درمان ضعف پا و روش های تقویت این عضله ها

پاها یکی از مهم ترین اعضای بدن هستند و اگر مشکلی برای آن ها ایجاد شود می تواند مشکلات شدیدی برای شما ایجاد شود از این رو قرار است در ادامه شما را با درمان ضعف پا آشنا کرد. همراه ما باشید تا بتوانید از این مشکل و روش های درمانی آن اطلاعاتی بدست آورید.

اطلاعاتی در مورد ضعف پا

اطلاعاتی در مورد درمان ضعف پا

درمان های خانگی در بسیاری از موارد به شما کمک می کند تا بتوانید در کمترین زمان و با کم ترین هزینه مشکلات خود را درمان نمایید. ضعف در پاها را نیز می توانید در خانه درمان کنید ولی قبل از این که شما را با روش های خانگی آن آشنا کنیم باید یک سری اطلاعاتی را در مورد دلیل این مشکل بدانید و نشانه های آن را شناسایی کرده تا بتوانید برای درمان اقدام نمایید.

نشانه های ضعف پا

ضعیف شدن این بخش از بدن می تواند نشانه هایی را با خود به همراه داشته باشد از این جهت بهتر است با آن ها آشنا شوید تا بتوانید در زمان مناسب آن ها را شناسایی کنید. این نشانه ها عبارتند از :

 • بدن درد
 • لرزش در پاها
 • درد شدید در کمر
 • اسپاسم های شدید عضلات
 • خارش و سوزش شدید
 • بی حسی عضلات
 • از دست دادن تعادل
 • سقوط های مکرر

علت های این مشکل

ضعیف شدن پاها می تواند به دلایل متفاوتی باشد از این جهت نیاز است تا با دلایل آن نیز آشنا شوید. در ادامه شما را با دلیل های این مشکل نیز آشنا می کنیم و یک سری اطلاعات بسیار خوب در این زمینه به شما خواهیم داد.

فعالیت شدید

یکی از مشکلاتی که داشتن فعالیت های شدید برای شما ایجاد می کند ضعف در پاها می باشد.برای این که بتوانید از این مشکل پیگیری کنید نیاز است تا فعالیت های خود را معتدل سازید در غیر این صورت ممکن است علاوه بر ضعیف شدن پاها مشکلات دیگری نیز برای این ناحیه از بدن شما ایجاد گردد.

نداشتن خواب مناسب

خواب یکی از بخش های مهم زندگی می باشد و هر انسان به صورت متوسط یک سوم از زمان خود را در خواب سپری می کند. عضلات در خواب می توانند استراحت کنند و خود را بازسازی خواهند کرد بنابراین اگر خواب مناسب و کافی نداشته باشید ممکن است دچار این عارضه ها شوید.

مشکلات شدید در پاها

بالا بودن سن

زمانی که سن شما بالا می رود هزاران مشکل برای عضلات و ماهیچه ها ایجاد می شود از این رو به شما توصیه می شود که در سنین جوانی ورزش را ترک نکنید تا بتوانید عضلات قوی تری داشته باشید. در واقع بسیاری از افراد هستند که در زمان پیری و میان سالی قدرت عضلات خود را از دست می دهند و با ضعف عمومی بدن و به خصوص در پاها رو به رو می شوند.

عوارض جراحی

جراحی در پاها می تواند منجر به ایجاد چنین عارضه ای شود از این رو باید سعی کنید بعد از آن استراحت کافی داشته باشید و حتما جلسات فیزیوتراپی را آغاز کنید در غیر این صورت این ضعف ها می تواند فعالیت های روزانه شما را مختل نماید.

گردش خون ضعیف

اگر مشکلات خونی داشته باشید و یا گردش خون در بدن شما بسیار ضعیف باشد ممکن است با ضعف های شدید در این ناحیه رو به رو شوید.

بارداری

یکی از سخت ترین دوران زندگی هر زنی می تواند بارداری باشد. در این دوران مایعات درون بدن آن ها محبوس می شود و به دلیل ورم هایی که در اندام های تحتانی برای آن ها ایجاد می شود ضعف در ناحیه پاها افزایش می یابد. البته این نوع ضعف ها بعد از زایمان از بین می رود ولی می تواند در این دوران  مشکلات بسیاری را با خود به همراه داشته باشد.

واریس

واریس ها رگ های خونی متورمی می باشند که در اندام های تحتانی ایجاد می شوند و بسیار دردناک اند. این مشکل بیش تر در زنان ایجاد می شود با این حال ضعف پاها را با خود به همراه دارد و باید کمی بیش تر مراقب نحوه زندگی تان باشید تا بتوانید از بروز این نوع ضعف ها در بدن خود پیشگیری کرده و زندگی بهتر و با کیفیت تری را داشته باشید.

داشتن واریس و ضعف در پا ها

درمان های خانگی ضعف پا

درمان هایی وجود دارد که شما می توانید در خانه از آن ها استفاده کنید و ضعف های پای خود را از بین ببرید. در ادامه شما را با این روش های خانگی و ساده آشنا می کنیم تا بتوانید به راحتی از آن ها استفاده کرده و مشکلات خود را از بین ببرید.

تمرین دادن به عضلات

در بسیاری از موارد عضلات در اثر یک جا نشستن و کار های ساده انجام دادن تحلیل می روند از این رو به شما پیشنهاد می دهیم که برای کاهش این مشکلات و درمان ضعف پا عضلات خود را تقویت کنید و برای این کار باید از تمرینات استفاده کنید. برای این کار بهتر است از تمرینات مقاومتی و قدرتی به صورت همزمان استفاده کنید. البته می توانید از ورزش های دیگری مانند یوگا استفاده کنید و عضلات خود را بدون این که به آن ها بار اضافی وارد شود تقویت نمایید. از دیگر تمرین هایی که می توانید در این زمینه استفاده کنید تای چی می باشد و شما می توانید با استفاده از این ورزش علاوه بر عضلات پا کل بدن را منعطف سازید.

ماساژ دادن

اگر بتوانید این کار را به درستی انجام دهید می توانید از بروز مشکلات شدید در این زمینه پیشگیری کرده و ضعف ها را درمان نمایید. در واقع درست بودن ماساژها بدین معنا می باشد که گردش خون در پاها تقویت شده و در نهایت از بروز ضعف در این ناحیه پیشگیری شود. در واقع اگر پا های شما آسیب دیده باشد می توانید با استفاده از این روش آن را بهبود بخشید زیرا اگر گردش خون منظم باشد مواد مغذی که عضلات نیاز دارند به آن ها می رسد و برای درمان بسیار موثر خواهد بود. اگر مشکل شما جدی می باشد و فکر می کنید نیاز به متخصص دارید می توانید از یک پزشک کمک بگیرید و یک ماساژور حرفه ای پیدا کنید تا این کار را برای شما انجام دهد.

درمان ضعف پا

پیاده روی

یکی از بهترین گزینه های درمانی ضعف پا پیاده روی کردن می باشد. در واقع این روش یکی از ساده ترین روش هایی می باشد که شما می توانید عضلات پای خود را فعال نگه داشته و از تحلیل رفتن آنها پیشگیری کنید. در نظر داشته باشید که پیاده روی می تواند به تقویت بافت های آسیب دیده و منعطف شدن آن ها کمک کند بنابراین این راه ساده را از یاد نبرید و سعی کنید برای داشتن سلامتی حدودا ۳۰ دقیقه در روز پیاده روی داشته باشید.

استفاده بیش تر از مایعات

ضعیف شدن عضلات پاها می تواند به دلیل کمبود آب در بدن باشد از این رو بهتر است سعی کنید در روز ۸ لیوان آب بنوشید و این کار را باید از مقدار کم شروع کنید و هر چند روز یک بار میزان آن را افزایش دهید. در این میان سعی کنید استفاده از نوشیدنی های کافئین دار را کم کنید و بیشتر از آب میوه های طبیعی استفاده کنید. در واقع نوشیدنی های کافئین دار می تواند با ادرار آوری بیش تر منجر به کم آبی بدن شو و شما به تدریج متوجه این مشکل خواهید شد.

فیزیوتراپی

اگر دچار آسیب های شدید شده باشید می توانید برای درمان ضعف در پاها از فیزیوتراپی استفاده کنید. در واقع فیزیوتراپی یکی از کارهایی می باشد که می توانید برای درمان مشکلات اینچنینی و ضعف عضلات خود از آن استفاده کنید. به صورت کلی فیزیوتراپی سه هدف عمده دارد که عبارتند از :

 • فعالیت دادن به عضلاتی که تحرک کمی دارند.
 • تقویت عضلات و انعطاف پذیر کردن بیشتر آن ها
 • منعطف کردن مفاصل و افزایش دامنه  حرکتی آن ها

درمان ضعف پا

رژیم غذایی سالم

یکی از مهم ترین مواردی که بسیاری از افراد به آن توجهی ندارند رژیم غذایی می باشد. در واقع داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند از بروز انواع ضعف ها در بدن پیشگیری نماید و به درمان ضعف پاها نیز کمک خواهد کرد زیرا می تواند کمبود های تغذیه ای را کاهش داده و گردش خون را بهبود بخشد. در ادامه منابع بسیار مهم و ضروری برای درمان این مشکل را برای  شما معرفی خواهیم کرد.

 • کربوهیدرات ها که بهتر است از منابع دانه ای این مواد را برای بدن تامین کنید.
 • منیزیم یکی از مواد بسیار مفید برای کاهش مشکلات عضلانی می باشد و بهتر است از طریق مواد غذایی تامین گردد.
 • کلسیم نیز یکی از مهمترین مواد برای حرکت کردن بهتر عضلات و پیشگیری از اسپاسم های شدید می باشد از این رو بهتر است از طریق مواد غذایی تامین گردد. البته بسیاری از افرادی نیز هستند که از مکمل های آن استفاده می کنند با این حال نوعی که از رژیم غذایی جذب می شود بسیار موثر تر می باشد. یادتان باشد که استفاده بیش از حد از کلسیم و مواد کلسیم دار می تواند شما را به بیماری هایی مانند سنگ کلیه و بیماری های قلبی مبتلا نماید.
 • پروتئین ها از مهم ترین موادی می باشند که برای ساخته شدن و نگه داشته شدن عضلات و ماهیچه های شما لازم می باشند از این رو بهتر است از گوشت های حیوانی، ماهی، غذا های سویا دار، تخم مرغ، عدس، ماست و آجیل به میزان بیش تری استفاده کنید تا بدن شما بتوانید میزان پروتئین مورد نیاز خود را کسب کرده و از ضعف های شدید عضلانی پیشگیری کنید.

غذاهای غنی از منیزیم عبارتند از :

 • سبزیجاتی که دارای برگ های سبز هستند.
 • غلات سبوس دار
 • دانه کدو تنبل
 • لوبیا سیاه
 • شیر سویا
 • بادام هندی
 • بادام

روش های پیشگیری از ضعف در پا

پیشگیری از ضعف در پاها

برخی از کارها هستند که شما می توانید با استفاده از آن ها از ضعیف شدن پاها پیشگیری کنید. این روش ها را در ادامه برایتان بررسی می کنیم تا بتوانید اطلاعات بسیار خوبی در این زمینه کسب نمایید.

 • استفاده از یک سری از غذاها را که دارای چربی های اشباع می باشند را محدود نمایید.
 • سیگار را به صورت کلی کنار بگذارید زیرا سیگار کشیدن می تواند تاثیرات منفی بسیار زیادی بر روی بدن داشته باشد.
 • در زمان استراحت سعی کنید مقداری پا های خود را بالا تر ببرید تا خون بیش تری به آن ها منتقل شود و عضلات فرسوده شما ترمیم شوند.
 • سعی کنید پا های خود را در یک وضعیت ثابت نگه ندارید در غیر این صورت ممکن است عضلات به دلیل فشار های طولانی مدت دچار تشنج شده و ضعف شدید را در آن ها ایجاد نماید.
 • اگر بیش از حد از غذا های سدیم دار استفاده کنید ممکن است منجر به ورم کردن پاها شوید زیرا سدیم به بدن کمک  می کند تا آب خود را حفظ کرده و عضلات و اعصاب را نابود خواهد کرد.

مراجعه به پزشک

یکی از کارهایی که  به شما توصیه می شود انجام دهید این است که اگر نتوانستید با استفاده از روش های گفته شده درد و ضعف پاها را از بین ببرید باید حتما به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید زیرا این مورد می تواند نشانه ای از یک بیماری بسیار جدی بوده و حتی ممکن است جان شما نیز به خطر بیفتد.

درمان ضعف پا

اگر از این مطلب رضایت داشتید به شما توصیه می شود درمان های خانگی دیگری را مانند درمان خار پاشنه و درمان کوفتگی پا را مشاهده کرده و اطلاعات خود را در این زمینه ها نیز افزایش دهید و برای این کار کافی است تا از لینک های داده شده کمک بگیرید و به صفحات مربوطه وارد شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا