درمان شپش بدن با چند راه حل خانگی

انگل ها یکی از انواع موجوداتی می باشند که می توانند برای انسان آلودگی های بسیار زیادی ایجاد کنند. برخی از این انگل ها شپش نام دارند و بر روی سطح بدن انسان قرار می گیرند و آلودگی ایجاد می کنند.

شپش بدن چیست

شپش چیست؟

باید بدانید که این نوع از انگل ها نوعی حشره اند که بال ندارند و دهان آن ها بسیار کوچک است و از خون انسان تغذیه می کنند. این حشرات بر روی مو و بدن انسان تخم گذاری می کنند و در عرض کم تر از یک هفته چندین برابر می شوند. باید بدانید که گزش این حشرات می تواند باعث ایجاد خارش شدید در بخش هایی از سر و بدن شود.

انواع شپش ها

باید بدانید که به طور کلی سه نوع شپش وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

شپش سر

این نوع از شپش ها از گونه پدیکولوس هومانوس کاپیتیس می باشند و روی سر زندگی می کنند. باید بدانید که این نوع از شپش ها هر ۳ تا ۶ ساعت یک بار خون می مکند. این نوع از انگل ها دارای چنگال هایی هستند که می توانند به سر و لباس افراد چسبیده و از خون آن ها تغذیه کنند. باید بدانید که شپش سر رنگ سفید و یا قرمز دارد و به اندازه یک دانه کنجد می باشد. در نظر داشته باشید که این نوع از شپش ها تخم هایی که می گذارند نزدیک به ریشه مو می باشد و تخم ها حدودا ۱ میلی متر درازا دارند. باید بدانید که حشره های نوزاد بین ۳ الی ۱۴ روز از تخم ها خارج می شوند و از بدن انسان تغذیه می کنند. باید بدانید که رنگ حشره های نوزاد کم رنگ تر از انواع بالغ آن می باشد و این حشرات بین ۹ الی ۱۲ روز از نظر جنسی بالغ می شوند. می توانید به درمان خانگی شپش سر بپردازید.

انواع شپش ها

شپش بدن

یکی از انواع شپش ها می باشد که در این بخش اختصاصا به آن می پردازیم. باید بدانید که این نوع از شپش ها بر خلاف شپش های سر روی لباس ها و وسایل خواب تخم می گذارند و تخم های این نوع از حشرات دارای رنگی زرد می باشد و ممکن است تا یک ماه این حشرات از تخم خارج نشوند اما پس از خارج شدن ممکن است بتوانند تا یک هفته به بلوغ برسند. این نوع از شپش ها از گونه پدیکولوس هومانوس کرپوس می باشند و چون از خون انسان تغذیه می کنند می تواند مشکلات بسیار زیادی را برای شما ایجاد کنند.

شپش عانه

یکی از انواع حشراتی است که از گونه فتیروس پوبیس می باشد و بیش تر در ناحیه تناسلی وجود دارد. البته به این نوع از شپش ها شپش های خرچنگی هم می گویند زیرا این نوع از شپش ها پاهای جلویی بلندی دارند و شبیه به خرچنگ می باشند. نوع ماده این گونه از نوع نر آن بزرگ تر می باشد. از تخم خارج شدن و بالغ شدن این نوع از شپش ها حدودا ۱۴ روز طول می کشد. باید بدانید که این گونه از شپش ها از طریق رابطه جنسی، استفاده کردن از لباس های آلوده و حوله های آلوده انتقال می یابد.

درمان شپش بدن

نحوه انتقال شپش ها

باید بدانید که آلودگی به شپش ها شیوع بالایی دارد ولی باید بدانید که این نوع از حشرات قادر به جهیدن و پریدن نیستند. تنها در صورتی شپش های بدن می توانند از فردی به فردی دیگر انتقال پیدا کنند که فردی سالم از لباس های فردی که دارای شپش می باشد استفاده کند و یا لباس های فردی که سالم است در کنار لباس های فرد آلوده قرار بگیرد. معمولا شپش های سر در میان کودکان بسیار رایج اند و راه های انتقال شپش شامل استفاده کردن از بالشت های مشترک، استفاده کردن از کلاه، برس، زیور آلات مو و هدفون های مشترک انتقال می باشد. یکی از مزیت هایی که این حشرات دارند این است که نمی توانند روی بدن حیوانات خانگی زندگی کنند. باید بدانید که این نوع از حشرات اگر میزبان انسانی نداشته باشند نمی توانند بیش تر از چند روز زنده بمانند. البته شپش عانه می تواند حدودا ۲ هفته بدون میزبان زنده مانده و به حیات خود ادامه بدهد.

نشانه های داشتن شپش

شپش داشتن دارای نشانه هایی می باشد که این نشانه ها عبارت اند از :

  • یکی از واضح ترین مشکلاتی که شپش ها برای شما ایجاد می کنند خارش شدید می باشد. باید بدانید که این خارش در اثر ایجاد واکنش حساسیتی به ماده ای که در بزاق این نوع از حشرات می باشد ایجاد می شود. این نوع از خارش ها معمولی نیست و می تواند خواب را مختل کرده و توانایی تمرکز کردن را از شما بگیرد.
  • البته یکی دیگر از نشانه هایی که می توانید متوجه وجود شپش ها شوید این است که در محل های گزش دچار جوش های پوستی می شوید.
  • از نشانه های دیگر داشتن شپش می توان به ورم کردن غده های گردنی اشاره کرد.
  • باید بدانید که گزش شپش بدن ابتدا مانند گزش حشراتی مانند پشه ظاهر می شود و ممکن است باعث بروز حساسیت های پوستی شده و کل بدن را فرا بگیرد.

شپش بده را می توانید با استفاده از تکنیک های خاص از بین ببرید

نکته : در نظر داشته باشید که اگر این نوع از بیماری های ویروسی درمان نشود ممکن است دچار سردرد و تب و عفونت های شدید پوستی توام با زخم های گسترده شوید.

نحوه درمان شپش بدن

باید بدانید دارو هایی که برای از بین بردن شپش ها استفاده می شود معمولا حشره کش های بسیار قوی می باشد و اثرات جانبی بسیار زیادی دارد نمی توان از آن ها برای درمان شپش بدن استفاده کرد زیرا ممکن است باعث بروز التهابات شدید پوستی شوند. اما نمی شود این شپش ها را به حال خود رها کرد و آن ها را درمان نکرد زیرا ممکن است به بقیه افراد خانواده نیز انتقال یابد.باید بدانید که درمان این نوع از شپش ها بسیار آسان تر از درمان شپش عانه و شپش سر می باشد. برای درمان شپش بدن باید لباس های آلوده و وسایل خواب را در دمای ۶۰ درجه سانتی گراد شسته و آن ها را در دما های بالا خشک کنید.  را های دیگری هم برای از بین بردن این نوع از شپش ها وجود دارد که عبارت اند از :

  •  افشانه های حاوی پروپیونات
  • روغن سدر
  • روغن نعنا فلفلی
  • سولفات لوریل

روغن سدر و از بین رفتن شپش بدن

شپش های بدن حشراتی اند که می توانند زندگی را برای شما دشوار کنند و شما را به انواع عفونت های شدید پوستی دچار کنند. بهتر است اگر متوجه آن ها شدید بهتر است سریعا به درمان شپش بدن بپردازید و از گسترش آن ها جلوگیری کنید. این نوع از حشرات به سرعت منتقل می شوند و آلودگی های بسیار زیادی ایجاد می کنند و در پی ایجاد این آلودگی ها کار شما را برای تمیز کردن محیط و لباس هایتان بسیار دشوار می کنند. در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک مقابل مقاله ای را در خصوص جلوگیری از بروز شپش مشاهده کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا