوده در سال ۱۳۴۵ به مبلغ ۱۴۰۰۰۰ تومان می خرد. پس از گذشت سال ها در شهریور ماه این خانه زیبا در سال ۱۳۹۵ به دست شهرداری منطقه یازده از مالک آن خریداری شد و بازسازی و مرمت گشت و به امور فرهنگی اختصاص یافت. این خانه از اجزای مختلفی مثل: اتاق های زمستانه و تابستانه، طاقچه، آینه کاری، آب انبار  و حوض قدیمی را در بر دارد.

آشناییت با خانه مینایی

موزه خیابان ولیعصر (عج)

بر اساس گزارشات و تحقیقات به عمل آمده از طرف امور بین الملل سازمان زیبا سازی و روابط عمومی شهر تهران بیان شده که: خانه ای معروف به خانه مینایی که از معدود املاک باقی مانده از منیر السلطنه در محله ای به نام منیریه که ارزش و معماری تاریخی خاصی دارد. این ساختمان پس از دست به دست شدن و ۱۲ سال متوالی بالاخره در ۳ خرداد سال ۱۳۸۶ با شماره ۱۹۱۶۸ به ثبت آثار ملی ایران رسید. که از این خانه توسط شهرداری از ورثه خریداری و نگهداری شده و جزو سازمان زیباسازی شهر تهران می باشد که مورد بازسازی قرار گرفته است.

موزه ولیعصر (عج)

طی اقدامات لازمی که از سمت امور بازسازی و مرمت قرار گرفته خطر خرابی این بنای تاریخی نجات یافته است. سپس بعد از چند سال این خانه به شکل موزه افتتاح گردید و بازدید آن برای عموم مردم آزاد می باشد. مراسم افتتاحیه از این خانه که امروزه به اسم (موزه خیابان ولیعصر) می شناسند سرانجام در روز سه شنبه در تاریخ ۱۳۹۸/۷/۱۶ صورت گرفت و ساعت ۴ بعدازظهر بازگشایی شد. این خانه جزو آثار  تاریخی و کهن تهران واقع در خیابان ولیعصر می باشد که روایت گر تاریخ این مرز و بوم می باشد. در پایان پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با سایر دیدنی های تهران کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا