اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

ديلتيازم DILTIAZEM

ديلتيازم DILTIAZEM 
 
 
ديلتيازم در موارد بسياري تجويز مي شود، مثل كاهش فشارخون در پرفشاري خون ؛ تسكين درد قلبي در قفسه سينه (آنژين صدري )؛ و ضريان قلب نامنظم و لرزش دست .

پزشكان ممكن است در شرايط ديگري نيز ديلتيازم تجويز كنند. اين دارو از طريق مسدودكردن ورود كلسيم به داخل سلول ها عمل مي كند؛

به همين علت آن را يك داروي مسدود كننده كانال كلسيمي مي نامند. اين خاصيت مسدودكنندگي باعث مي شود تا مقدار كلسيم در سلول هاي قلبي و رگ هاي خوني كاهش مي يابد، كه موجب كاهش ضربان قلب و گشادي عروق (رگ ها) مي شود.

بنابراين فشار خون پايين آيد، جريان خون افزايش مي يابد، و بار كاري قلب كاهش پيدا مي كند.
چگونگي مصرف
مقادير متفاوتي از ديلتيازم براي موارد گوناگون تجويز مي شود. مهم است كه دارويتان را هر روز در ساعت يكساني مصرف كنيد.

شكل هاي طولاني اثر ديلتيازم روزي يك بار مصرف مي شود. و بهتر است صبح ناشتا خورده شود تا فراموش نشود. در مواردي كه روزي چند نوبت ديلتيازم تجويز مي شود، بايد سعي كنيد كه مطمئن شويد همه نوبت ها را بخوريد. ديلتيازم را مي توان با يا بدون غذا مصرف كرد.

هر روز پيش از مصرف ديلتيازم نبضتان را براي يك دقيقه بگيريد. اگر بلد نيستيد از يك پرستار يا پزشك بخواهيد روش آن را به شما بياموزد. اگر نبضتان 50 در دقيقه يا كمتر بود، قبل از مصرف دوز بعدي ديلتيازم با پزشكتان مشورت كنيد.

هيچگاه بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد. از دستورات پزشكتان به دقت پيروي كنيد. اگر يك نوبت را فراموش كرديد، به مجرديكه به ياد آورديد، مصرفش كنيد.

در مواردي كه دارو را روزي يك بار مصرف مي كنيد اگر كمتر از 8 ساعت تا نوبت بعدي مصرف دارو مانده بود، نوبت فراموش شده را رها كرده ، به برنامه دارويي معمولتان بازگرديد. اگر ديلتيازم را روزي چند بار مصرف مي كنيد، اگر تقريباً موقع نوبت بعدي رسيده است ، نوبت فراموش شده را حذف كنيد.

مقدار دارو را دو برابر نكنيد و پيش از هماهنگي و مشورت با پزشكتان مصرف دارو را قطع نكنيد. براي قطع اين دارو مقدار داروي مصرفي بايد به تدريج كاهش داده شود.

در اكثر مواردي كه ديلتيازم تجويز مي شود براي مهار بيماري است نه درمان آن . بنابراين ممكن است مجبور باشيد كه آن را در سال ها يا حتي پايان عمر مصرف كنيد، حتي اگر احساس بهبودي مي كنيد.
هشدارها و عوارض جانبي
در صورت بروز هر يك از نشانه هاي نادر ولي جدي زير مصرف ديلتيازم را قطع كرده ، با پزشكتان تماس بگيريد:

درد قفسه سينه ، مشكل در تنفس ، تنگي نفس ، يا خس خس سينه ، ضربان قلب زير 50 در دقيقه ، سرگيجه يا سياهي رفتن چشم پس از برخاستن از حالت خوابيده يا نشسته ؛ تورم دست ها و پاها يا افزايش وزن ناگهاني (1/5 كيلو در 48-24 ساعت )؛ التهاب لثه ها؛ لرزش دست و انگشتان دست ؛ سفتي عضلات بازو و ران ؛ مشكل در صحبت كردن يا بلعيدن ؛ از دست دادن تعادل ؛ بثورات جلدي ؛ افت قواي ذهني ؛ تپش قلب (احساس حركت سريع قلب در قفسه سينه ). علايم زير ممكن است تا تنظيم شدن بدنتان با دارو مشاهده شوند: سردرد، خواب آلودگي ، خستگي ، خشكي دهان ، برافروختگي و احساس گرمي ، تهوع ، يا يبوست يا اسهال . اگر اين علايم ادامه يافتند يا مشكل ساز شدند، موضوع را با پزشكان درميان بگذريد.
موارد احتياط
در صورت وجود هريك از موارد زير پيش از مصرف ديلتيازم ، پزشكتان را مطلع سازيد:
حساسيت به ديلتيازم يا ديگر داروهاي مسدودكننده ؛ كانال كلسيم
بارداري يا شيردهي
مصرف داروهاي ديگر، به ويژه كاربامازپين ، سيكلوسپورين ، استروئيدها، يا ديگر داروهاي پرفشاري خون (مسدودكننده هاي بتا، كينيدين ، ديجوكسين ، ديسوپيراميد، فلكاينيد، يا پروكايناميد
سابقه يا ابتلا به حساسيت ، فشارخون پايين ، حمله قلبي ، يا بيماري كليوي يا كبدي .
هنگام مصرف ديلتيازم توصيه مي شود
به طور منظم به پزشكتان مراجعه كنيد تا بهبودتان را زير نظر داشته باشد.
در مورد يك سطح فعاليت بدني بي خطر با پزشكتان مشورت كنيد. ديلتيازم ممكن است درد قلبي را كاهش دهد يا آن را كاملاً رفع كند و شما درنتيجه بيشتر از مقدار قابل قبول فعاليت بدني انجام دهيد.
وزنتان را نسبت به قد و استخوان بندي تان در محدوده مناسب نگاه داريد. در صورت نياز از پزشكتان بخواهيد دركاهش وزن به شما كمك كند.
اگر سيگاري هستيد، سيگار را ترك كنيد. از پزشكتان بخواهيد شما را به يك مشاور يا گروه ترك سيگار معرفي كند.
به آرامي از حالت خوابيده به نشسته يا ايستاده و يا از حالت نشسته به ايستاده تغيير وضعيت دهيد تا دچار سرگيجه و سياهي رفتن چشم نشويد.
براي جلوگيري از مشكلات دنداني و لثه اي ناشي از اين دارو بهداشت دهان خود را با مسواك زدن ، استفاده از نخ دندان و مراجعه منظم به دندانپزشك حفظ كنيد.
قرص هاي طولاني رهش را درسته بخوريد، از جويدن ، خردكردن يا شكستن آن ها خودداري كنيد.
اگر در بلعيدن قرص هاي معمولي ديلتيازم مشكل داريد آنها را خرد كرده با يك قاشق مربا مخلوط كرده ، مصرف كنيد.
داروي كافي براي روزهاي تعطيل در دسترس داشته باشيد.
يك برگه شناسايي پزشكي كه نشان دهد ديلتيازم مصرف مي كنيد همراه داشته باشيد.
از آنجاييكه اين دارو مي تواند روي نتايج برخي آزمون هاي آزمايشگاهي اثر بگذارد، ساير پزشكان را از اينكه ديلتيازم مصرف مي كنيد، مطلع سازيد.
ديلتيازم را از دسترس كودكان و دور از گرما، نور مستقيم ، حرارت مرطوب نگهداري كنيد (در اين شرايط ديلتيازم فاسد مي شود).
ديلتيازم تاريخ مصرف گذشته را دور از دسترس كودكان در توالت دور بريزيد.
هنگام مصرف ديلتيازم نبايد
تا مشخص شدن پاسخ بدنتان به دارو رانندگي كنيد يا با وسايل خطرناكي كه كار با آنها نياز به هوشياري كامل دارد كاركنيد. اگر خواب آلودگي يا سرگيجه مشكل ساز شد با پزشكتان مشورت كنيد.
داروي ديگري (به ويژه محرك هاي بدون نياز به نسخه و داروهاي سرفه يا سرماخوردگي ) را بدون هماهنگي قبلي با پزشكتان مصرف كنيد.
بدون مشورت با پزشكتان شكل دارو را تغيير دهيد. اشكال مختلف ديلتيازم به صورت هاي متفاوتي تجويز مي شوند. 
 

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *