اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

“ديكلوفناك سديم”، “ايبوبروفن”، “ايندو متاسين”، “ناپروكسن”و “پيروكسيكام” از جمله قرص‌هايي مي‌باشد كه در صورت مصرف خودسرانه، با رسوب در كليه به مرور زمان فعاليت آن را دچار اختلال مي‌كند.

مسوول زير گروه “نفرولوژي ” دانشگاه علوم پزشكي اصفهان گفت: مصرف خود سرانه قرص‌هاي ضد التهاب يكي از علل آسيب و اختلال در فعاليت كليه مي‌باشد.

۸۶۴۵۶۱۵۶۱۵۶۱.jpg

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از  ایرنا ، دكتر ” شهرزاد شهيدي” فوق تخصص نفرولوژي (كليه بالغين) افزود: “ديكلوفناك سديم”، “ايبوبروفن”، “ايندو متاسين”، “ناپروكسن”و “پيروكسيكام” كه مصرف آنها در بين مردم رواج دارد از جمله قرص‌هايي مي‌باشد كه در صورت مصرف خودسرانه، با رسوب در كليه به مرور زمان فعاليت آن را دچار اختلال مي‌كند.

وي بااشاره به اينكه بيماريهاي كليوي در ايران رو به افزايش است گفت:
زماني كه قسمتي از كليه از نظر فعاليت و انجام وظيفه دچار آسيب شد،فعاليت قسمت‌هاي سالم براي جبران اين آسيب مضاعف مي‌شود كه در نتيجه اين فشار، قسمت‌هاي سالم نيز آسيب مي‌بيند.

وي افزود: فشارخون بالا، بيماري قند، بيماريهاي كيستي و ارثي‌نيز از علل بروز بيماري‌هاي وابسته به كليه است كه در نهايت به دياليز ختم مي‌شود.

وي گفت: هرچند شايع‌ترين علامت اين بيماري ” بي‌علامتي” آن است، اما كم خوني و بيماري‌هاي گوارشي ، كم شنوايي و استفراغ، ضعف و بي‌حالي، ادم، افزايش فشار خون و تغييرات حجم ادرار از جمله علايم اين بيماري مي‌باشد.

وي با بيان اين كه عمدتا زمان مراجعه افراد به مراكز درماني براي درمان بيماريهاي كليه زماني است، كه فرصت براي درمان گذشته است ،گفت: بسياري از بيماران به جاي اين كه از مطبهاي پزشكان مستقيم جهت درمان به مراكز خاص مراجعه كنند، ازطريق اورژانس ارجاع داده شده‌اند.

دكتر شهيدي گفت: علت اين امر كمبود تبليغات، عدم‌همكاري و ننوشتن آزمايش دوره‌اي توسط پزشكان و عدم درخواست بيمار از پزشك است.

وي افزود: اگر اين موارد انجام شود، بيماري پيش از اين كه گسترده شود شناسايي مي‌شود و تحت درمان‌هاي تكميلي و كنترل بيماري قرار مي‌گيرد.

اين پزشك متخصص با بيان اين كه دياليز و پيوند از درمانهاي جايگزين براي بيماريهاي كليوي است ، گفت: همزمان با افزايش بيماران دياليزي، امكانات درماني استان اصفهان افزايش پيدا كرده اما به دليل رشد سالانه‌اين بيماري همچنان نيازمند مراكز درماني هستيم.

وي‌افزود: در گذشته‌به دليل تعداد كم بيماران، آنها را براي درمان تكميلي به اجباربراي دياليز شدن در مراكز درماني نگه مي‌داشتند، اما اكنون‌به دليل افزايش بيماران به جاي سه نوبت در هفته آنان را دو نوبت دياليز مي‌كنند و برخي نيز به شهرستانهاي اطراف اعزام مي‌شوند.

شهيدي با بيان اين كه سيستم درماني دياليزدر كشور ايران رايگان است، گفت: هزينه تامين داروهاي اين بيمارن به شكل تمام و نيم بها بسته به زمان بيمه پرداخت مي‌شود اما نياز است كه دراين زمينه، دولت، سوبسيدهاي بيشتري را براي بيماران در نظر بگيرد.

كليه دفع مواد زايد،تصفيه خون، نظارت درتوليد گلبول قرمز، ساختن‌ويتامين رشد، ترشح هورمون‌هاي موثر درتنظيم خون و تنظيم موادمغذي در بدن رابرعهده دارد.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *