درمان درد با طب سوزنی و مزیت های استفاده از این روش

طب سوزنی یک شیوه منحصر به فرد برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها می باشد. این روش با تاریخچه ای دو هزار ساله جزء کلیدی پزشکی سنتی چینی محسوب می شود. با این مطلب همراه ما باشید تا درباره طب سوزنی و مزایای درمان درد با این روش بیشتر بدانید.

نحوه درمان درد با طب سوزنی

طب سوزنی روش درمانی سنتی چینی می باشد که قدمتی بالغ بر دو هزار سال دارد. در این روش سوزن های مخصوص جامد و باریک در نقاط خاصی از بدن فرو می شود تا سبب بهبود سلامتی و درمان بیماری فرد شود. طب سوزنی به تنهایی یا به همراه دیگر روش های معمول درمانی، تقریبا برای تمام بیماری ها کاربرد دارد.

قابل ذکر است امروزه نوع جدیدی از طب سوزنی وجود دارد که هر یک از شیوه های درمانی آن، توضیح و توجیه علمی داشته و معمولا این روش به اسم طب سوزنی غربی شناخته می شود. می توان گفت طب سنتی روشی منحصر به فرد برای سلامتی و توانایی درمان طیف گسترده ای از بیماری ها می باشد و در ضمن جزء کلیدی طب سنتی چینی محسوب می باشد که برای درمان درد مورد استفاده واقع می شود.

از طب سوزنی به شکل گسترده در سایر حوزه های سلامت از جمله مدیریت استرس استفاده می شود. هدف از این شیوه درمانی حذف موانع انرژی و متعادل نمودن جریان انرژی فرد می باشد که به تنظیم سلامت عاطفی، روحی و جسمی کمک می کند. بیماری های اسکلتی،عضلانی، سردرد، سیاتیک، بیماری صبحگاهی فقط چند نمونه از بیماری هایی می باشد که به صورت موثر درمان می گردند.

تفاوت طب سوزنی سنتی و مدرن

در طب سوزنی چینی به شیوه باستانی از یک سیستم خیلی پیچیده به همراه نظریات کهن استفاده می شود که یادگیری آن برای اغلب افراد آسان نبوده و در هر حال نمی توان آن را به سادگی قبول کرد. در طب سوزنی به شیوه مدرن، از ایده های باستانی و قدیمی که در طب سوزنی هستند، استفاده نمی شود.

به این ترتیب علاوه بر این که این شیوه توجیه علمی دارد، درک و به کار بردن آن هم برای متخصصانی مانند پزشکان، فیزیوتراپیست ها، متخصصین طب فیزیکی و متخصصین بیماری های پا ساده تر می باشد. در ضمن بعضی تفاوت های علمی بین این دو روش وجود دارد:

 • در طب سوزنی مدرن؛ روش های تشخیصی سنتی مثل پالس عصبی یا رنگ و شکل زبان به کار نمی رود.
 • در برخی موارد در طب سوزنی مدرن، سوزن ها برای تایم کوتاهی(دو دقیقه و حتی کمتر) در بدن می مانند و سپس برداشته می شود.
 • در مواردی در طب سوزنی مدرن، سوزن های کمتری استفاده می شود. تعداد سوزن ها معمولا ۴ تا و حتی فقط یک عدد است. در حالی که در روش های سنتی تعداد سوزن های استفاده شده زیاد است و این سوزن ها برای تایم طولانی در بدن می مانند.

جالب است بدانید تجربه اثبات کرده اجرای طب سوزنی با روش مدرن به اندازه روش سنتی موثر می باشد. ولی از سویی در روش مدرن به دلیل استفاده از تعداد سوزن های کمتر در تایم کوتاهی احتمال بروز عوارض طب سوزنی ناخواسته خیلی کمتر است.

حال ممکن است این سوال ایجاد شود که طب سوزنی سنتی بهتر است یا مدرن؟ در پاسخ باید اشاره کرد روش سنتی بسیار پیچیده و مشکل بوده و انجام آن زمان بر است. در عین حال شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهید این شیوه نسبت به روش مدرن نتایج بهتری را ارائه می دهد و یا این که طب سوزنی سنتی می تواند مشکلات و بیماری های بیشتری را درمان کند.

مزایای طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی سنتی چینی دارای مزایای متعددی می باشد از جمله:

 • در صورت صحیح انجام شدن، بی خطر است.
 • قادر به کنترل برخی از انواع دردها است.
 • دارای عوارض جانبی کمتری است.
 • ممکن است برای بیمارانی که داروهای ضد درد مناسب ندارند، مناسب باشد.
 • می تواند به صورت موثر با دیگر درمان ها ترکیب گردد.

تحت چه شرایطی نباید از طب سوزنی استفاده نمود؟

تحت شرایط زیر نباید افراد از طب سوزنی و سوزن خشک استفاده کنند:

 • زنان باردار به ویژه در سه ماهه اول بارداری
 • کودکان پایین ۱۲ سال و در سنین رشد
 • افراد مبتلا به هموفیلی و دیگر بیماری های خونی
 • افراد مبتلا به بیماری های رماتیسمی
 • اشخاصی که از دستگاه ضربان ساز الکتریکی قلب استفاده می کنند.
 • افراد مبتلا به بیماری های عفونی مزمن
 • دیابت
 • فشار خون کنترل نشده
 • افرادی که داروهای ضد انعقاد مصرف می کنند

به طور معمول کاربرد طب سوزنی در درمان درد و در اغلب موارد، تسکین درد کمر می باشد. البته این روش تقریبا برای همه دردهای عضلانی و درد مفاصل استفاده می شود. پزشکان عقیده دارند طب سوزنی می تواند در کاهش سردرد، درد شدید گردن، شانه، آرنج، لگن، مچ دست ، مچ پا، زانو و دردهای فیبرومیالژیا تاثیر چشمگیری داشته باشد.

پژوهش های زیادی اخیرا در این زمینه صورت گرفته است. اگرچه هنوز موارد زیادی در این زمینه وجود دارند که باید تحت ارزیابی و تحقیق قرار گیرند. ولی امروزه به طور قطع همه می دانند که دست کم در مورد روش مدرن طب سوزنی ، یک مبنا و توجیه علمی قابل قبول وجود دارد.

در ادامه به صورت خلاصه با مباحثی که در این زمینه تحت مطالعه بوده است می پردازیم:

در محل فرو بردن سوزن در بدن، تغییراتی در بافت ها به وجود می آید که احتمالا می تواند سبب روند بهبود آسیب دیدگی شده و ریکاوری را تسریع بخشد. همچنین می دانید که درد به الگوهای پیچیده ای در فعالیت سلول ها در مغز و نخاع مربوط است. شواهد محکمی هست که طب سوزنی می تواند این الگوها را طوری تغییر دهد که شدت درد را کاهش دهد.

پزشکان بر این تصورند که بیشتر دردهای عضلانی و درد مفاصل ناشی از مشکلی به اسم نقاط ماشه ای، در مفاصل می باشد. این ها نقاط دردناکی می باشند که در صورت لمس ، درد آن  به نواحی اطراف پخش می شود. اجرای طب سوزنی می تواند سبب تسکین این دردها شده و دامنه حرکتی تان را بهبود دهد.

کاربردهای طب سوزنی

درباره کاربردهای طب سوزنی امکان ارائه فهرست کاملی وجود ندارد به ویژه که واکنش هر یک از بیماران به طب سوزنی متفاوت می باشد. بعضی از بیماران کاندیدهای خیلی مناسبی برای این ورزش بوده و به خوبی به درمان جواب می دهند در حالی که بعضی دیگر اصلا به طب سوزنی پاسخ نمی دهند..

به طور کلی، طب سوزنی جهت تسکین درد و به ویژه درد مفاصل و عضلات مفید می باشد. طب سوزنی همچنین در درمان بعضی مشکلات دیگر مانند سردردهای خوشه ای، برخی آلرژی ها، میگرن و قاعدگی های دردناک مفید است. به طور معمول از جمله کاربردهای طب سوزنی در درمان مشکلات زیر می باشد:

 • دردهای مزمن و حاد گردن
 • دیسک گردن
 • دردهای مزمن و حاد کمر
 • استرس و اضطراب
 • علائم ناشی از آرتروز
 • سیاتیک
 • دردهای مرتبط به اختلالات عصبی بدن
 • مشکلات سینوسی
 • دردهای مزمن
 • آلرژی ها
 • تنش بیش از حد
 • حالت تهوع صبح
 • کشیدگی ها و پیچ خوردگی ها

طب سوزنی دردناک است یا خیر؟

طب سوزنی به طور معمول درد بسیار اندک و ناچیزی دارد. درد ناشی از فرو بردن سوزن ها یقینا بیشتر از درد تزریق های ساده یا آزمایش خون نیست. بعضی از افراد اصلا دردی را حس نمی کنند. حتی ممکن است هنگام اجرای طب سوزنی حس کنید بدن شما ریلکس شده و حس خوبی پیدا کرده اید.

اگر در حین اجرای طب سوزنی این حس را داشته باشید، به این مفهوم است که شما کاندید مناسبی برای طب سوزنی می باشید و این روش برای شما موثر است. البته در غیر این صورت نیز نگران نباشید زیرا طب سوزنی به هر حال اثرات مثبتش را برای شما به همراه می آورد.

دوره درمانی طب سوزنی

ممکن است سریعا بعد از فرو روفتن سوزن در بدن، حس بهتری پیدا کنید ولی برای بیشتر افراد، دستیابی به بهبودی، به تایم بیشتری نیاز دارد. گاهی مواقع چند ساعت پس از درمان و گاهی ۲-۳ روز پس از آن. در مواقعی نیز تنها یک جلسه درمانی کافی بوده ولی این حالت به ندرت روی می دهد.

اغلب افراد به یک دوره درمانی ۳-۶ جلسه ای طب سوزنی احتیاج دارند. به طور کلی بعد از طی دو یا سه جلسه درمانی، باید تا حدودی اثرات طب سوزنی را مشاهده نمایید. اگر هیچ تغییری در خود حس نکردید، احتمالا به این مفهوم است که این شیوه درمانی مناسب شما نیست. از این رو نباید از ابتدا برای همه جلسات درمانی وقت قبلی بگیرید زیرا جواب دهی بدن شما به این شیوه درمانی قابل پیش بینی نیست.

جهت درمان مشکلات مزمنی مثل آرتروز احتمالا از شما خواسته می شود که حدود یک هفته بعد برای اجرای مجدد طب سوزنی مراجعه نمایید. برای درمان دردهای حاد یا دردهایی که به تازگی شروع شده مانند کشیدگی تاندون ها، احتمالا در ابتدا، جلسات درمانی به یکدیگر نزدیکتر باشند. با این حال در اغلب موارد تعداد جلسات درمانی در طی یک هفته بیشتر از دو جلسه نخواهد بود.

آیا طب سوزنی به طور کامل درد را درمان می کند؟

به طور کلی ، هر چند طب سوزنی سبب بهبودی و تسکین درد می شود ولی بیماری را کاملا درمان نمی کند. در حقیقت این شیوه برای بهبود علائم ناشی از بیماری یا آسیب دیدگی مناسب می باشد. البته در صورتی که مشکل یا آسیب دیدگی به نحوی است که با گذشت زمان و خود بخود بهبود پیدا کرده و درمان می شود، اجرای طب سوزنی سبب تسریع روند درمان خواهد شد.

از همراهی شما عزیزان با این مطلب سپاسگزاریم. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با نحوه  درمان کوفتگی پا با طب سنتی و درمان بی خوابی با طب سوزنی روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا