درمان التهاب لثه با روش های خانگی و طبیعی

التهاب محافظ های دندان که همان لثه ها است اغلب در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است که نوع این التهابات و شدت آن می تواند متفاوت باشد، از نشانه های اولیه التهاب لثه خونریزی آن در حین مسواک زدن است.

گزینه هایی برای درمان التهاب لثه

درمان عفونت لثه با روشهای خانگی و طبیعی

التهاب و ورم لثه ها از نوع رایج ترین و شایع ترین مشکلات لثه به حساب می آید که در صورت اقدام به موقع جهت درمان ورم لثه می توانیم از بروز مشکلاتی جدی تری جلوگیری کنیم ، البته باید گفت که راه های درمانی ساده دارد که به راحتی امکان پذیر است.

التهاب لثه  و تورم بافت اطراف دندان یکی از انواع بیماری پریودنتال از نوع مخرب آن است که این التهاب ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند رسوب پلاک دندان، عوامل ژنتیکی، عفونت های باکتریایی ، سوء تغذیه و تغیرات هورمونی به وجود می آید. که تمام این علت ها عوارضی هایی در پی خواهد داشت.

التهابات لثه ای زمانی شروع می شود که ذرات مواد غذایی در دهان و لابه لای دندان ها باقی بمانند که زمانی که این مواد غذایی با مسواک از سطح دندان ها پاک نشود روی مینای دندان باقی می ماند و که تبدیل به جرم  و پلاک خواهد شد. که این جرم به مرور زمان سخت تر خواهد شد که دیگر با مسواک هم از بین نخواهد رفت و فقط با کمک ابزار های دندان پزشکی از بین می روند.

از مهم ترین علت های التهاب لثه پلاکت ها و جرم روی دندان ها است که اگر از روی سطح دندان پاک نشود شروع به تحریک لثه ها می کند که اگر به رفع التهاب لثه نپردازیم و از آن سر سری بگذریم عفونت از طریق لثه ها به استخوان می رسد که منجر به وجود آمدن بیماری پیرادندانی می شود که یک نوع بیماری بسیار خطر ناک و جدی است که منجر به از دست دادن تمام دندان ها می شود.

روش های درمان التهاب لثه

دلایل ابتلا به التهاب لثه

 • از اولین دلایل التهاب لثه عدم رعایت و بهداشت دهان و دندان است.
 • کشیدن سیگار و قلیان  جلوی عملکرد بهبود لثه ها را می گیرد.
 • داشتن دندان های کج و به هم فشرده که جای بیشتری برای تجمع باکتری ها و پلاک  دارد در نتیجه پاک کردن آن هم سخت تر خواهد بود.
 • استفاده از نوشیدنی های الکلی روی عملکرد دفاعی دهان و دندان تاثیر بسیار منفی می گذارد
 • تغییرات هورمونی در دوران بارداری ، بلوغ و یائسگی تاثیری مستقیم بر روی لثه ها دارد.
 • تنفس  از طریق دهان ممکن است برای لثه ها مشکل ساز باشد و موجب التهاب لثه شود.
 • داشتن تغذیه ای نامناسب سرشار از قند و کربوهیدرات منجر به افزایش پلاک دندان می شود
 • داشتن بیماری دیابت به دلیل این که گردش خون را کمتر می کند به التهاب لثه و عملکرد نادرست آن مبتلا می شود .
 • استفاده از داروهای ضد انعقاد باعث افزایش التهاب لثه می شود.
 •  مراقبت نادرست و ناکافی از دندان ها

علائم التهاب لثه

 • خونریزی بسیار راحت لثه ها حتی با استفاده از نخ دندان
 • گرفتن طعمی بد در دهان
 • ایجاد بوی بد دهان
 • رنگ لثه ها قرمز روشن و کاملا متورم شده می شود
 • ایجاد لکه های سفید بر روس لثه
 • وجود چرک در بین دندان  و لثه
 • حساس شدن لثه

روش های درمان التهاب لثه

راه های پیشگیری التهاب لثه

 1. زدن مسواک حداقل دو بار در روز و یا بد از صرف هر وعده غذایی
 2. نرم بودن سر مسواک زیرا سفت بودن سر مسواک موجب تحریک لثه ها می شود
 3. هر ۳ ماه یکبار مسواکتان را تعویض کنید.
 4. هر شب از نخ دندان استفاده کنید
 5. سعی کنید از محلول های دهان شویه استفاده کنید
 6. هر سال برای اطمینان از سلامت دهان و دندان به دندان پزشک مراجعه کنید
 7. از مصرف قند و شکر پرهیز کنید و یا اگر استفاده کردید سریعا مسواک بزنید.
 8. از کشیدن سیگار و مصرف مشروبات الکلی به شدت خود داری کنید.
 9. داشتن استراحت کافی و پرهیز از استرس، زیرا استرس می تواند سیستم ایمنی بدن را در برابر بیماری کاهش دهد.
 10. در هنگام ارتودنسی و درمان های نظیر آن بیش از قبل به بهداشت دهان و دندان بپردازید، چون تجمع پلاک در این مواقع بیشتر است.

رعایت بهداشت دهان و دندان

عوارض عفونت لثه

آبسه دندان بدون درمان و خود به خود رفع نخواهد شد، در صورت پاره شدن آبسه دندان یا کیسه حاوی چرک، اگرچه درد ناشی از آن کمی کاهش می یابد، اما هنوز نیاز به درمان دارد.

در صورت عدم تخلیه آبسه دندان، عفونت در آرواره ها و دیگر نقاط سرو گردن گسترش پیدا می کند.

در صورت عدم درمان آبسه لثه، خطر عفونت دندان در افرادی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است،  به نسبت افرادی که سیستم ایمنی قوی و سالمی دارند، بیشتر است.

ضمن اینکه عفونت لثه منجر به تحلیل و پسروی لثه خواهد شد که در این صورت نیاز به جراحی و پیوند لثه می باشد.

رفع التهاب لثه

راه های بهبود التهاب لثه

بهتر است به منظور پیشگیری از بیماری التهاب و عفونت لثه و به طور کلی بیماری های دهان و دندان و انواع ورم لثه، از دهان شویه استفاده کنید؛ چای از جمله گیاهان دارویی و مفید برای رفع و بهبود التهاب لثه می باشد که به منظور استفاده هر چه بهتر می توان به صورت یک دهان شویه گیاهی مورد استفاده قرار داد.

به عقیده پزشکان؛ می توان از چای کم رنگ و نیز آب نمک به عنوان دهان شویه های طبیعی و بی ضرر به منظور حفظ سلامت دهان و دندان استفاده کرد، زیرا این محلول ها علاوه بر سازگار بودن با محیط دهان و دندان به از بین رفتن باکتری ها نیز کمک می کنند.

بنابراین در مکان ها و مهمانی هایی که امکان استفاده از مسواک وجود ندارد، غرغره کردن و شست و شو با چای به خصوص بعد از مصرف انواع شیرینی، شکلات، آبنبات و به ویژه شیرینی هایی که حالت چسبندگی دارند، می تواند یک روش عالی و پیشگیرانه از آسیب دندان ها و التهاب لثه باشد :

آب نمک: استفاده از آب نمک برای کاهش التهاب لثه می تواند بسیار موثر واقع شود و همچنین به روند بهبودی التهاب لثه کمک فراوانی می کند. پس از  آب نمک که به عنوان یک  ضدعفونی کننده طبیعی عمل می کند می توان برای درمان  خانگی التهاب لثه از آن استفاده کرد.

استفاده از آب نمک برای درمان التهاب لثه

چای سبز: استفاده از چای سبز برای رفع تورم و التهاب لثه های بسیار مفید است، از آنجایی که چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های مفیدی است با باکتری های بد دهان مبارزه کرده و آن ها را از بین می برد. برای استفاده از آن برگ های چای سبز را در آب بجوشانید سپس بعد از سرد شدن دهان خود را کاملا شستشو دهید و سپس مسواک بزنید.

 استفاده از جوش شیرین: جوش شیرین یکی از بهترین روش های طبیعی درمان التهاب لثه است که هیچ گونه خطری و عوارضی ندارد، جوش شیرین به دلیل دارا بودن عناصری خاص و ضد التهاب و ضد باکتری بودنش برای سلامت دهان و دندان بسیار سودمند هستند. برای استفاده از جوش شیرین برای کاهش التهاب لثه می توانید با کمی سرکه سیب مخلوط کرده تا شبیه به خمیر در بیاید سپس سر مسواک را به این خمیر آغشته می کنیم سپس دهان و دندان ها را خوب می شوییم .

گزینه هایی برای درمان التهاب لثه

استفاده از دهان شویه: استفاده از دهان شویه  های طبیعی مانند ( دهان شویه آلوئه ورا، دهان شویه درخت چای،دهانشویه مریم گلی) می توانند جهت برطرف کردن التهاب لثه بسیار موثر واقع شود . برای استفاده از این دهان شویه ذکر این نکته ضروری است که هر گز نباید آن را قورت دهید سپس مقداری کمی از دهان شویه را در داخل دهانتان بریزید و خوب در دهانتان بگردانید سپس به طور کامل مواد را از دهان خود خارج کنید. پس از استفاده از این دخان شویه ها به مدت چند ساعت هیچ چیزی نخورید. بهترین زمان استفاده ز دهان شویه شب هنگام خواب است.

استفاده از دهان شویه برای درمان التهاب لثه

استفاده از روغن نارگیل: روغن نارگیل به دلیل دارا بودن خاصیت ضد میکروبی برای درمان التهاب لثه بسیار سودمند است که علاوه بر ان باعث سفیدی دندان ها  و تمیز کردن سینوس ها می شود.برای استفاده از روغن نارگیل جهت بهبود التهاب لثه یک قاشق از روغن نارگیل را در دهانتان بگذارید حواستان باشد به هیچ عنوان این روغن را قورت ندهید سپس به مدت ۲۵ دقیقه در داخل دهانتان به خوبی بچرخانید. بعد از آن مواد روغن را از دهانتان بیرون آورده و خوب مسواک بزنید.

منبع : آرگا

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا