در پی ابطال انتخابات انجمن‌ داروسازان تهران توسط وزارت کشور، این انجمن طی بیانیه از شکایت داروسازان ایران به مراجع قانوني خبر داد

در پی ابطال انتخابات انجمن‌هاي داروسازان تهران ،این انجمن طی بیانیه اعتراض آمیزی از شکایت داروسازان كشور ایران به مراجع قانوني ملي کشور خبر داد .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، در بيانيه‌ي اعتراضي انجمن داروسازان تهران نسبت به اقدام مدير كل سياسي وزارت كشور می خوانیم :

حتي مرور «قانون فعاليت احزاب، جمعيت‌ها و انجمن‌هاي سياسي و صنفي و انجمن‌هاي اسلامي»، مصوب ششم آبان ماه 1360، و آئين‌نامه‌ي اجرايي اين قانون، مصوب سي‌ام خرداد ماه 1361، هيچ ترديدي به جا نمي‌گذارد كه رفتار مدير‌كل سياسي وزارت كشور در ابطال انتخابات انجمن‌هاي داروسازان تهران، كه لابد در مورد انجمن‌هاي شهرستان‌هاي ديگر نيز صدق مي‌كند، غيرقانوني است و طبق همين قانون داروسازان كشور حق داشتند و حق دارند به مراجع قانوني ملي شكايت خود را مطرح و پيگيري كنند.

اينكه داروسازاني كه به طور مستقيم در سلامتي شهروندان جمهوري اسلامي ايران نقش دارند و بايد مورد اعتماد تك تك شهروندان باشند، مورد اعتماد مديركل سياسي وزير كشور قرار نمي‌گيرند بيشتر به يك فاجعه شبيه است. اين نوع برخورد به ويژه پس از سال‌ها در صف نوبت قراردادن داروسازان براي ثبت تغييرات اساسنامه انجمن آنان هر شهروند ايراني را جداً نگران مي‌كند كه در اداره‌ي كل سياسي وزارت كشور كه مسؤليت‌هاي بسيار مهمي برعهده دارد چه مي‌گذرد؟

در هر حال، صدور بيانيه‌ي هيأت مديره‌ي انجمن داروسازان تهران را بايد نخستين گام در احقاق حق طبيعي داروسازان سراسر كشور تلقي كرد و مطمئن بود كه اين حركت حق طلبنانه مورد حمايت 45 انجمن داروسازان سراسر كشورنيز قرار خواهد گرفت، كه ابطال غيرقانوني رأي‌ همكاران تهراني خود را اهانت به تمام داروسازان تلقي مي‌كنند.

از همين رو، انتظار مي‌رود داروسازان سراسر كشور با توضيح نكات مندرج در اين بيانيه به نمايندگان شهرستان‌هاي خود در مجلس شوراي اسلامي، توجه خانه‌ي ملت را به اين رفتار غيرقانوني جلب كنند و در صورتي كه مديركل محترم وزارت كشور به قانون تمكين نكند با تأسي به هيأت ميره‌ي انجمن داروسازان تهران شكايات خود را به مراجع قانوني تسليم نمايند.

با تشكر ازتك تك اعضاء‌ هيأت مديره‌ي انجمن داروسازان تهران كه پرچم دفاع ازحق، حرمت، منزلت و شأن داروسازان كشور را بردوش گرفته‌اند، متن كامل اين بيانيه‌ي تاريخي در ادامه تقديم مي‌شود:

پس از سال‌ها تلاش همکاران داروساز و پیگیری‌های مکرر ایشان مبنی بر ایجاد ساختاری سلسله مراتبي و کارآمد در انجمن داروسازان ایران بالاخره تلاش‌ها در آبان ماه سال 1386 به ثمر نشست و با برگزاری انتخاباتی سراسری در سطح کشور همکاران داروساز در تمام شهرهای ایران به پای صندوق‌های رای رفتند و به منتخبان خود رای داده وانجمن داروسازان در کلیه شهرهای کشور با ساختاري جديد شکل گرفت.

بر اساس اساسنامه جدید که به تصویب وزارت کشور نیز رسیده و انتخابات نیز با حضور نمایندگان فرمانداری‌های مربوطه و به استناد آن برگزار شده بود، زمینه تشکیل انجمن داروسازان ایران از طریق مجمع عمومی انجمن‌های داروسازان فراهم گردید. هیات اجرایی برگزاری انتخابات که با تلاش بسیار زیاد انتخابات سراسری را با موفقیت به انجام رسانده بود با شور واشتیاق بیشتر به دنبال برگزاری مجمع عمومی بود تا اقدامات خود را با تشکیل انجمن داروسازان ایران که بر خواسته از اراده و خواست داروسازان کشور بود تکمیل نماید.

در این مرحله از انتخابات با مراجعه چند نفر از محرومان از حضور در هیات مدیره که تعداد ایشان از انگشتان یک دست فراتر نمی رفت به وزارت کشور و طرح ابهاماتی از قبیل شبهه در حضور دانشجویان بالاتر از 140 واحد که عضو انجمن داروسازان می باشند صحت انتخابات را مورد تشکیك قرار داده و با کمال تاسف مدیر کل محترم سیاسی وزارت کشور نیز بدون توجه به اینکه عضویت دانشجویان بالاتر از 140 واحد در انجمن داروسازان ریشه در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی دارد( مصوبه سال 1367 مجلس شورای اسلامی و ضوابط اجرایی آن ) ومسبوق به سابقه است و همین انجمن داروسازان ایران که درحال حاضر مسئولیت برگزاری انتخابات را به عهده دارد وبه فعالیت خود ادامه میدهد با حضور دانشجویان عضو انجمن شکل گرفته است ، راي به ابطال انتخابات برگزار شده داده است.

اینکه آیا مدیرکل سیاسی وزارت کشور بدون مراجعه کمیسیون مربوطه می تواند رای به ابطال انتخابات دهد جای سوال و بحث دارد.

از طرف دیگر نادیده گرفتتن حضور بی سابقه داروسازان در انتخابات انجمن که تاثیرگذاری رای اعضاء دانشجو را به حداقل می رساند( به نحویکه در تهران که 3 دانشکده داروسازی فعال داریم دانشجویان شرکت کننده در انتخابات حدود 12 درصد شرکت کنندگان را برخود اختصاص داده اند) ظلمی بزرگ به فرایند تشکیل یک اتحادیه صنفی است که مسئولیت بسیار بزرگ و ملموس را در فرایندهای تشخیص ، درمان و سلامت کشور به عهده دارد.

انجمن داروسازان تهران ابلاغیه شماره 37481 مورخ 29/3/87 مدیرکل سیاسی وزارت کشور را به دلایل زیر مردود دانسته و از وزیر محترم کشور تقاضا دارد دستور فرمایند نسبت به رسیدگی به موضوع واتخاذ تصمیم عادلانه اقدام مقتضی صورت گیرد.

1- عضویت دانشجویانی که بیش از 140 واحد درسی را گذرانده اند بنابر اجازه پذیرش مسئولیت فنی داروخانه وعطف به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی صورت گرفته و لذا عضویت ایشان در انجمن داروسازان قانونی بوده و مسبوق به سابقه می باشد.

2 – هيات مديره فعلي انجمن داروسازان ایران که بیش از 7 سال از فعالیت آن می گذرد و بر اساس اساسنامه مربوطه با حضور دانشجويان شكل گرفته و می بایست انتخابات آن سالها پيش تجديد مي شد فعاليت آن تا کنون ادامه پیدا کرده است.

3 – فاصله عضویت یک دانشجویی که بیش از 140 واحد درسی را گذرانده است تا فارغ التحصیلی ( به دلیل ضوابطی که الزام گذراندن دروس خاصی را ضروری می سازد) حداکثر يك ” تا 5/1 سال می باشد” و لذا عموما اعضاء دانشجوی عضو انجمن حداکثر تا 5/1 سال بعداز عضویت با مدرک دکترا فارغ التحصیل شده وبه عنوان عضو دارای مدرک دکترا به عضویت خود در انجمن ادامه می‌دهند.

4-انتخابات در بسیاری از شهرهای کشور بدون حضور عضو دانشجو برگزار شده در شهرهایی مانند تهران كه بیشترین تمرکز حضور دانشجو وجود داشته است حداکثر حضور 12 درصد از رای دهندگان را شامل می شود

5 – انتخابات انجمن درکلیه شعب با هماهنگی وزارت کشور وحضور نمایندگان فرمانداریها صورت گرفته و براساس صورتجلسه امضاء شده بین هیات های اجرایی و نمایندگان فرمانداریها صحت انتخابات برگزار شده ، تایید و پیرو آن اعتبارنامه منتخبان به ایشان ابلاغ ، هیات مدیره شکل گرفته وفعالیت خود را آغاز نموده است.

6 – مدیر کل محترم سیاسی وزارت کشور بدون توجه به سوابق امر رای به توقف فعالیت انجمن های مربوطه داده و این همه تلاش و شور واشتیاق حرفه ای را نادیده گرفته و از ادامه فعالیت انجمن داروسازان جلوگیری نموده اند.

7 – اقدام به توقف فعالیت شعب انجمن در پی شکایت تعدادی از انگشت شمار از محرومان از حضور در هیات‌های مدیره آن هم پس از تایید اعتبارنامه منتخبان صورت گرفته است. معترضانی که خود هم اکنون در هیات مدیره ای حضور دارند که محصول حضور اعضاء دانشجو می باشد ودر طول برگزاری تبلیغات انتخاباتی این دوره از انتخابات بیشترین حجم تبلیغاتی رابرای کسب رای دانشجویان داشته اند.

عطف به موارد فوق از وزیر محترم کشور تقاضا داریم نسبت به موضوع دستور رسیدگی عاجل فرموده تا آنچه صلاح کشور وجامعه داروسازی ایران می باشد اقدام گردد.

 اعضاء هیات مدیره
 انجمن داروسازان تهران

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا