درمان گرفتگی عضلات دست و علائم انقباض عضلانی این عضو بدن

به طور کلی گرفتگی عضلات دست نوعی انقباض عضلانی غیر ارادی و همراه با درد است که می تواند علت های متفاوتی داشته باشد. در صورت مواجهه با گرفتگی عضلات دست سریعا از راهکارهای پزشکی و خانگی برای درمان آن استفاده نمایید.

گرفتگی عضلات دست

بهتر است بدانید که در واقع اسپاسم یا گرفتگی عضلات نوعی عارضه به شمار می آید که در آن یک عضله یا گروهی از عضلات بدن سفت و سخته شده و موجب درد و ناراحتی در فرد می شوند. معمولا این اتفاق زمانی رخ می دهد که یک عضله خود را منقبض کرده، سفت شده و در نهایت مشکلات دیگری را به وجود می آورد.

با وجود اینکه گرفتگی عضلات ممکن است در هر قسمتی از بدن اتفاق بیفتد اما عضلاتی مانند گردن، کمر، دست ها و پاها بیشتر تحت تاثیر این اتفاق قرار می گیرند. معمولا علائم گرفتگی عضلات دست در هر فرد متفاوت بوده و نیاز است تا هر فردی به صورت منحصر به فرد درک شود تا بتوان این مشکل را به شکل موثر حل کرد.

علت های گرفتگی عضلات دست

در واقع گرفتگی عضله را می توان نتیجه انقباض عضله ها دانست و از آنجایی که علت های متفاوتی می توانند در ایجاد آن نقش داشته باشند قطعا درمان آن ها نیز متفاوت خواهند بود. در واقع بهترین مسیر درمان برای تسکین این گرفتگی ها در مرحله نخست تعیین علت به وجود آمدن گرفتگی و سپس تلاش برای پیشگیری از شرایطی است که موجب بروز این اتفاق می شود.

علل اصلی انقباض عضله های دست

بهتر است بدانید که مهم ترین علل گرفتگی عضلات دست از نظر پزشکان شامل موارد فوق می باشد.

 • هیپوکلسمی
 • آرتریت روماتویئد
 • پتاسیم پایین
 • صدمه های عصبی
 • نبود بالانس الکترولیتی
 • ام اس
 • شکستگی استخوانی

نشانه های گرفتگی عضله دست

راه های درمان گرفتگی عضله دستان

در حال حال حاضر راهکار های بسیاری برای درمان گرفتگی و درد عضلات دست بدون دارو مطرح شده اند که در ادامه سعی داریم به بهترین و تاثیرگذارترین آن ها بپردازیم.

 • به دست هایتان استراحت بدهید:

گرفتگی عضلات دست اغلب در اثر استفاده بیش از حد آن ها است. در واقع با اجتناب از کارهایی که به حرکات زیاد دست نیاز دارد و یا لازم است که چیزی را چنگ بزنید به دستان زمان بدهید تا کاملا التیام یابند. همچنین در مورد انقباض های ناگهانی نیز ممکن است تنها برای چندین دقیقه کوتاه باشد اما اگر شما انقباضات بیشتر و سخت تری داشتید حداقل بین یک یا دو روز بادید کمترین استفاده را از دستانتان بکنید. در مواردی ممکن است نیاز باشد به بازوهایتان استراحت دهید و حتی اگر علائم تان بهتر هم نشد بایستی به یک متخصص مراجعه نمایید.

 • هر فعالیتی که موجب گرفتگی عضلات دست تان شده را متوقف نمایید:

اگر کار بیش از حد موجب گرفتگی عضلات دستتان شده احتمالا شما یک کار تکراری را چندین مرتبه انجام داده اید. متوقف نمودن این فعالیت حتی برای یک مدت زمان کوتاه می تواند به رهایی شما از گرفتگی عضلات کمک شایانی بکند. معمولا فعالیت هایی که موجب گرفتگی عضلات دست می شوند شامل نوشتن، نواختن یک ساز، تایپ کردن، باغبانی، تنیس، محکم گرفتن چیزی مانند یک وسیله یا گوشی هوشمند، خم کردن بیش از حد مچ دستتان و کشیدن انگشت به بیرون می باشد.

چگونگی درمان انقباض عضله دست ها

 • دستانتان را بکشید و صاف نگه دارید:

در صورت مواجهه با گرفتگی عضله دستتان بایستی به وسیله تمام انگشتان از دست دیگرتان استفاده کنید تا به وسیله ی فشار به کف دست و انگشتانتان کمی به دست فشار بیاورد. سپس دستتان را در مقابل یک سطح صاف قرار دهید، به آرامی فشار دهید و انگشتانتان را روی سطح صاف پخش کنید.

به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. همچنین به وسیله مشت کردن نیز می توانید دستتان را بکشید و بعد از ۳۰ الی ۶۰ ثانیه دست را باز کنید و انگشتانتان را به بیرون بکشید.

 • دست ها را ماساژ دهید:

با استفاده از حرکات آرام دورانی دست ها را بمالید و البته مراقب قسمت های سفت و به ویژه دردناک باشید. در مواردی ممکن است نیاز باشد که از روغن ماساژ استفاده نمایید.

 • از کمپرس سرد یا گرم روی دست ها استفاده نمایید:

به صراحت می توان گفت که سرما و گرما هر دو به شما کمک می کنند تا از درد رها شوید. گرما بری تسکین انقباض ها و شل شدن هر گونه گرفتگی در ماهیچه بهتر است و سرما برای ورم کردگی بسیار موثر می باشد. همچنین برای محافظت بیشتر نیز می توانید یک تکه پارچه بین دست و کمپرس قرار دهید.

راهکار های رفع انقباض عضلات دست

 • آب بیشتری بنوشید:

اگر ورزش کرده باشید یا کار در گرما یا داروی ادرار آور مصرف کرده باشید ممکن است این مسئله دلیل گرفتگی عضلات دست تان باشد. به همین خاطر اگر در محیطی گرم مشغول به کار هستید حتما روزانه ۸ لیوان یا بیشتر آب بنوشید تا زمانی که متعادل نبودن الکترولیته موجب انقباض عضلات دست شده می توانید از نوشیدنی های ورزشی به جای آب استفاده نمایید.

 • از مکمل های غذایی استفاده نمایید:

معمولا گرفتگی عضلات دست زمانی رخ می دهد که شما مواد مغذی مخصوص مانند کلسیم، منیزیم و یا پتاسیم را در بدنتان کم دارید. این مسئله برای افرادی صحت دارد که ورزش های خیلی شدید انجام می دهند مکمل یا سنگ کلیه دارند یا باردار هستند و یا مشکلات تغذیه ای دارند.

همچنین کمبود ویتامین B نیز می تواند موجب گرفتگی عضلات شود البته همیشه پیش از استفاده از هرگونه ویتامین یا مکمل بایستی با متخصص سلامت مشورت نمایید به ویژه اگر از قبل دارویی مصرف می کنید پزشک تان می تواند بهترین راهکار برای تکمیل رژیم غذایی را به شما پیشنهاد دهد.

تاثیر مکمل ها برای بهبود انقباض عضلات

 • دیابت خود را درمان کنید:

چنانچه مبتلا به دیابت نوع ۱ یا ۲ هستید بیشترین از سایرین در معرض ابتلا به سندرم دست گرفته دیابتی خواهید بود که ممکن است موجب انقباض عضلات شود. این شرایط تکان دادن انگشت ها و نگه داشتن آن ها کنار هم را سخت می کند.

در این مواقع بهترین راه برای درمان یا پیشگیری، کنترل قند خون و کشش های دست روزانه است. توصیه می شود تمرین هایی را که دست شما را قوی می کند مانند ورزش های استحکامی یا بازی های توپی انجام دهید.

 • دست و بازوهایتان را نیرومند کنید:

توصیه می شود که ورزش های تقویتی را دو الی سه مرتبه در طول هفته انجام دهید. همچنین یک کار راحت برای تقویت دست شما این است که یک توپ کوچک مانند توپ استرس را فشار دهید و برای هر دست ۱۰ تا ۱۵ فشار را تکرار نمایید.

همچنین می توانید ورزش هایی را انجام دهید که با پرتاب کردن و گرفتن توپ سر و کار دارد. شما می توانید توپ بسکتبال را بگیرید و بازی کنید و یا توپ تنیس را روی دیوار بزنید.

تقویت بدن برای رفع انقباض عضلات

 • با آب و مواد غذایی بدن تان را تقویت کنید:

یک رژیم مغذی و متعادل را دنیا کنید که به شما اطمینان دهد میزان کافی از کلسیم، منیزیم، پتاسیم و ویتامین های گروه B به بدن شما می رسد. حداقل در طول روز ۸ لیوان آب بنوشید. البته اگر خیلی ورزش می کنید و یا در دمای بالا کار می کنید بایستی میزان بیشتری آب بنوشید.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا