دومين همايش تخصصي آسم و پنجمين سمينار دوسالانه انجمن آسم و آلرژي ايران با حضور محققان،استادان و نهادهاي علمي و پژوهشي ‪ ۲۳‬آبان ماه در بيمارستان امام خميني آغاز به كار كرد و تا ‪ ۲۵‬آبان ماه ادامه مي‌يابد.24/8/84

زنان بيشتر از مردان به آسم مبتلا مي‌شوند ‪۸۴/۰۸/25‬

رييس دومين همايش تخصصي آسم گفت: بر اساس پژوهشهاي مختلف انجام شده زنان به دليل نوع خاص هورمون‌هاي جنسي خود بيشتر از مردان مستعد ابتلا به آسم هستند.

دكتر “مصطفي معين” رييس انجمن آسم و آلرژي ايران روز سه شنبه در حاشيه برپايي دومين همايش تخصصي آسم در گفت و گوي اختصاصي باخبرنگار گروه علمي ايرنا افزود: ميزان شيوع آسم در دختران در سنين بعد از بلوغ در مقايسه با پسران بيشتر است.

وي گفت: ميزان شيوع آسم تا سنين قبل از بلوغ در پسران بيشتر است و در سنين بلوغ دو جنس از لحاظ ميان ابتلا به آسم در يك حد قرار مي‌گيرند ولي در سنين بعد از بلوغ زنان بيشتر مستعد ابتلا به آسم هستند.

دكتر معين اظهار داشت: عوامل مختلفي از جمله عوامل ژنتيكي، ترشح هورمون‌هاي جنسي و تماس با آلاينده‌هاي مختلف در ابتلاي بيشتر زنان به آسم دخالت دارد.

وي افزود: هم زمان با ترشح بيش از حد هورمونهاي جنسي ،ميزان ابتلا به آسم در زنان چند برابر مردان مي‌شود.

دكتر معين با بيان اينكه آلودگي هوا نقش موثري در تشديد آسم دارد افزود: آلودگي هوا و ميزان غلظت گرده‌هاي گلها و گياهان در فصل‌هاي بهار و پاييز باعث مي‌شود هم افراد مبتلا به آسم دچار حمله حاد شوند و هم افرادي كه مبتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي هستند با مشكل مواجه شوند.

رييس انجمن آسم و آلرژي ايران افزود: قربانيان اصلي آلودگي هوا و به دنبال آن بيماري‌هاي آسم و آلرژي كودكان خردسال و كهنسالان هستند.

وي گفت: در ايران در حاشيه شهرهاي بزرگ و پر ترافيك به علت فقر فرهنگي ، پايين بودن سطح آموزش و در دسترس نبودن مراكز درماني آمار مبتلايان به آسم بيشتر است.

دومين همايش تخصصي آسم و پنجمين سمينار دوسالانه انجمن آسم و آلرژي ايران با حضور محققان،استادان و نهادهاي علمي و پژوهشي ‪ ۲۳‬آبان ماه در بيمارستان امام خميني آغاز به كار كرد و تا ‪ ۲۵‬آبان ماه ادامه مي‌يابد.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا