دیدنی های مراغه و بهترین تفریحات و مکان های گردشگری این شهر تماشایی

گردشگری در شهر مراغه از بهترین نقاط تماشایی استان آذربایجان شرقی می باشد که واقعا با طبیعت بی نظیرش بسیار لذت بخش می باشد. این شهر به جامانده از دوران ایلخانی که اقتصاد پر رونقی دارد از گذشته تا به امروز در رشته های تاریخی و علمی و سیاسی نقش پررنگی داشته است. از بناهای معروف در این منطقه می توان به رصد خانه مراغه نام برد که در سال ۶۵۶ قمری توسط خواجه نصیرالدین طوسی، وزیر هلاکوخان و پادشاه ایلخانی ساخته شد. مراغه همواره دارای سیصد اثر تاریخی و باستانی می باشد که بافت قدیمی و فرهنگی او در کشور بی همتاست با وجود چشمه های آبگرم و مناظر و مساجد آن نمی توانید همچنین جایی را نادیده گرفت.

دیدنی های مراغه کجاست؟

شهر مراغه دومین شهر بزرگ بعد از تبریز در استان آذربایجان شرقی است که با فاصله ۱۲۰ کیلومتری از تبریز قرار دارد. این شهر از زمان ایلخانی ها پایتخت ایران شناخته شد که همواره با دیدنی های شگفت انگیزش واقعا جذاب به نظر می رسد. از مکان های گردشگری که سالانه بازدیدکنندگان داخلی و خارجی فراوانی دارد از وجود رودخانه صوفی چای، دامنه کوه سهند و رصدخانه می باشد که با هوایی معتدل چشم نوازی می کند. با همراه باشید تا بیشتر درباره این شهر فرهنگی و تاریخی اطلاعات کسب نمایید.

معرفی دیدنی های مراغه

  • گنبد کبود مراغه

یکی از شگفتی های تاریخی که بنا گنبد کبود نام دارد از ساخته های ده متری می باشد که با معماری جذاب و متفاوت جزو دیدنی های مراغه محسوب می شود. طبق گفته های کارشناسان این برج به زمان سلجوقیان بر می گردد که در آن زمان داستان هایی در این باره از آرامگاه مادر هلاکوخان در این گنبد وجود دارد. منشور ۱۰ وجهی گنبد کبود با نمای گچبری داخلی به نظر می رسد از روایات احداث عمارت است که به سال های سده ۶۰۰ می رسد و با تزییناتی چشم نواز منحصر به فرد است.

مراغه و جذابیت هایش

  • رصدخانه مراغه

اگر علاقه به نجوم و ستاره شناسی دارید پیشنهاد می کنیم سری به بزرگ ترین رصدخانه تاریخی کشور بزنید که متعلق به دوران ایلخانی سال ۷۰۰ می رسد. این مکان دیدنی و جذاب در ناحیه ی بلند شهر مراغه قرار دارد که در همه جای شهر قابل دیدن است. از اولین رصدخانه های کشور بوده که یادگاری از گذشته ها می باشد.

  • مقبره آقالار یا موزه سنگ نگاره‌

یکی از موزه هایی که جزء دیدنی های مراغه محسوب می شود موزه سنگ نگاره هاست که با بافتی تاریخی و قدیمی در عمارت متعلق به مقبره آقالار قرار گرفته است. مقبره چهار ضلعی آجری که متعلق به شاعران و عارفان زمان زندیه می باشد معروف به میر عبدالفتاح مراغی بنا گردیده است. در دهه هشتاد شمسی با تغییر کاربری تبدیل به نمونه ای از موزه نفیس با سنگ های تاریخی شد که ارزشی ویژه پیدا کرده است. رواق ۴ سو در سده ۱۲ سال ۱۱۷۵ هجری قمری به دستور ضل السلطان برای محبت به میر فتاح موسوی ساخته شد. که سنگ قبر مرمری متعلق به قرن ۷ و ۸ قمری صندوقی با نوشته های قوچ سنگی است.

درمورد دیدنی های مراغه

  • آبشار گور داغ یا کوره چکان

آبشاری جذاب و دیدنی دو قلو واقع در روستای چکان به نام گورداغ وجود دارد که طبیعتی بی نظیر برتای گردشگران رقم می زند. این چشم انداز در ارتفاعات کوه سهند واقع می باشد که با ۹ متر ارتفاع به دره چکان می ریزد. پوشش گیاهی در اطراف این منطقه زیبایی را دو چندان کرده است که در فصول بهار و پاییز مثل نقاشی در اطراف روستا می درخشد.

  • رودخانه صوفی چای

گپی چای یا صوفی چای از جذابلیت های شهر مراغه می باشد که در برابر طبیعت بی همتا خدادادی واقعا شگفت انگیز می باشد. وصف همچین مکانی در رود استان آذربایجان شرقی که متعلق به کو های سهند است سرچشمه گرفته و با عبور از جنوب مراغه به بناب دریاچه ارومیه می ریزد. از گردشگری و طبیعت آن هرگز خسته نخواهید شد همچنین سد علویان واقع در همین رود احداث شده است.

شهر مراغه کجاست؟

یکی دیگر از دیدنی های مراغه که به شکل گنبدی مربع با آجر می باشد در مکانی به اسم رودخانه صوفی چای قرار دارد. این گنبد در شمال غربی مراغه از دوران ایلخانی پابر جاست که توسط سلطان ابوسعید بهادرخان بنا شد و به ۴ گوش روز تخت سنگی استوار مانده است. ورودی گنبد به طرف شمال بر اضلاع دو طاق در حاشیه کتیبه با تزیین کاشی های سیاه و سفید و آبی کار شده که سنگ سردر آن از سال های ۷۱۶ تا ۷۳۶ هجری قمری می باشد و این عمارت با نام غفاریه نام گرفته است.

دیدنی های مراغه کجا قرار دارد؟

  • معبد مهر مراغه یا مهر ورجوی

از آثار به جا مانده که به سال های ۲۵۰۰ سال قبل می رسد. از ۴ معبد مهری جزو قدیمی ترین اثر های باستانی مراغه که متعلق به دوران اشکانیان است با هدف مهرپرستی بنا شد و با عوامل انسانی در دل صخره های سنگی کنده شد. این معبد باارزش و مذهبی که ارزشی بالا در ایران دارد در روستای ورجوی قرار دارد. این بنا با تغییراتی از قبل که جزو زرتشتیان بوده برای پیمان عهد به آفریدگار اهورامزدا تهیه شده است. علت نامگذاری مهر یا میترا به معنی محبت و دوستی می باشد که به خدای خورشید اشاره دارد.

مناطق و دیدنی های مراغه

  • برج مدور و گنبد سرخ

اگر دوست دارید به تاریخ کهن شهر بروید برج مدور را دیدن فرمایید و قدمت زمان سلجوقی او را که به شکل استوانه ای است ببینید. این شاهکار تاریخی دارای ۲ طبقه نمازگاه و سردابه است که در فاصله ۱۰ کیلومتری گنبد کبود قرار گرفته است. کتیبه موجود در آن نشان از خط کوفی می دهد که سال ۵۶۳ هجری ساخته شده جذابیت رنگ کاشی ها در برج هنری جذاب دارد. همچین یکی دیگر از دیدنی های مراغه که در جنوب غربی سازه تاریخی قرار دارد در سال ۵۴۲ به دستور عبدالعزیز بن محمود بن سعد یدیم که بنا به نام بنی بکر محمد بن بندان بن محسن معمار بود ساخته شد.

مناظر و دیدنی های مراغه

  • کلیسای هوانس مقدس

کلیسای ارامنه در شهر مراغه که به نام یکی از حواریون عیسی مسیح می باشد به اسم یوحنا که در ارامه هوانس می گویند گفته می شود. این نیایش گاه قدیمی که شهرتی در بین ارامنه ها داشته متعلق به قرن ۵ یا ۶ میلادی می باشد که بعد از خرابی های متعدد در تاریخ سال ۱۸۴۰ میلادی با معماران فرانسوی و روسی ساخته شد که به دوران حکومت ایلخانی ها می رسد و از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا